Redovito pijenje tamnog čaja smanjuje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2

Nastaje procesom fermentacije koji se razlikuje od one kod crnog čaja

FOTO: Shutterstock

Studija kineskih i australskih znanstvenika, objavljena u časopisu Diabetologia, predstavljena je u Hamburgu na sastanku Europskog udruženja za istraživanje dijabetesa.

Znanstvenici sa Sveučilišta Adelaide u Australiji i Sveučilišta Southeast u Kini utvrdili su da tamni čaj smanjuje rizik za nastanak dijabetesa za gotovo 47 posto, a nastanak predijabetesa za 53 posto.

Tajna je u fermentaciji

Učinak je donekle prisutan i kod drugih čajeva, a tim otkriva da blagotvorni učinci na metabolizam mogu biti u jedinstvenom načinu proizvodnje tamnog čaja.

To uključuje mikrobnu fermentaciju, proces koji može dati jedinstvene bioaktivne spojeve. Svi oni pokazuju snažno antioksidativno i protuupalno djelovanje, poboljšavaju osjetljivost na inzulin i rad beta stanica gušterače te mijenjaju sastav bakterija u crijevima.

Bolje vrijednosti glukoze u plazmi

Dijabetes tipa 2 u stalnom je porastu i rezultat je nezdravog načina života. Autori su upozorili da nalazi opservacijske studije ne mogu dokazati da svakodnevno pijenje čaja poboljšava kontrolu šećera u krvi, ali sugeriraju da svakako može pridonijeti boljim vrijednostima šećera u krvi.

Čaj pospješuje lučenje urina, poboljšava otpornost na inzulin, a time bolju kontrolu šećera u krvi.

Potvrda prijašnjih studija

Još je jedno istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta znanosti i tehnologije u Wuhanu, predstavljeno na sastanku Europske udruge za istraživanje dijabetesa u Stockholmu, došlo do sličnih zaključaka, piše The Guardian.

Oni su utvrdili da četiri ili više šalica čaja dnevno može pomoći u smanjenju rizika dijabetesa tipa 2. Točnije, četiri šalice čaja na dan tijekom 10 godina smanjuju rizik za 17 posto.

Iako nije pokriveno njihovim istraživanjem, ovi znanstvenici smatraju da zaštitni učinak može biti još veći ako se u čaj dodaje mlijeko koje bi pojačalo učinak čaja na dijabetes.