Razmišljate o odlasku u solarij? Donosimo nekoliko važnih informacija koje trebate znati!

Za one koji prvi put odlaze u solarij na sunčanje, postoje određeni savjeti kojih se potrebno držati kako bi se pružila podrška u bržem i zdravijem tamnjenju

FOTO: Shutterstock

Iako je poznato kako izlaganje UV zračenju može negativno utjecati na kožu, želja za preplanulim, brončanim tenom, često je jača od potencijalnih posljedica koje solarij može imati na kožu. Odlazak u solarij i izlaganje UV zračenju može napraviti oštećenja na koži te u krajnjem slučaju izazvati kožni melanom. Bilo da se često izlažete UV zrakama u solariju ili provodi dugo vremena na suncu tijekom ljetnih dana, donosimo najvažnije informacije na koje trebate obratiti pozornost i savjete kako na siguran način doći do željenog tena.

Jeli UV zračenje štetno za zdravlje?

UV je skraćenica za ultraljubičaste zrake koje imaju valnu duljinu između vidljive svjetlosti i rendgenskog spektra. UV zrake prirodno se emitiraju sa sunca, a dijelimo ih na 3 skupine koje se razlikuju prema duljini vala u kojem se emitiraju. Tako UV-A zračenje ima spektar od 315 – 400 nm, UV-B od 315 – 280 nm, te UV-C koje se emitiraju u spektru od 280 – 100 nm.

  • UVA zrake predstavljaju oko 95% zraka koje dosežu kožu, prisutne su tijekom cijele godine, a najčešći su uzročnik starenja kože. Zbog toga što utječu na strukturu kože, duga izloženost može uzrokovati nastanak melanoma.
  • UVB zrake stimuliraju proizvodnju melanina i tamnjenje kože. Kao i UVA zrake, utječu na strukturu kože i tijekom duljeg perioda izlaganja, mogu uzrokovati nastanak melanoma.
  • UVC zrake nemaju direktan utjecaj na kožu jer se gotovo 99% njih upije u zemljinu atmosferu.

U manjim količinama, UV zrake su korisne i gotovo neophodne u sintezi vitamina D. Izloženost UV zračenju također može pomoći u liječenju mnogih bolesti koje suključuju rahitis, psorijazu, žuticu i ekceme.

koja je razlika između uva uvb uvc zraka
Shutterstock

Je li odlazak u solarij štetan i koliko?

Poznato je kako UV zrake, u većim količinama, mogu uzrokovati ubrzano starenje kože te kako pretjerano izlaganje UV zrakama smanjuje mogućnost tijela da proizvodi kolagen – vezivnog tkiva koje je zaduženo za elastičnost. Osim toga, UV zrake mogu isušiti kožu što je jedan od glavnih uzročnika nastanka sitnih linija i bora.

UV zrake u solariju ponekad imaju i do 10 puta veći intenzitet od podnevnog sunca, a učestalo ponavljanje izlaganju UV zračenjima oštećuje DNA stanice što dodatno povećava rizik od razvoja kožnih melanoma. Istraživanja pokazuju kako je gotovo 80% melanoma uzrokovana pretjeranom izlaganju UV zračenju, a posebno su osjetljive osobe svjetlije puti.

Koliko često ići u solarij?

Ako se, unatoč upozorenjima o štetnosti UV zračenja u solariju ipak odlučite da želite pokušati sa sunčanjem na ovaj način, bitno je obratiti pozornost na tempo i učestalost korištenja ove usluge. Naime, prilikom prvog posjeta solariju potrebno je napraviti detaljno savjetovanje s asistentom koji, ovisno o tipu kože i osjetljivosti, može preporučiti broj sesija koji će biti potrebni za dobivanje željenog tena, bez da se ugrozi zdravlje kože.

Ako se radi o svjetlijoj koži, preporučljivo je raditi dulje pauze između izlaganja UV zrakama u solariju. Tako će većina asistenata u solarijima preporučiti 5-6 posjeta solariju svaka dva do tri tjedna. Na taj način osigurat će se postepeno tamnjenje kože i dobivanje dovoljno prostora za odmor između seansi koja uobičajeno traje od 8 do 10min.

Za one koji prirodno imaju nešto tamniju put, većina stručnjaka će savjetovati 3-4 seanse sunčanja u solariju u trajanju od 15 do 20 minuta.

koliko često posjećivati solarij
Shutterstock

Tko bi trebao izbjegavati odlazaka u solarij?

Osobe svjetlije puti trebale bi imati veću dozu opreza prilikom odlaska u solarij te prije nego što se odluče na ovaj potez, napraviti savjetovanje s dermatologom i stručnjacima koji rade u solariju. U tom slučaju vrijeme koje se provodi u solariju, prilagodit će se upravo njihovoj koži. Dodatno, skupine koje trebaju izbjegavati odlazak u solarij su:

  • Osobe koje imaju velik broj madeža na koži
  • Osobe koje koriste lijekove koji mogu povećati osjetljivost na UV zrake
  • Osobe u čijoj je obitelj postoji povijest kožnih melanoma
  • Osobe kojie su u prošlosti imale kožne melanome
  • Trudnice

Na što obratiti pozornost prije odlaska u solarij?

Za one koji prvi put odlaze u solarij na sunčanje, postoje određeni savjeti kojih se potrebno držati kako bi se pružila podrška u bržem i zdravijem tamnjenju. Prvo pravilo odnosi se na poman odabir u koji solarij otići. Naime, u velikom broju slučajeva kada UV zrake iz solarija postaju još štetnije je onda kada se solarij oprema ne održava i servisira dovoljno često. Stoga je bitno obratiti pozornost da solarij na koji se odlučite ima visoku dozu stručnosti. To se posebice odnosi i na profesionalno osoblje koje bi, prije nego što krenete na tretmane tamnjenja, trebalo napraviti procjenu tipa kože i savjetovati vas o duljini korištenja solarija.

Uz to, bitno je obratiti pozornost i na sljedeće:

  • Prilikom prvog odlaska u solarij ne biste trebali boraviti dulje od 8 minuta. Svako dulje izlaganje može uzrokovati crvenilo na koži.
  • Prije sunčanja u solariju uklonite svu šminku, otuširajte se i napravite piling kože kako biste uklonili odumrle stanice.
  • Koristite kreme i losione za tamnjenje koji su posebno proizvedeni za primjenu u solariju.
  • Zbog toga što UV zračenje može oštetiti vid, tijekom boravka u solariju potrebno je zaštititi oči.
  • Nakon izlaganja solariju, poželjno je posebno njegovati kožu kremama i losionima koji će je nahraniti i hidratizirati.