Specijalna bolnica Primamed prikupila više od milijun kuna za pomoć Ukrajini

Liječnici i medicinske sestre u plemenitoj akciji

FOTO: PR

Inicijativa liječnika, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja u samo dva tjedna travnja prerasla je u pokret pomoći ratom pogođenom stanovništvu Ukrajine. Uprava bolnice kontaktirala je početkom travnja poslovne partnere i druge poslovne subjekte u njihovom okruženju, a rezultat je bio zapanjujući, do 12. travnja prikupljeno je čak 500.000,00 kuna, a do kraja mjeseca još toliko.

Dr. sc. Gzim Redžepi, dr. med., ravnatelj Specijalne bolnice Primamed, komentirao je akciju ovim riječima: “Humanost i empatija žive u svakome od nas. Uostalom, humanost je i neodvojivi dio vrijednosnog sustava liječničke profesije. Vjerujem kako i želja za pomoći običnom malom čovjeku u zemlji koja trenutačno proživljava strahote rata izvire djelomično i iz ne tako davno proživljenog iskustva Domovinskog rata koji se vodio na ovim prostorima i koji je ostavio dubok trag u kolektivnim i osobnim sjećanjima građana.”

Njegova početna očekivanja, dodaje, bila su potaknuti na pomoć članove obitelji, prijatelje, poznanike. No, ubrzo su se njihove donacije pretvorile u plemenitu akciju pomoći koja je iznenadila i ukrajinskog veleposlanika u Hrvatskoj, nj. E. Vasilija Kiriliča.

“U početku smo o našim namjerama obavijestili samo naše korisnike, poslovne partnere, općenito tvrtke iz našeg okruženja. Imam osjećaj da je tim ljudima trebao tek poticaj, nečija inicijativa jer su, čim smo objasnili naše ciljeve, odmah pristali uključiti se i financijski podržati projekt. Moram spomenuti i to da su oni koji nisu bili u mogućnosti izdvojiti sredstva, izdvojili svoje vrijeme, odnosno “donirali” su opremu, svoje znanje, iskustvo, sve ono što nam je u tom trenutku bilo potrebno kako bismo kampanju predstavili javnosti i time osigurali njezin kontinuitet i u narednim danima. Od srca se i ovim putem zahvaljujem svakoj osobi koja je donirala onoliko koliko je u njezinoj mogućnosti. Zahvaljujem se i brojnim istaknutim osobama, umjetnicima, sportašima, glazbenicima jer se njihovom podrškom glas o akciji proširio na zaista veliki broj ljudi. Moram spomenuti i novinarke i novinare medijskih kuća koji su također podržali našu akciju i koji inače prate i podržavaju slične humanitarne akcije. Želja i plemenitost malog čovjeka u namjeri da pomogne drugome često je vrjednija je i značajnija od velikih i savršenih organiziranih sustava”, ističe ravnatelj Primameda.

Gzim Redžepi, Vasilij Kirilič, Mirna Šitum, Miroslav Samaržija,Enis Bešlagić

Još kao student Medicinskog fakulteta u Skoplju, ovaj danas ugledni zagrebački pulmolog s Klinike za plućne bolesti Jordanovac te ravnatelj SB Primamed, ima i snažne osobne motive za pokretanjem ove, ali i sličnih akcija kojih je u proteklih 15-tak godina bilo podosta. Naziv kampanje “Veliki krug malih ljudi” simbolizira upravo tu potrebu malog čovjeka da pomogne drugome te da ne stoji po strani s mišlju kako ga se tuđe nevolje ne dotiču.

“U počecima svojih studentskih dana pridružio sam se većem broju nevladinih udruga koje su se bavile prevencijom različitih bolesti, a često sam na tu temu i održavao predavanja na studentskom radiju. Sjećam se da sam kroz rad u nevladinoj udruzi MIA organizirao i prvu kampanju protiv HIV-a i AIDS-a u Makedoniji. Negdje na četvrtoj godini studija dogodila se izbjeglička kriza na Kosovu. Studenti medicine i mi iz nevladinih organizacija radili smo tada danonoćno na pružanju adekvatne zdravstvene skrbi za te ljude. Tad sam prvi put upoznao život izbjeglica iznutra. Što znači ne imati krov nad glavom, bojazan za sebe, svoju djecu. Patnju i neizvjesnost koja se ocrtavala na njihovim licima neću nikada zaboraviti. Zbog toga smatram da kao jedan običan mali čovjek iz ovog velikog kruga danas ne mogu i neću stajati po strani, a da pritom ne pokušam nešto poduzeti.”

Gzim Redžepi

Redžepi ističe kako davanjem sebe, ulaganjem vlastitog vremena, znanja i novca kako bismo drugima bili na pomoći, čovjek zadovoljava svoju endogenu potrebu koja izvire iz načela humanosti koje nosimo u sebi kao empatična bića. Iako ovo nije prva velika akcija koju je organizirao, jedina je koja je prerasla u pokret, o čemu svjedoči i namjera ukrajinskog veleposlanika u Hrvatskoj, gospodina Kiriliča, da se o “Velikom krugu malih ljudi” snimi i kratki video koji će se podijeliti sa svim ukrajinskim veleposlanstvima u svijetu.

“Taj će video biti jedna prekrasna razglednica iz naše zemlje. Ponosan sam na tu osobinu našeg naroda da je uvijek spreman na pomoć jer bez solidarnosti i empatija nijedno društvo ne može funkcionirati.”