U Hrvatskoj se broj pušača godinama ne smanjuje. 'Potrebna je promjena Zakona i bolja regulacija'

Nedostaje edukacije, provjerenih informacija, ali i strategija koje se sustavno provode na svim razinama

FOTO: Unsplash

“Prema statističkim podacima gotovo 30 posto odraslih osoba u Hrvatskoj puši i taj se broj ne smanjuje. S obzirom na to da je pušenje rizični čimbenik za dva najčešća uzroka smrti u Hrvatskoj – kardiovaskularne i maligne bolesti, jasno je da postojeće preventivne mjere koje se poduzimaju nisu dovoljne i ne daju rezultate”, upozorava dr. med. Ines Balint, članica Hrvatske liječničke komore.

Dodaje da je potrebno uložiti dodatni napor i potpuno promijeniti pristup ovoj temi. No, kaže Balint, trenutno se ne nazire ni postojanje dobre volje ni vizije zdravstvene administracije i vladajućih struktura kako bi se pokrenulo brže rješavanje ovog gorućeg problema.

Sve veće rasprave i veliki interes raznih dionika na temu pušenja potaknula je izmjena Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda koju je pokrenulo Ministarstvo zdravstva zbog potrebe transpozicije Delegirane uredbe Europske komisije koja zahtijeva zabranu aroma u grijanim duhanskim proizvodima, kao što je to ranije bio slučaj s cigaretama.

Očekuju se šire promjene Zakona

Međutim, stručnjaci iz različitih područja javnog zdravstva, industrija, ali i liječnici zahtijevaju puno šire promjene Zakona kako bi se dokinula loša praksa kontinuirano visokog broja pušača u Hrvatskoj te postigli javno zdravstveni ciljevi smanjenja broja pušača i bolesti povezanih s pušenjem.

Oni žele da se u Hrvatskoj prizna uloga novih kategorija duhanskih i nikotinskih proizvoda, poput e-cigareta, grijanih duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica, koji za razliku od cigareta ne sagorijevaju prilikom korištenja i emitiraju manje štetnih tvari od cigareta. U sve se većem broju zemalja aktivno komuniciraju pušačima te se potiče prelazak pušača s cigareta na te proizvode. Taj javno zdravstveni koncept poznat je i kao koncept smanjenja štete od pušenja.

Domaći stručnjaci koji su se aktivirali u javnoj raspravi oko izmjene Zakona zamjeraju Ministarstvu zdravstva što je u Nacionalnoj strategiji djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. taj koncept usvojila, a već u prvom provedbenom aktu, ključnom za ograničavanje pušenja, to ne provodi i potpuno ignorira kvalitetniju regulaciju svih novih kategorija duhanskih i nikotinskih proizvoda.

Nedostaje edukacije i valjanih informacija

“Trenutni prijedlog izmjena i dopuna Zakona nije uvrstio ključne definicije razlikovanja novih kategorija duhanskih i nikotinskih proizvoda, niti se dotaknuo koncepta manje štetnosti koji značajno može doprinijeti smanjenju broja pušača. Novim Zakonom nije omogućena ni komunikacija o manje štetnim alternativnim duhanskim proizvodima”, govori Balint.

Zabranom ikakvog informiranja naših pacijenata, dodaje, obiteljski liječnici nemaju mogućnost savjetovati pacijente koji imaju iskustvo s alternativnim duhanskim proizvodima ili koji traže njihov stav spram tome, uputu liječnika i odgovore na pitanja.

“Uz izostanak informacija, u zakonski su upitnom položaju prenositi, komentirati ili podijeliti s pacijentima vlastita profesionalna saznanja do kojih dolaze uglavnom iz inozemnih istraživanja s obzirom na to da preporuka relevantnih hrvatskih institucija nema”, ističe.

Potrebno je postaviti jasnu regulaciju

Kao problematiku Zakona, Filip Tokić, predsjednik Udruge korisnika osobnih isparivača CROHM, ističe pak nedostatak detaljnih opisa proizvoda koji bi se njime trebali regulirati.

“Zamislite da Zakon o automobilima ne prepoznaje da danas postoji automobil na električni pogon te za njega koristi istu terminologiju i metode kao i za automobile s motorom s unutarnjim izgaranjem. Takav je slučaj kod proizvoda za pušenje. Kategoriju novih proizvoda potrebno je izdvojiti u zasebnu cjelinu i Zakonski urediti sukladno karakteristikama tih novih proizvoda, a ne starih duhanskih”, opisuje.

Naime, tvrdi Tokić, znanost je nedvosmisleno potvrdila da su proizvodi kao što su elektroničke cigarete, grijani duhani i snus značajno manje štetni od cigareta. “U slučaju e-cigareta Public Health England je zaključio da se radi o preko 95 posto manjoj štetnosti u odnosu na cigarete. Britanija je uključila e-cigarete u svoju strategiju smanjenja pušenja s kojom planiraju do 2030. biti smoke-free država, odnosno imati manje od pet posto pušača u populaciji”, dodaje.

Nema osmišljene sustavne politike

Shodno tomu, nastavlja Tokić, Hrvatska nažalost nema nikakvu osmišljenu politiku za smanjenje broja pušača, pa tako nije ni prepoznala potencijal koji nova generacija proizvoda nudi, svrstavajući ove proizvode pod istu kategoriju kao i duhanske proizvode.

“To je rezultiralo potpunim manjkom točnih informacija i poplavom dezinformacija i poprilično je zbunilo i preplašilo neke pušače te ih uspješno zadržalo u konzumiranju cigareta. Prema nekim istraživanjima javnog mnijenja može se uočiti da raste broj ljudi koji pogrešno vjeruju da je ova skupina proizvoda čak i štetnija od cigareta”, ističe.

Liječnica Balint dodaje da je za smanjenje broja pušača nužno provesti i sustavnu edukaciju zdravstvenih djelatnika o načinima i metodama prestanka pušenja, ali i o konceptu smanjenja štete od pušenja.

“Istraživanja provedena među obiteljskim liječnicima su pokazala da su hrvatski obiteljski liječnici nikako ili vrlo malo informirani o konceptu smanjenja štete od pušenja i mogućnostima koje pružaju novi duhanski proizvodi, prvenstveno e-cigarete koje su za sada najbolje istražene”, kaže.

Ključna su istraživanja stručnjaka

Dodaje da zato obiteljskim liječnicima treba omogućiti da kroz svoj svakodnevni rad prikupljaju i bilježe podatke o korištenju novih duhanskih proizvoda kako bi mogli pratiti njihov utjecaj na zdravlje pacijenata. Potrebno je, smatra, i uključivanje hrvatskih stručnjaka i znanstvenika u istraživanje i kontrolu novih duhanskih i nikotinskih proizvoda dostupnih na našem tržištu.

“Prestanak pušenja će uvijek ostati krajnji cilj i preporuka koju svakodnevno upućujemo našim pacijentima pušačima. Ako to nije moguće postići, zdravstveni radnici moraju imati dostupne jasne informacije i preporuke iz provjerenih izvora kako bi pomogli smanjiti štetu od pušenja kod svojih pacijenata ili pokušati postići njihovu potpunu apstinenciju”, savjetuje Balint.

S istim se složio i prof. dr. sc. Ognjen Brborović s Medicinskog fakulteta u Zagrebu, rekavši da apsolutno smatra da je za postojeće pušače štetno da ne postoje službeni izvori informacija ili dozvola da liječnici mogu informirati pacijente u vezi novih, alternativnih proizvoda koji mogu zamijeniti klasične cigarete.

Treba jače osvijestiti problem

“Prvenstveno treba osvijestiti da zaista imamo velike probleme s pušenjem i posljedicama pušenja, stoga smo odavno trebali kapitulirati da ovo što trenutno imamo ne pomaže i da nije dovoljno. A kako bismo mogli valjano djelovati, prvo treba jasno postaviti dvije skupine kojima se treba obraćati – aktivne pušače i djecu i mlade”, dodaje Brborović.

Uz to, smatra, mjere i aktivnosti treba razvrstati u tri osnovne skupine – ograničavanje dostupnosti, smanjenje potrebe i smanjenje štete.

“Primjerice, smanjenje štete je metoda koju treba prvenstveno usmjeriti na postojeće pušače – idemo im preporučiti metode kojima će barem smanjiti štetu, ako ne i prestati s pušenjem. Smanjenje potrebe pak treba biti usmjereno prema djeci i mladima. To se može ostvariti jačanjem samopouzdanja i socijalnih vještina te odupiranjem vršnjačkom pritisku”, opisuje.

Mora se raditi kontinuirano na svim razinama

Liječnica Balint dodaje da sve ostale osobe treba upozoravati na štetnost pušenja putem sredstava javnog informiranja, javnozdravstvenim akcijama, edukacijom od predškolske dobi, strogim kontrolama prodaje duhanskih proizvoda mlađima od 18 godina te da treba iskoristiti snagu društvenih mreža i prenositi mladima relevantne podatke o štetnosti pušenja.

“Najbitnije je da se odredi jasna nacionalna strategija smanjenja pušenja, a ne prigodni susreti povodom Svjetskog dana nepušenja koji su obično popraćeni dijeljenjem letaka predstavnika vlasti i ‘snažnim’ porukama. Nitko nije prestao pušiti jer je dobio letak, a vidimo da ni poskupljenje cigareta ne smanjuje broj pušača jer je broj pušača u Hrvatskoj tijekom 30 godina jednak”, naglašava Tokić.

Zaključuje da politika mora biti znatno hrabrija po uzoru na države koje su uspješne u smanjenju broja pušača poput Švedske i Britanije te jasno odrediti smjer i strategiju koje će uistinu dovesti do rješavanja problema.