Znate li što je presbiopija i koga najviše pogađa? Oftalmologinja nam je opisala prve znakove ove pojave

'Pojavljuje se već u ranim četrdesetima, a prvi znakovi upozorenja ne smiju se zanemariti', upozorava Jurić Tomašević

FOTO: Poliklinika Bilić Vision

“Starosna, odnosno čitalačka dalekovidnost, potpuno je prirodna i neizbježna pojava kod svakog ljudskog oka. Radi se o slabljenju sustava koji upravlja našom lećom – sustava akomodacije koji izoštrava sliku zatežući i opuštajući leću. Kako taj sustav slabi, oko gubi sposobnost izoštravanja slike na blizinu”, govori nam dr. med. spec. oftalmologije, Branka Jurić Tomašević.

Dodaje da na ovaj oftalmološki problem nitko nije imun, a prvi znakovi upozorenja obično se pokazuju u četrdesetima, nakon čega je prisutna stalna progresija sve do, otprilike 65. godine života kada akomodacija potpuno iščezava.

Upravo zbog toga, s našom smo sugovornicom prošli kroz sve najvažnije detalje o starosnoj dalekovidnosti, poznatoj i pod nazivom presbiopija. Saznali smo kako joj pristupiti, ali i kako ju ukloniti inovativnim laserskim tretmanom koji je ekskluzivno dostupan i u Hrvatskoj.

Znakovi upozorenja koji se prvi javljaju

“Svakodnevno se susrećemo s pitanjem pacijenata kako to da njihovi prijatelji istih godina skidaju naočale kada čitaju na blizinu, a oni pak tek sada trebaju naočale. Naime, sve to ovisi o tome u kakvoj je kombinaciji ova blizinska promjena s dioptrijom za daljinu te kakav je stil života, potrebe i vrsta posla koji se obavlja”, priča oftalmologinja.

Dodaje da su prvi znakovi postupnog nastupanja starosne dalekovidnosti osjećaj sporijeg prebacivanja fokusa na daljinu nakon dužeg rada na blizinu te potreba da udaljimo od sebe ono što čitamo.

Tu su još i osjećaj prekratkih ruku, traženje boljeg svjetla da vidimo pročitati nešto sitno te osjećaj pritiska, naprezanja, boli iza i oko očiju, brzo umaranje, a ponekad i glavobolja.

Primjerice, opisuje, osobe koje nemaju dioptriju za ‘stalno’, u ranim četrdesetima osjećaju promjenu za blizinu i kreću s početnom plus dioptrijom. Osobe koje već od ranije imaju naočale za dalekovidnost u tim godinama dobivaju još jače naočale za blizinu, uvećane baš za taj isti početni plus.

Utjecaj sve veće izloženosti ekranima

“Osoba s naočalama za kratkovidnost, dakle minus dioptrijom, zbog pojave ovog početnog plusa počet će pak skidati naočale dok čita – zbog pojave poništavanja te druge vrste dioptrije. Važno je znati da ni u jednom slučaju, starosna dalekovidnost ne utječe na vid na daljinu”, ističe Jurić Tomašević.

Unatoč sveprisutnoj kompjuterizaciji te izloženosti raznim vrstama ekrana, njihov utjecaj na ubrzanje starosne dalekovidnosti još uvijek nije dokazan.

“Ono kako se može objasniti utjecaj modernog doba na ovu pojavu jest da brojni današnji poslovi podrazumijevaju produženu, višesatnu i neprekidnu izloženost gledanju u ekrane zbog čega se razvija zamor akomodacije”, dodaje naša sugovornica.

Nastavlja da se od takvog zamora lakše oporavljamo tijekom odmora ili kraćih prekida nakon jednog do dva sata rada, barem na par minuta kako bi se akomodacija opustila nakon konstantnog grča na blizu. No, sklonost oporavku je sve slabija što smo stariji.

Napredne tehnologije kao kvalitetne metode liječenja

U Poliklinici Bilić Vision dostupna je premium metoda laserske korekcije dioptrije Poliklinika Bilić Vision

“Moderne tehnologije donose i utjecaj plavog svjetla monitora koje također djeluje zamarajuće na akomodaciju i interferira s našim cirkadijalnim bioritmom – odnosom budnosti i sna. Utjecaj je vidljiv i kod pojačanog isušivanja očiju kod gledanja u monitore, pa je pojava suhoće očiju vrlo česta”, opisuje oftalmologinja.

Nažalost, u ljudskoj prirodi je da se ne brinemo dovoljno o zdravlju ili pojedinim zdravstvenim pitanjima sve dok ne nastupi neka smetnja ili problem. A kada je smetnja već tu, promjene i oštećenja nerijetko poprime karakter trajnoga.

Međutim, kaže naša sugovornica, napredne tehnologije i razni kanali informiranja učinili su velik pomak u održavanju zdravlja očiju svih generacija.

Jedan od dokaza je i inovativna PRESBYOND® Laser Blended Vision premium metoda laserske korekcije dioptrije, ali i jedno od vodećih rješenja po pitanju starosne dalekovidnosti.

Postizanje neovisnosti o naočalama

Gledajući područje Jugoistočne Europe, tretman je trenutno dostupan isključivo u zagrebačkoj Poliklinici Bilić Vision u kojoj naša sugovornica radi posljednjih sedam godina.

“Ovim laserskim tretmanom svako se oko prilagođava na drugačiji način, u svrhu postizanja neovisnosti o naočalama. Jedno oko je prilagođeno da vidi uglavnom na daljinu i malo na blizinu, dok je kod drugog oka obrnuto. Naš mozak se prilagođava na ovu razliku gotovo trenutačno, kombinirajući dvije slike – dobru sliku na daljinu i dobru sliku na blizinu”, objašnjava Jurić Tomašević.

Do sada se staračka dalekovidnost skidala invazivnim metodama operacije – ugradnjom umjetnih leća, a od sada se to može raditi laserom koji je puno manje invazivni za oko, ima bolje rezultate, jeftiniji je, a zahvat i oporavak puno kraće traju.

Suradnja s vodećim kompanijama

Za uvođenje ovakvog laserskog tretmana na domaće tržište, Poliklinika Bilić Vision može zahvaliti suradnji s njemačkom kompanijom Zeiss koja je vodeća u proizvodnji tehnologije za refraktivnu kirurgiju te je jedina na svijetu napravila laser ovog tipa.

PRESBYOND® tretmanu mogu pristupiti praktično svi, a osnovni preduvjet je zdravo oko. Ključan je detaljan pregled koji analizira zdravlje oka te specifične parametre rožnice.

Na takvom pregledu pacijent ujedno jasno definira svoje želje i potrebe te mu se, uzimajući u obzir stil života, vrstu posla i rezultate analize, predlaže optimalno rješenje.

Bez starosne dalekovidnosti u jednom danu

Tako se, primjerice, ovom laserskom tretmanu može pristupiti već od četrdesete godine života, dakle na najranije znakove starosne dalekovidnosti. Oftalmologinja dodaje da su prednosti zahvata brojne.

No, neke od ključnih su da je riječ o izuzetno lakom zahvatu i komfornom te bezbolnom postupku koji se provodi u šest do sedam minuta po svakom oku, cijelo vrijeme u razgovoru i komunikaciji pacijenta s kirurgom.

“Rezultati su mjerljivi već isti dan, a pacijent odmah doživljava wow efekt poboljšanja vida na svim udaljenostima”, ističe naša sugovornica. PRESBYOND® tako se smatra zadnjom riječju tehnologije u tretiranju starosne dalekovidnosti kada je riječ o minimalno invazivnim zahvatima.

Vodeći lider inovativnih zahvata

Međutim, s obzirom na to da dio starije populacije zbog starosnih promjena na očima kao što je siva mrena, ne može pristupiti tretmanu, postoje i druge tehnologije koje takvim kandidatima omogućavaju bistar vid na svim udaljenostima.

“Radi se o operaciji na očnoj leći, to jest uklanjanju najčešće već zamućene očne leće, mrene, te ugradnji premium intraokularne leće s produženim fokusom. Time se postiže izoštren vid na daljinu, srednju udaljenost te funkcionalnu blizinu – što znači neovisnost od naočala u većini svakodnevnih situacija”, objašnjava oftalmologinja.

Ova vrsta zahvata unazad dvije godine također je dostupna u Poliklinici Bilić Vision koja ju je prva uvela u našoj zemlji te je po pitanju toga vodeći lider i centar izvrsnosti u regiji. Zahvat se obavlja uz pomoć lasera i ultrazvuka, bezbolan je, a pacijentu osigurava vrlo brz i komforan oporavak.

Pregled očiju obavljajte jednom u dvije godine

Preventivni pregledi mogu na vrijeme spriječiti ozbiljnije probleme zdravlja očiju Poliklinika Bilić Vision

Budući da na održavanje zdravlja očiju ipak možemo djelovati preventivno, naša nam je sugovornica otkrila i nekoliko savjeta uz pomoć kojih to možemo činiti kvalitetnije.

Na prvom su mjestu dakako redoviti pregledi očiju, ne samo vida. Pregled očiju podrazumijeva provjeru vida, ali i pregled svih segmenata oka te mjerenje očnog tlaka.

“I kada smo bez smetnji i potpuno zdravi preporuka je to činiti jednom u svake dvije godine sve do pedesetih, a nakon toga svaku godinu”, napominje. Uslijed drugih bolesti kao što su dijabetes, bolesti štitnjače, povišen krvni tlak, autoimune bolesti te hormonske promjene pregledi se moraju obavljati čak i češće.

Slabljenje vida odmah prijavite liječniku

“Također, balansirana prehrana je važan kanal kojim podržavamo vitalnost očiju. Posebno su važni omega 3 masne kiseline, vitamini C, D , A i E , cink, selen te lutein, taurin i zeaksantin”, kaže oftalmologinja.

Pogodno je ujedno koristiti odgovarajuću UV zaštitu s kvalitetnim i provjerenim naočalama s filterima, na svakodnevnoj bazi, a ne samo ljeti. Ako pak nemamo dioptriju, a puno vremena provodimo pred ekranima, trebali bismo koristiti naočale sa zaštitnim zeleno-plavim premazom koje sprječavaju umaranje očiju.

Pojavu bilo kojeg znaka slabljenja vida ili smetnje preporučujemo odmah prijaviti specijalistu te napraviti pregled i savjetovati se o mjerama, liječenju, mogućnostima te potrebi za daljnjim kontrolama”, zaključuje Jurić Tomašević.


Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Bilić Vision.