Angela Merkel otišla je u Tursku pregovarati o zaustavljanju izbjeglica a ovo su najvažnije stvari o tome

Turska za ozbiljnu suradnju traži gotovo nemoguće-da je prime u EU

German Chancellor Angela Merkel, right,  listens  as Turkey's Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, left,  speaks  during a joint press conference after a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Tuesday, Feb. 4, 2014.  (AP Photo/Axel Schmidt)
FOTO: AP

Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju je otputovala u Tursku kako bi dogovorila uvjete pod kojima će se Turska na izvoru uključiti u rješavanje izbjegličke krize u Europskoj uniji. Merkel se sastaje s premijerom Ahmetom Davutoğluom i predsjednikom Tayyiom Erdoganom. Europska unija doživjela je totalni politički debakl na pitanju izbjeglica. Mađarska je u subotu zatvorila granicu s Hrvatskom, Bavarska prijeti vraćanjem izbjeglica, njemačka kancelarka gubi podršku zbog otvorene politike prema izbjeglicama, Austrija odbija povećanje kvote kao i Slovenija, a izbjeglički val je sve veći. Europa problem želi rješavati na izvoru, tako da pridobije Tursku da počne zadržavati sirijske, afganistanske i ostale izbjeglice koji otamo dolaze na Zapad. Evo kako trenutno stoje stvari:

 

1. EU Turskoj nudi tri stvari u zamjenu za suradnju

Lideri Europske unije prije nekoliko dana turskoj su Vladi predložili da počne pregovore o novom režimu prema izbjeglicama, a za njihovu suradnju ponudili su 3,2 milijarde eura financijske pomoći, liberalizaciju viznog režima za turske državljane i otvaranje pet novih poglavlja u turskim pristupnim pregovorima.

2. Turska ismijava ponudu i traži članstvo u EU

Turski predsjednik Tayyip Erdogan s indignacijom je odbacio prijedlog EU. Nazvao ga je neiskrenim i podmićivanjem. Podsjetio je da EU godinama blokira turske pristupne pregovore. Traži punopravno članstvo ili nema suradnje. “Zapadna i europska sigurnost i stabilnost ovisi o našoj sigurnosti i stabilnosti”, rekao je “Ako su u EU konačno prihvatili da bez Turske nema ni njihove sigurnosti, zašto ne prime Tursku u EU? Problem je jasan ali oni nisu otvoreni.”

3. Turska će tvrdo pregovarati, a EU je nesložna

Odlučnost predsjednika Erdogana da s Europskom unijom pregovara tvrdo pokazala se kad je njemačka kancelarka Angela Merkel najavila nedjeljni dolazak u Ankaru. Diplomatski izvori medijima su rekli da će Merkel odigrati vjerojatno ključnu ulogu u pregovorima o turskoj suradnji, ali oni će biti opterećeni i unutarnjopolitičkim problemima u Turskoj i nekim članicama EU. “Dogovor s Turskom ima smisla samo ako učinkovito smanji dotok izbjeglica” rekao je predsjednik Eurpskog vijeća Donald Tusk. Ali EU se uspjela dogovoriti samo oko novca jer nije riječ o velikoj svoti i manje važnim ustupcima.

4. EU outsourca graničnu politiku autoritarnoj vlasti

Dio liberalnih medija upozorava da EU praktički predaje svoju graničnu politiku u ruke autoritarnom turskom režimu. Ali s 350.00 izbjeglica koji su od rujna pokušali iz Turske ući u Grčku a turska ih je policija zaustavila svega 50.000, u Bruxellesu imaju osjećaj da moraju djelovati brzo ili će im stvari izmaći kontroli.

5. Ali žuri joj se jer joj prijeti puno veći izbjeglički val

Prošlog tjedna u sjevernoj sirijskoj provinciji počela je velika bitka za Aleppo. Analitičari upozoravaju da bi sraz vojske Bashara al-Assada, Rusa, Iranaca i Hezbollaha s jedne, pobunjenika s druge, ISIS-a s treće i američkih dronova sa četvrte strane, mogao na granice Europske unije dovesti još 3,5 milijuna izbjeglica ako Assadove snage pobijede.

6. EU tvrdi da će održati riječ ako Turska održi svoju

Prije odlaska u Ankaru kancelarka Merkel rekla je da je Europa “spremna podijeliti teret” izbjeglica s Turskom, ako se Turci obvežu da propisan tretman izbjeglica. “Moramo razjasniti rokove, postupke, što će se , kada i kako događati i raščistiti koliko su naša obećanja o podršci čvrsta te koliko su čvrsta turska obećanja o regulaciji.” rekla je kancelara,

7. Erdogan ne može jamčiti da će provesti obećanja

Čak i da se dogovori s Europskom unijom, Erdogan zapravo ne može jamčiti da će provesti dogovor, jer 1. studenog ide na presudne parlamentarne izbore u kojima sa svojom strankom AKP mora izboriti većinu u parlamentu. Prema turskim anketama, većina građana je protiv pretvaranje njihove zemlje u trajni hub za sirijske izbjeglice ili za njihovo naseljavanje.

8. Turska ratuje s Kurdima i ISIS-om i suočava se s terorizmom kod kuće

Prije tjedan dana u dvostrukom bombaškom samoubilačkom napadu u Turskoj je ubijeno više od 100 ljudi, vlasti jačaju napade na kurdske militante i ISIS u Siriji. Zemlja postaje novi centar sukoba u Siriji koji se ubrzano internacionalizira.

9. Francuzi ne žele otvaranje Schengena Turcima

Francuska je poznata kao članica koja se najžešće protivi primanju Turske u EU a politiku dosljedno provodi i na ovom pitanju. Francuski predsjednik Francois Holande rekao je da bilo kakva ponuda liberalizacije viznog režima za milijune turskih poslovnih ljudi i studenata mora biti čvrsto uvjetovana. “Liberalizacija viza s Turskom mora biti krajnje specifična i provesti se pod kontroliranim uvjetima”, rekao je. Još je nekoliko članica upozorilo da bi ovakvo otvaranje moglo stvoriti nove sigurnosne probleme, dok su radikalniji elementi poput britanskog UKIP-a Nigela Faragea ideju o bilo kakvim ustpucima Turskoj, posebno primanju u EU, nazvali “ludošću” i “ucjenom”.

10. U Njemačkoj se povećava nervoza

Njemačka pokrajina Bavarska prošlog je tjedna najavila samostalne “hitne mjere”, uključujući vraćanje izbjeglica u Austriju. Bavarskaje glavna točka ulaska oko 10.00 izbjeglica u Njemačku dnevno. Pokrajinski premijer Horst Seehofer za Bild je izjavio da su vlasti rastrgane jer nemaju dovoljno kapaciteta da ih sve prime. Njemačka policija u nedjelju je predložila da se digne ograda prema Austriji. U Kölnu je napadnuta i nožem izbodena kandidatkinja na izborima za gradonačelnicu Henriette Reker, napad navodno ima veze s izbjegličkom krizom. U ponedjeljak je najavljen veliki skup naonacističkog pokreta Pegida, koji raste na temama protuislamizma i protivljenja primanju izbjeglica.

11. Bilo kakav dogovor odobravat će se mjesecima

Čak i da se dogovori s Turskom oko uvjeta njihove suradnje, Europskoj uniji trebat će mjeseci da bilo što provede, a s obzirom na narav onoga što se nudi, za ispunjenje obećanja tražit će se konsenzus članica što se u ovom trenutku čini dosta nemogućim, čak i ako se uzmu u obzir realpolitički motivi,