11 naših većih priča za koje tijekom tjedna možda niste imali vremena

Tradicionalno, donosimo pregled duljih tekstova, analiza i komentara

Tradicionalno, za vikend donosimo pregled naših većih priča, analiza i komentara, za koje možda tijekom tjedna niste imali vremena. Objavili smo, recimo, veliki intervju s čovjekom koji radi kao psiholog na onkologiji u Klaićevoj, koji je na društvenim mrežama dosad podijeljen 14.854 puta.

Popularna je bila i priča o Goranu Selancu, doktoru pravnih znanosti s briljantnim životopisom, koji se ovih dana drugi put kandidirao za ustavnog suca.

Nadalje, naši komentatori i analitičari pisali su o susretu francuskog i američkog predsjednika, odluci Arbitražnog suda, Pelješkom mostu i raspadu HDSSB-a. Zanimljive članke, čini nam se, objavili su i naši kanali Telesport i Dblog.

1. Ovo je psiholog na onkologiji Klaićeve, čovjek koji pomaže djeci da se nose s rakom. Pričali smo s njim

Ozren Šenator, psiholog na Zavodu za onkologiju zagrebačke bolnice u Klaićevoj pomaže djeci da se nose s rakom. Novinarka Telegrama Rašeljka Zemunović dugo je razgovarala s njim.

2. Što znači ostavka šefa HDSSB-a? Raspali su se, Glavaš je pokupio imovinu stranke i osniva novu

Dragan Vulin u četvrtak je, nakon još jednog raskola u stranci, podnio ostavku na mjesto predsjednika HDSSB-a. Odlazak Vulina znači konačni kraj projekta Branimira Glavaša koji najavljuje osnivanje nove stranke s “novim političkim okvirom”. Drago Hedl donosi kontekst.

3. Đivo Đurović: Zašto je Trump pristao otići Macronu, tipu koji se izgradio na antitrumpizmu i s njim se otvoreno sprda

“Američki predsjednik posjetit će Pariz 14. srpnja na poziv svog francuskog kolege i prisustvovati paradi za nacionalni praznik, Dan pada Bastilje. U neka druga vremena, ovom dosadnom rečenicom ne bi počela ni agencijska vijest, a kamoli politička analiza. Ali ovo nisu ta druga vremena, nego vrijeme u kojemu je američki predsjednik Donald Trump, a njegov se kolega u Parizu Emmanuel Macron u par mjeseci od običnog francuskog političara pretvorio u anti-Trumpa”, počinje iscrpni prikaz konteksta susreta francuskog i američkog predsjednika Đivo Đurović.

4. Božo Kovačević: Kako je od ’91., kad je Crkva preuzela pivotalnu ulogu, broj stanovnika pao za 600.000

Na Dan državnosti, javnosti su se obratili predsjednica republike Kolinda Grabar Kitarović i kardinal Josip Bozanić. Kardinal je istaknuo deset postulata za napredak društva, a oba su se govora doticala demografije. Božo Kovačević secirao je Bozanićevo izlaganje i suprotstavio ga brojkama. U posljednjem razdoblju od 1991. do 2015. godine, u kojem je glas Crkve o pitanjima odgoja, obrazovanja, znanosti, kulture i politike postao previše dominantan, broj stanovnika Hrvatske smanjio se za šesto tisuća. S druge strane, u doba vlasti koju crkva smatra nenarodnom, broj stanovnika porastao je za milijun.

5. Fižulić: Pelješki most nastavak je opsesije autocestama; a nismo u stanju napraviti normalnu prugu od Osijeka do Splita

Goranko Fižulić piše hrvatskoj opsesiji autocestama, koja je dobila još jedan nastavak u novoj inkarnaciji plana o izgradnji Pelješkog mosta. S druge strane, piše, investicija u vlakove i pruge potakla bi revitalizaciju Slavonije, utjecala na kvalitetu života pola milijuna ljudi i vratila Hrvatsku na željezničku kartu Europe.

6. Deset godina pokušavala sam dobiti dijete, nisam mogla; ovo je moj dnevnik o razdoblju prije njih četvero

Suzana Srnić Vuković iz Rugvice pokraj Zagreba godinama je radila kao konzultantica za velike svjetske humanitarne organizacije. Kad su ona i muž krenuli raditi na bebi, nije išlo. Telegramovoj novinarki Rašeljki Zemunović detaljno je opisala svoje godine pokušavanja s medicinski potpomognutom oplodnjom, neuspjehe, emocije koje su je gađale kad bi čula da je neka od njezinih prijateljica trudna i, konačno, njezinom prvom uspjehu s curicom Larom, a onda onda i Viktorom, Gregorom i Ivorom.

7. Ne postoji postupak koji bi natjerao Hrvatsku da prihvati arbitražu, i to se čini presudno. Što sada? Zapravo, ništa

“Sama činjenica da je Berlin u ovom prijeporu očigledno stao na slovensku stranu, a Washington na hrvatsku, ne mora biti presudno bitna. Ne postoji čini se, niti jedan formalan postupak da bi se Hrvatsku natjeralo na prihvaćanje arbitraže iz koje je već izašla. To nam se čini presudno važnim. Pitanje je, naravno, što se sada može dogoditi“.

8. Ovo je jedan od fascinantnijih posjeda u unutrašnjosti Istre, upravo je obnovljen i Dblog je bio tamo

Urednica Dbloga Boba Blašković i naš fotograf Borko Vukosav bili su u Istri i vratili se s fotografijama fascinantne, upravo obnovljene kuće za odmor u Balama. Dizajn interijera radio je Boris Ružić.

9. Trči, Ola, trči!

06.06.2009., Zagreb - Stadion u Maksimiru. Nogometna utakmica Hrvatska-Ukrajina za kvalifikacije za SP 2010. u JAR-u, grupa 6. Nakon zavrsetka uzbudjenja u klupskom nogometu, u svim vecim europskim ligama, igracima je ostalo jos da odrade reprezentativne obveze prije zasluzene pauze. Hrvatska ce ugostiti Ukrajinu u mozda i najvaznijoj utakmici ovih kvalifikacija buduci da bi pobjedom gotovo osigurala nastup na Svjetskom prvenstvu dok bi eventualni poraz bitno umanjio sanse Hrvatske da sudjeluje na SP 2010-u . Iako Hrvatska trenutno ima 3 boda vise od Ukrajne treba imati na umu da Ukrajina ima i utakmicu manje pa iz tog razloga utakmica dobiva jos vise na tezini. Nakon poraza od Engleske na pocetku kvalifikacija Hrvatska je pobijedila Kazakstan i Andoru, dok su iz Ukrajine donijeli bod u utakmici u kojoj su bili barem ravnopravan ako ne i bolji protivnik i prava je steta da nisu ugrabili i sva tri boda, medjutim veceras ce imati priliku revansirati se. Eduardo, Sablic i Krizanac su ozljedjeni te ce sigurno propustiti utakmicu, dok bi Ivica Olic, Niko Kranjcar i Robert Kovac trebali nastupiti unatoc manjim problemima. Ivica Olic. Photo: Marko Lukunic/Vecernji list
PIXSELL

Telesport o Ivici Oliću koji, čini se, odlazi u mirovinu: “U Njemačkoj postoji čitav set nadimaka (zapravo opisnih imenica) koje su novinari priskrbili hrvatskom napadaču, kojeg je Bild prošlog tjedna umirovio, dok je sam nogometaš u razgovoru za SN prestanak okarakterizirao mogućim, ne i definitivnim. Trajnožareći, Duracell-Zeko, Žderač kilometara, Šivaća mašina, Konjska pluća… Od svih njih Proleter nogometa je najupečatljivija. Diveći se njegovoj volji, Nijemci su pokazivali koliko cijene njegov talent”

10. Holiga: Kako su Vatreni odabrali šutnju, i tako odlučili pasivno podupirati vladajuću oligarhiju

FC Sevilla's Ivan Rakitic (L) and Real Madrid's midfielder Luka Modric attends the training of the Croatian national football team on the eve of World Cup qualifying matches against Macedonia and Wales. Zagreb, CROATIA-09/10/2012/Credit:RONALD GORSIC/CROPIX/SIPA/1210101040, Image: 228763784, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press
Profimedia, TEMP Sipa Press

“Hrvatski su reprezentativci već dugi niz godina ovčice koje nikad i ništa bitno ne govore, koji prežu od svakog potencijalno kontroverznog društvenog angažmana i ne pokazuju nikakvu odgovornost prema navijačima. Bilo je mnogo prilika u kojima su mogli izreći svoje mišljenje i stav o temama koje tragično dijele domaću javnost, kad su mogli pozitivno utjecati na neodrživu situaciju, i svaku od tih oni su bez greške propustili”, piše Aleksandar Holiga.

11. Ovaj gospodin s briljantnim CV-jem opet se prijavio za Ustavni sud i opet, bojimo se, nema puno šanse

Goran Selanec pravni je stručnjak u područjima zaštite i promicanja temeljnih ljudskih prava i društvene jednakosti te prava Europske unije. Jedan je od dvoje hrvatskih državljana s titulom doktora pravnih znanosti stečenoj na jednom od deset najcjenjenijih pravnih fakulteta u Americi. Ima 40 godina i trenutno obnaša dužnost zamjenika pravobraniteljice za ravnopravnost spolova. Podsjećamo na njegov intervju za Telegram.