Pregled 11 najmanje besmislenih stvari s današnje sjednice Sabora

Zastupnici su u uvodu sjednice Sabora postavili niz pitanja Vladi

Premijer Zoran Milanović
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Sjednica Hrvatskog sabora, 17. po redu, koja je započela danas i trajat će do ljeta, otvorena je aktualnim satom, odnosno prijepodnevom. Uvodno se oglasio predsjednik Sabora Josip Leko, koji je konstatirao da Vlada ne ispunjava svoje obveze spram zastupnika – nije dostavila odgovore na čak 56 zastupničkih pitanja.

Na aktualcu se pojavio HDZ-ov predsjednik Tomislav Karamarko, ali tradicionalno nije se odvažio uputiti pitanje premijeru. Rad Vlade komentirao za tu priliku sazvanoj presici. Donosimo neke od zanimljivijih pitanja i odgovora koji su se mogli čuti danas u sabornici na Markovu trgu.

1. Zašto se tvrtki optuženoj za korupciju daje pravo na povlašteni otkup električne energije?

Pitanje je premijeru Zoranu Milanoviću postavila Mirela Holy iz OraH-a, misleći pritom na japanski Marubeni, koji je dobio posao izgradnje termoelektrane Plomin C. Ustvrdila je da je ugovorena cijena otkupa dvaput veća od sadašnje cijene na tržištu.

Milanović joj je tek kratko odvratio da će odgovor dobiti pisanim putem, ignoriravši njenu bodlju da bi trebao nešto poduzeti po ovom pitanju kad se već u javnosti predstavlja kao moralni političar.

2. Ima li Hrvatska plan upravljanja javnim dugom?

Pitao je to Milanovića HDZ-ov zastupnik Josip Borić, no pitanje je zapravo bilo samo formalno postavljeno – Borić je optužio premijera da je Hrvatsku zadužio više nego devet njegovih prethodnika te dodao da mu ne može pomoći ni angažman stranog PR stručnjaka. Milanović je reterirao da SDP vanjske stručnjake, za razliku od HDZ-a, plaća novcem čistog porijekla.

3. Hoće li Vlada promijeniti trajanje tarife za skupu struju?

Silvano Hrelja (HSU) ustvrdio je da tarifni model u kojem viša, dvostruko skuplja tarifa za električnu energiju traje od 8 do 22 sata, ne daje manevarskog prostora građanima za uštede. Podržao je model o kojem razmišlja Italija, a po kojemu bi niža tarifa bila u razdoblju od 19 do 8 ujutro svim radnim danima, a subotom, nedjeljom i blagdanima cijeli dan.

Potpredsjednik Vlade Branko Grčić u svom je stilu odgovorio da se u Vladi razgovara o socijalnim kriterijima u cijeni struje, što je Hrvatska dužna učiniti i kao članica EU-a.

4. Kad će se Knin bolje povezati s ostatkom Dalmacije i Zagrebom?

Nezavisnom Ivanu Grubišiću Grčić je na ovo pitanje odgovorio da je planirana brza cesta došla gotovo do Dicma, ali da su se u međuvremenu pojavili novi prioriteti, odnosno uska grla koja je nužno što prije riješiti.

5. Koliko ljudi danas radi u državnoj upravi?

Odgovarajući svome stranačkom kolegi Marinu Jurjeviću na ovo pitanje, postavljeno više u cilju hvaljenja rada aktualne vlasti i demantiranja da ona uhljebljuje svoje kadrove, ministar uprave Arsen Bauk rekao je da je u mandatu sadašnje Vlade broj državnih službenika i namještenika smanjen za više od 2.500. Konkretno, krajem prosinca 2011. bilo je 55.312 državnih službenika i namještenika, a prvog dana ove godine na tim je radnim mjetima bilo njih 52.747.

6. Zašto Vlada dopušta da propadne Brodarski institut?

Vlada, odnosno MORH, želi i hoće pomoći Brodarskom institutu, ali i Institut mora napraviti određene stvari, npr. biznis plan unutar kuće, odgovorio je ministar obrane Ante Kotromanović HDZ-ovcu Željku Reineru koji je upozorio na odlazak stručnjaka iz Instituta zbog sve lošijih radnih uvjeta, neulaganje u opremu te upitao hoće li Vlada dozvoliti da ta institucija propadne kao i Imunološki zavod.

7. Zašto Vlada još nije poslala Europskoj komisiji prijedlog mjera za smanjenje deficita?

Nakon što je nezavisna zastupnica Jadranka Kosor upozorila da rok u kojem Vlada Europskoj komisiji mora dostaviti mjere za smanjenje deficita ističe za tri dana, premijer Milanović najavio je da će Vlada za nekoliko dana Saboru na raspravu poslati te mjere te poručio da zastupnike one “sasvim sigurno neće neugodno iznenaditi”.

8. Je li premijer govorio neistinu o deficitu za prošlu godinu?

Frano Matušić (HDZ) premijera je prozvao da je netočno informirao javnost, odnosno da se hvalio da će deficit za prošlu godinu iznositi 12 milijardi kuna, a da sada dolaze informacije da će biti oko 18 milijardi kuna. Milanović mu je odgovorio da je Hrvatska vrlo blizu primarnog suficita te da bi, “kad ne bi bilo svih mogućih dugova koje imamo, Hrvatska praktično bila u suficitu”.

“Radi se o metodologiji koja se primjenjuje prema svima, pa i svima povećava deficit”, rekao je premijer i ustvrdio da bi, da je ista metodologija primjenjivana za bivše Vlade, deficit bio 30 milijardi kuna.

9. Je li Vesna Pusić u sukobu interesa?

Milanović je legitimnim nazvao pitanje Josipa Đakića (HDZ) je li ministrica vanjskih poslova i prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić bila u sukobu interesa kad je njezino ministarstvo odobrilo gotovo 250 tisuća kuna za financiranje projekta razvoja ukrajinskog civilnog društva udruzi Documenta, kojoj je na čelu Upravnog odbora ministričin brat Zoran Pusić.

“Bitno je da to nije napravljeno u nikakvoj potaji, to svi vide, a tema za raspravu svakako jest”, kazao je Milanović. Dodao je da će svoju suradnicu “preliminarno uzeti u zaštitu” jer vjeruje da se izuzela iz odlučivanja o tom projektu, ali i ocijenio da ministrica mora biti spremna odgovoriti na takva pitanja.

10. HDZ: A gdje su ministri?

Malo nakon podneva Ivan Šuker (HDZ) izbrojao je da se u sabornici nalazi tek devet (od 20) članova Vlade te upitao gdje su ministri. Istaknuo je da je u saborskom Poslovniku istaknuto kako za aktualnog prijepodneva najmanje polovica članova Vlade mora biti u sabornici. Predsjedavajući Nenad Stazić priznao je Šukeru da je u pravu te pozvao ministre da se vrate u sabornicu.

11. Koliko je novca Vlada potrošila na propale projekte?

Sunčana Glavak (HDZ) pitala je premijera koliko je uzalud potrošeno na Clin start, outsourcing, HPB, monetizaciju i ostale projekte koje je Vlada predložila, a potom od njih odustala, kao i kad će javnosti prezentirati kakve su to mjere “optimistični potpredsjednik Vlade i ministar financija podnijeli Vijeću Europske komisije”.

Premijer je odgovorio na se nešto i potrošilo, ali da je to na razini onoga što je HDZ trošio “u vrijeme onih vaših prethodnih Vlada” na fešte na otvaranju mostova i farbanju tunela. Poučio ju je i da ne postoji Vijeće Europske komisije, već samo Europsko vijeće i Europska komisija. “Ne postoji bečki Wienerschnitzel, samo bečki šnicl”, dodao je.

Glavak je u odgovoru podsjetila da je na današnji dan potonuo ‘Titanic’. “I za njega su govorili da je nepotopiv, da je najbolji, da može daleko. A onda je naletio na santu leda i ona ga je zaustavila. Kada nemate što reći onda imate ovaj sjajan osmijeh koji hrvatski građani već pomalo i preziru”, poručila je Glavak i od premijera tražila pisani odgovor na svoja pitanja.