17 stvari koje je danas na suđenju Perkoviću i Mustaču za ubojstvo Đurekovića rekao najvažniji svjedok

Donosimo vam najvažnije dijelove današnjeg svjedočenja Ivana Lasića

Ivan Lasić

Bivši visoki dužnosnik jugoslavenskih tajnih službi Ivan Lasić danas na Višem zemaljskom sudu u Münchenu svjedoči u procesu bivšim pripadnicima obavještajnih službi Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču, optuženima za ubojstvo hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića. Lasić svjedoči videovezom iz Mostara.

Već je ranije, početkom 90-ih, za saborsku Komisiju za ispitivanje žrtava rata i poraća govorio o slučaju “Đureković”. Ti iskazi su objavljeni i u knjizi publicista Bože Vukušića “Tajni rat Udbe protiv hrvatskog iseljeništva”. Mi vam donosimo najzanimljivije dijelove njegova dosadašnjeg svjedočenja.

1. Što je bio zadatak Lasićeva odjela u tajnoj službi?

“Zadatak mog odjela bio je prikupljanje i provjera informacija te na kraju i sprečavanje planova emigracije. Najveći broj informacija smo dobivali od građana koji su dolazili do nekih saznanja, a naravno imali smo i suradnike koji su također dolazili iz redova građana Jugoslavije.”

2. Tko je poduzimao akcije protiv emigranata?

“Savezna služba nije poduzimala nikakve akcije protiv emigranata, nego je samo usklađivala rad republičkih službi državne sigurnosti, koje su bile potpuno samostalne. Za akcije izvan Jugoslavije je bio potrebna dozvola savezne razine.”

3. ‘Pismo’ ili ‘Dunav’?

“Ja sam za akciju ‘Dunav’, koja imala za cilj diskreditirati Stjepana Đurekovića pred emigracijom, čuo već kad sam bio u Mostaru u mirovini. Vodio ju je inspektor Božidar Spasić, a meni je bila poznata pod imenom ‚Pismo’, a ne ‘Dunav'”.

4. Tko je izdavao naredbe za ubojstvo?

Lasić je nastavio svjedočiti o općem funkcioniranju dijelova Službe državne sigurnosti (SDS) zaduženih za borbu protiv neprijateljske emigracije. “Akcije su bile inicirane od nadležnog ministra i nakon toga provođene zajednički od saveznih i republičkih službi”, rekao je Lasić odgovarajući na pitanje tužitelja Liehardta Weissa koje se odnosilo na to tko je izdavao naredbe za ubojstva emigranata. “Jednom smo morali odgoditi posjet predsjednika Republike zato jer nismo bili zadovoljni time kako je njemačka služba locirala neke emigrante”, kazao je.

5. Je li bio u kontaktu s Perkovićem?

Lasić je ustvrdio da je s optuženim Josipom Perkovićem kontaktirao u vezi akcije ‘Pismo’, koja je, kako je napomenuo, bila “kontrapropagandne prirode”. “I Perković i ja smo bili jedinstveni u ocjeni ove akcije, koju nismo smatrali kvalitetno provedenom. Mi nismo imali puni uvid u akciju, nego smo samo imali primjedbe na pojedine elemente”, rekao je Lasić.

6. Tko su Đurekovićevi ubojice?

Stjepan Đureković nije bio zanimljiv SDS-u jer je “djelovao politički, a ne teroristički”, ustvrdio je Lasić. Na izravno pitanje suda kazao je da mu nisu poznati počinitelji Đurekovićeva ubojstva.

7. Zašto je Đureković otišao iz Jugoslavije?

“Za Đurekovića sam saznao i prije nego što sam došao u Beograd. Pričalo se da je on otišao zbog kriminalnih aktivnosti, ali od vojnih obavještajaca se moglo čuti da je Đureković otkrivao tajna skladišta goriva”, rekao je Lasić. “On je bio emigraciji zanimljiv samo zbog novca, koliko je meni poznato.”

8. ‘Direktor je mrtav’

Lasiću je o ubojstvu Đurekovića javio Sreten Aleksić iz SUP-a. “Dvadesetidevetog srpnja 1983. ujutro prišao mi je Aleksić iz Sekretarijata unutarnjih poslova i rekao: ‘Jutros ti je jedan manje’, i kad sam ga pitao o čemu se radi on mi je odgovorio da je ‘sinoć’ pronađen mrtav. A na moje pitanje o komu se radi, on je rekao ‘Direktor’, što je bio naziv za Đurekovića.”

9. Zašto su Nijemci digli galamu?

Za Đurekovićevo ubojstvo Nijemci su odmah osumnjičili SDS, rekao je Lasić. Stane Dolanc, savezni sekretar za unutarnje poslove, rekao mu je da su Nijemci digli galamu jer to nije prvi put i objasnio da “moramo prekinuti s tim”.

10. Ubojstvo Ševe i dijete u Italiji

Lasić je govorio i o tomu kako je Dolanc bio ljut i kako je objasnio da je i svom prethodniku na mjestu ministra unutarnjih poslova Franji Herljeviću govorio kako treba prekinuti s ubojstvima te da je pritom spomenuo i ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Ševe, koji je zajedno sa suprugom i devetogodišnjim djetetom ubijen 1972. u Italiji. “Rekao sam Franji da prestanemo s tim. Osramotili smo se s onim djetetom u Italiji, a sad ovo”, citirao je Lasić Dolanca.

11. Je li Perković bio umiješan u ubojstvo Đurekovića?

Na pitanje sudskog vijeća do koje mjere je optuženi Josip Perković bio umiješan u ubojstvo Đurekovića, Lasić je odgovorio da s njim nije o tomu razgovarao odmah nakon ubojstva, nego kasnije, kada je Perkoviću jednom prilikom rekao kako mu je žao što će imati problema zbog ubojstva Đurekovića. “Ja sam mu rekao da mi je žao ako će imati problema, a Perković mi je na to odgovorio: ‘A zašto bih ja s time imao problema'”, ispričao je Lasić.

12. ‘Velika šteta po operativni rad’

Lasić je rekao da je njemu osobno, a zna da je tako i s Perkovićem, žao zbog ubojstva Đurekovića jer je time “nastala velika šteta po naš operativni rad”.

13. Razgovor s Vukušićem

Upitan o razgovorima s Božom Vukušićem, koji ga je početkom devedesetih ispitivao sudjelujući u radu saborske komisije, Lasić je rekao da o tomu ne želi pričati. “Nitko nikad s policajcem ne govori dobrovoljno”, komentirao je.

14. Tvrdi da ga je Vukušić oteo

Lasić je zanijekao istinitost vlastitog iskaza kojeg je 1992. godine dao Saborskom povjerenstvu za ispitivanje žrtava rata i poraća, a na kojem se djelomično i zasniva optužnica. “S Vukušićem nisam razgovarao kao slobodan čovjek, bio sam pretučen i mučen i nisam znao što govorim”, rekao je Lasić. “Ja sam bio otet iz podruma u Mostaru 13.6.1992. oko ponoći. Zavezali su mi ruke i oči i ubacili u kombi bez sjedala”, opisivao je Lasić svoju otmicu koja je trajala oko 15 dana.

15. Više puta davao isti iskaz kao i Vukušiću

Državni tužitelj Lionhardt Weiss je Lasića pokušao suočiti s izjavama u svezi sa slučajem Đureković koje je dao u drugim prilikama, a koje nisu povezane s ispitivanjem koje je vodio Bože Vukušić. Pritom je utvrđeno kako je Lasić više puta dao iskaze identične onima koje je dao i Vukušiću, a koji se tiču nekih događaja u vrhu Savezne službe državne sigurnosti neposredno nakon ubojstva Stjepana Đurekovića.

16. Tvrdi da ga je Šeks odbio ispitati

Na pitanja odvjetnika Josipa Perkovića, Ante Nobila, o tome koji je državni odvjetnik odbio ispitati Lasića početkom devedesetih nakon Vukušićeva ispitivanja, Lasić je odgovorio da se radi o Vladimiru Šeksu kazavši da “nije htio napraviti iste greške kao u slučaju istrage ubojstva obitelji Zec”, kada su napravljene određene proceduralne pogreške.

17. Ne znao ništa o ključu garaže

O ključu garaže koju je kao tiskaru koristio ubijeni Đureković, a kojeg je navodno Krunoslav Prates, osuđen u drugom procesu zbog ubojstva Đurekovića, dao Perkoviću a ovaj ga je navodno predao ubojicama, Lasić je izjavio kako nije znao ništa.