Napadači iz San Bernardina su muškarac i žena. Prije mjesec dana su se vjenčali u Saudijskoj Arabiji?

U napadu je ubijeno 14 ljudi, a 17 je ranjeno. Napadače je ubila policija

FOTO: Twitter

Četrnaest osoba je ubijeno u San Bernardinu u Kaliforniji, a najmanje 17 je ozlijeđeno. Lokalna policija ubila je dvoje osumnjičenih za taj napad nakon kraće potjere. Syed Rizwan Farook, rođeni Amerikanac i njegova supruga ili zaručnica Tashfeen Malik ubijeni su tijekom razmjene vatre s kalifornijskom policijom. Bili su naoružani s barem dvije puške, dva pištolja te su imali mnoštvo streljiva za oružje. Policija je izjavila kako je u razmjeni vatre s osumnjičenima sudjelovalo više od dvadeset policajaca.

CNN je prenio informacije o tome da je korišteno oružje kupljeno potpuno zakonito.

Farook je američki građanin, arapskog porijekla. Ovog proljeća je navodno bio u Saudijskoj Arabiji, gdje je proveo mjesec dana.

Prema tvrdnjama AP-a, ondje se oženio, a njegova supruga je došla u SAD nedugo iza njega.

Planirani napad

https://twitter.com/Breaking3zero/status/672267175114113024

Lokalne snage sigurnosti objavile su da je Farook napustio božićnu zabavu na poslu ljutit. Policija zasad ne isključuje mogućnost terorizma. “Prema dokazima što smo ih prikupili, zaključujemo da je riječ o planiranom napadu. Smatramo da nisu samo naljutili se na neke ljude na poslu i odlučili ih ubiti”, izjavio je zapovjednik policije San Bernardina Jarrod Burgquan.

Tijekom pretrage jedne kuće pronađena je eksplozivna naprava, a glasnogovornik policije izjavio je da riječ o improviziranoj eksplozivnoj napravi niske kvalitete.

Pucnjava u San Bernardinu, 14 mrtvih

Prve informacije o tri napadača

Podsjetimo, do pucnjave je došlo oko 21 sat po hrvatskom vremenu u Inland regionalnom centru. Glasnogovornica policije Vicki Cervantes izjavila je novinarima da su u zgradi bila tri napadača, ali ta informacija se pokazala netočnom. Treći sumnjivac je uhićen nedugo nakon pucnjave i trenutno se nalazi na policijskom ispitivanju.

Marybeth Feild, predsjednica i izvršna direktorica Inland regionalnog centra, kazala je da je do napada došlo u dijelu u kojem se nalazi konferencijska dvorana. Tu dvoranu unajmili su zaposlenici okruga San Bernardino, a među njima je bio i Farook. Naime, Farook posljednjih pet godina bio je zaposlen kao sanitarni inspektor okruga.

Reakcije iz SAD-a

Hussam Ayloush, izvršni ravnatelj Vijeća za američko-islamske odnose u Los Angelesu pozvao je stanovništvo da ne zaključuju bez konkretnijih dokaza. Dodao je da je Farook imao šestomjesečnu kćer koju je ostavio kod svoje majke na čuvanju u srijedu ujutro. “Muslimanska zajednica stoji rame uz rame s našim sugrađanima Amerikancima, odbacujemo bilo kakvo oprdavanje za ovakvo odvratno nasilje”, izjavio je Ayloush na tiskovnoj konferenciji.

President Obama speaks about San Bernardino shooting

WATCH: President Obama speaks with CBS This Morning's Norah O'Donnell after reports of an active shooter in San Bernardino: "We have a pattern now of mass shootings in this country that has no parallel anywhere else in the world." https://cbsn.ws/1TwtDDF

Gepostet von CBS News am Mittwoch, 2. Dezember 2015

 

Američki predsjednik Barack Obama pozvao je na strožu kontrolu pristupa oružju. “Jedna stvar koju već sada znamo je postoji uzorak masovnih pucnjava kakav ne postoji nigdje na svijetu. Postoje neki koraci što bismo ih trebali poduzeti, nećemo uspjeti spriječiti svako masovno ubojstvo, ali možemo poboljšati šanse da se neće dogoditi tako često. Možemo donijeti zakone o sigurnosti koji imaju smisla poput snažnijih provjera kupaca”, rekao je Obama u razvoru za CBS.

“Ljudima koji su zabrinuti zbog terorizma želim reći jednu činjenicu. Postoji popis osoba kojima zabranjujemo letenje, ali isti ti ljudi mogu ući u trgovinu bilo gdje u SAD-u, kupiti oružje i ne postoji ništa što možemo učiniti kako bismo ih spriječili u tome. To je jedan od zakona koje treba promijeniti”, upozorio je američki predsjednik.