16 ovlasti koje ima kraljica Elizabeta II., a neke su poprilično neobične

Ako niste znali, svi dupini na području Britanije isključivo su njezini

Queen Elizabeth II, patron of the British Red Cross Society, presented a new royal charter to the British Red Cross at the Commonwealth Institute in London 24 February to mark being made into one society. The Queen earlier heard the news that her sister, Princess Margaret, suffered a stroke on the Caribean island of Mustique.
FOTO: AFP

Uloga britanske kraljice Elizabete II. uglavnom je ceremonijalna i sve njene političke ovlasti su s vremenom potpale pod nadležnost britanske vlade, piše Business Insider.

No postoji još niz isključivih ovlasti koje ona uživa, a neke od njih su u najmanju ruku bizarne. Napisat ćemo neke od onih koje su nam izazvale najviše čuđenja.

1. Ona je vlasnik svih labudova na Temzi

Prema službenim stranicama kraljevske obitelji, svi neoznačeni labudovi na Temzi i okolnim pritocima pripadaju kraljici.

Takvu ovlast kraljica obilježava jednom godišnje na tzv. Swan Uppingu kada se svi labudovi iz rijeke uhvate, označe i puste. Na taj način se označavaju za službeni popis labudova, svaki labud dobiva svoj identifikacijski broj. To je vrlo svečana i ozbiljna ceremonija, koja traje čak pet dana.

BRITAIN-ROYAL-SWANS

2. Svi dupini u britanskim vodama pripadaju kraljici

Britanski suverenitet proteže se i na sve stanovnike britanskih voda.
Tako kraljica tehnički posjeduje sve kitove, jesetre i dupine koji se nalaze u vodama oko Velike Britanije na udaljenosti oko 5 km od obale. Ova ovlast potječe iz davne 1324. godine i još je na snazi.

Ribari koji love u britanskim vodama često imaju problema sa zakonom ako uhvate nešto, a nemaju prethodnu dozvolu kraljice. Stoga, ova se kraljičina ovlast itekako ozbiljno shvaća.

3. Kraljica može voziti bez vozačke dozvole

Kraljica je jedina osoba u Velikoj Britaniji koja ne treba vozačku dozvolu niti registraciju.
Unatoč tome što nema vozačku, kraljica je već više puta pokazala svoje zavidne vozačke vještine, štoviše, zna i promijeniti svjećice na automobilu.

4. Kraljica ne treba putovnicu

Za razliku od svih ostalih članova kraljevske obitelji, kraljica ne treba putovnicu. Unatoč tome, ona nesmetano putuje u inozemstvo kad god poželi i kamo god poželi.

5. Jedina žena s dva rođendana

Tko ne bi htio imati dva rođendana i dva puta dobivati poklone. Kad ste kraljica, to i možete.

Iako je kraljica Elizabeta II. rođena 21. travnja, postoji i njen službeni rođendan koji se slavi prvu subotu u lipnju.

Oba rođendana se slave prilično pompozno. Njezin pravi rođendan se slavi javnom paradom kroz London koja počinje točno u podne.

Što se tiče službenog obilježavanja rođendana u lipnju, ono podrazumijeva izlazak cijele kraljevske obitelji na tradicionalnu veličanstvenu vojnu paradu koja kreće od Buckinghamske palače.

Britain's Queen Elizabeth II and Prince Philip, The Duke of Edinburgh travel by carriage from Buckingham Palace ahead of Trooping the Colour  - Queen Elizabeth II's Birthday Parade, at Horseguards Parade in London on June 14, 2014.  AFP PHOTO / LEON NEAL

6. Ima svoj privatni bankomat

Pravi bankomat s pravim novcem postoji u podrumu Buckinghamske palače.
Kraljici to osigurava Coutts, jedna od najprestižnijihi britanskih banaka.

7. Kraljica ima svog osobnog pjesnika

Iako je čudnovato i prilično arhaično, kraljica ima svog privatnog pjesnika. Na stranicama kraljevske obitelji stoji da je njegov rad od nacionalnog značaja.

8. Ona potpisuje sve zakone

Nijedan se zakon ne može donijeti bez nje. Kada predloženi zakon prođe kroz oba doma parlamenta, potreban je tzv. kraljevski pristanak.

I iako je njen pristanak u nekim slučajevima tretiran samo kao savjet ministrima da nešto uvrste u važeće propise, njena nesuglasnost vuče za sobom probleme kao što su blokiranje rasprave o određenim predmetima.

9. Ne treba plaćati poreze (ali ih plaća)

Iako smo se navikli na to da se porezi trebaju plaćati, ali ne plaćaju, evo jednog suprotnog slučaja. Kraljica od 1992. dobrovoljno plaća porez. (dobro bi bilo da ovakvo nešto prakticira i Crkva kod nas)

10. Ona ima svoje vitezove

Nisu to više oni povijesni vitezovi koji jaču okolo na konjima, ali kraljica ima vlastite vitezove koje osobno imenuje. To su obično ljudi koji su dali veliki doprinos britanskom društvu, bilo u poslu, vojsci, umjetnosti ili na bilo kojem drugom području.

BRITAIN-ROYAL

11. Nije dužna davati nikakve informacije

Kraljevska obitelj izuzeta je od bilo kakvih propisa po kojima bi morala davati informacije. Jedina iznimka je pravna bitka između portala The Guardian i vlade kada su objavljena pisma koja je princ Charles slao ministrima.

12. Može ignorirati ili odbaciti bilo kakve ministarske savjete u slučaju “teške ustavne krize”

Iako je većina ovlasti prebačena u ruke pojedinih ministara, postoji jedna situacija u kojoj kraljica može vladati doslovno sama. To je u slučaju “teške ustavne krize” kada može što hoće. S obzirom na to da ovakvih situacija u novije doba nije bilo, ne zna se kako bi to izgledalo u praksi.

13. Kraljica može otpustiti cijelu australsku vladu i upravljati s još 15 država

Kraljica ima ovlasti razriješiti cijelu australsku vladu ako to želi. Osim toga, ona je čelnik još čak 15 država u kojima može donositi političke odluke. Među tim državama su Kanada, Jamajka, Novi Zeland, Bahami i Belize.

14. Ona je crkveni poglavar

Elizabeta II. glava je engleske crkve ustanovljene još u 16. stoljeću. Njezina formalna titula je “braniteljica vjere i vrhovni guverner engleske crkve”, ali ona može i imenovati biskupe i nadbiskupe. Međutim, kao i kod mnogih drugih njenih ovlasti, ona ovu obnaša samo na savjet premijera.

BRITAIN-ROYAL-CHRISTMAS-GROUP 2

15. Ne može je se kazneno progoniti

Osim što je se ne može kazneno goniti, ako ne želi dati iskaz na sudu, ne mora. Unatoč tome, kraljica u svom privatnom životu strogo pazi da se ne ogriješi ni o kakve propise. Naime, usprkos ovakvom imunitetu kraljice, u povijesti je bilo iznimaka, kao onda kad je engleski kralj Charles I. bio pogubljen zbog izdaje. Stoga bi kraljica vjerojatno u slučaju velike pogreške bila prisiljena abdicirati.

16. Ima pravo konzultiranja, poticanja i upozoravanja svojih ministara

U svakodnevnim okolnostima kraljičino pravo sudjelovanja u radu vlade je ograničeno na ove tri funkcije: konzultiranje, poticanje i upozoravanje ministara.

000_DV125405