5 stvari koje pokazuju da situacija s koronom u našem dijelu Europe djeluje vrlo loše

Padaju rekordi u broju novozaraženih, preminulih i incidenciji

Brojevi su neumoljivi: Europa se nalazi usred trećeg vala koronavirusa. Dok se diljem kontinenta zbrajaju zaraženi, istraživanja pokazuju da je mutirani britanski soj koronavirusa preuzeo primat i najveći je krivac za brzo širenje zaraze. Jedinstvena procjena ne postoji; mnogi stručnjaci tvrde se da nas vrhunac ovoga vala čeka tek sredinom travnja.

Situacija je osobito loša na području oko nas. Većina država s kojima Hrvatska graniči danas je srušila neki crni rekord. Slovenija je zabilježila rast novozaraženih od gotovo 50 posto, Mađarska je imala najveći broj umrlih u jednom danu, a BiH najveći dnevni broj novozaraženih. Hrvatska se može pohvaliti najvećim rastom broja zaraženih na tjednoj razini u EU. Pripremili smo pregled podataka iz regije.

1. Hrvatska ima najbrži rast broja zaraženih u EU

U protekla 24 sata u Hrvatskoj su zabilježena 2.623 nova slučaja zaraze koronavirusom. Ukupan broj aktivnih zaraženih osoba prešao je 10 tisuća; danas ih je bilo 11.306. Najgore zvuče podaci pristigli iz Primorsko-goranske županije, gdje je otkriveno 611 novozaraženih. Iz PGŽ-a je pritom objavljeno kako se primjećuje da su oboljele osobe sve mlađe, kliničke slike su teže nego ranije i bolest se brže razvija.

Ni trendovi kretanja epidemije u zemlji ne izgledaju dobro. Kao što je Telegram danas objavio, Hrvatska je sredinom ožujka imala 158,89 novih slučajeva zaraze koronavirusom na milijun stanovnika u sedmodnevnom razdoblju. Dva tjedna kasnije, sedmodnevni prosjek popeo se na 338,69. Radi se o trenutno najbržem rastu incidencije u Europskoj uniji.

Podatke je iznio predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić, koji je dodao još statistika. Danas u odnosu na prije četiri tjedna imamo gotovo dvostruko više pacijenata na respiratorima, dok je gotovo 60 posto više pacijenata u bolnicama, kazao je, dodavši da bi brojke novozaraženih mogle porasti na preko četiri tisuće slučajeva dnevno.

2. U Sloveniji rast od skoro 50 posto

U Sloveniji je u zadnja 24 sata utvrđeno 1.558 novih slučajeva zaraze koronavirusom, skoro 50 posto više nego prethodni dan i najviše u zadnja dva mjeseca, a sve to dan uoči najavljenog 11-dnevnog potpunog zatvaranja kojem je cilj presjeći treći val pandemije. Prosječan broj dnevnih zaraza u zadnjem je tjednu po prvi je put prešao tisuću i iznosi trenutno 1.001, a povećao se i broj aktivnih slučajeva i sada je 13.031.

Sveobuhvatno zatvaranje, koje u Sloveniji počinje u četvrtak, trajat će do zaključno 11. travnja. U razdoblju zatvaranja, osim na uskrsnu nedjelju, zabranjeno je kretanje između statističkih regija, osim zbog odlaska na posao i povratka kući.

I dalje će biti na snazi policijski sat i zabrane okupljanja, a maske se moraju nositi i na otvorenome. Veći dio državnog aparata prelazi na on-line rad, zatvara se većina uslužnih djelatnosti, poslodavcima je preporučeno da organiziraju rad od kuće ili dopuste zaposlenima korištenje godišnjih odmora. Uvedena su različita ograničenja putovanja i rekreativnih aktivnosti.

3. Mađarska ima najveći broj umrlih od početka pandemije

Mađarska je u utorka imala 302 smrtna slučaja povezana s koronavirusom, najveću dnevnu bilancu od početka pandemije, te 6700 novozaraženih, objavila je danas vlada. Mađarska ima 10 milijuna stanovnika, a već nekoliko dana ima najviše umrlih na dan po stanovniku u svijetu, po podacima Sveučilišta Johns Hopkins.

Zdravstveni sustav pod velikim je opterećenjem, upozorila je vlada, unatoč cijepljenju koje je već obuhvatilo petinu stanovništva, po čemu je zemlja među najbržima u Europi. U utorak je u bolnici bilo više od 12.000 oboljelih od covida-19, od čega 1492 na respiratorima, po vladinim podacima.

4. BiH ima najveći broj novozaraženih od početka epidemije

U Bosni i Hercegovini danas su potvrđena 1.972 nova slučaja zaraze koronavirusom, što je najveći broj u jednom danu još od početka epidemije u ožujku prošle godine. Ponovo je zabilježen i veliki broj smrtnih slučajeva povezanih sa zarazom jer su u protekla 24 sata preminule 72 takve osobe. Od početka epidemije umrlo je 6.525 osoba kod kojih je dijagnosticiran covid-19, čime se BiH uvrstila na sedmo mjesto država s najvećom brojem smrtnih slučajeva na stotinu tisuća stanovnika.

Zaraza se u BiH nastavlja širiti već četvrti tjedan unatoč strogim mjerama ograničenja. U većem dijelu zemlje zatvoreni su ugostiteljski objekti te ograničen rad uslužnih djelatnosti, a u Federaciji BiH tijekom noći zabranjeno je kretanje. Vlada tog entiteta zatražila je da Vijeće ministara BiH što prije uvede obvezu posjedovanja negativnog PCR testa pri ulasku u zemlju svih stranaca, ali i državljana BiH.

5. Srbija je pod jakim udarom britanskog soja

U posljednja 24 sata u Srbiji je potvrđeno 5.107 novih slučajeva zaraze koronavirusom. Preminulo je 38 osoba, pa je ukupan broj žrtava povećan na 5.308, objavljeno je na stranici Ministarstva zdravlja covid19.rs. Broj novozaraženih i umrlih malo je manji nego jučer, ali podatak o gotovo 30 posto pozitivnih uzoraka pokazuje da je epidemija u toj zemlji i dalje daleko od smirivanja.

Veliki problem u Srbiji predstavlja britanski soj koronavirusa, koji prema riječima državnog tajnika u ministarstvu zdravstva djeluje brutalno i zdravstveno osoblje tjera da ulažu posljednje atome snage. No, građani Srbije mogu se veseliti barem dobrim vijestima vezanim uz cijepljenje: jučer je rečeno daje broj građana koji su primili drugu dozu cjepiva prešao milijun. Prema procjenama stručnjaka, Srbija je zahvaljujući masovnom cijepljenju izbjegla da ima i više od stotinu mrtvih svakoga dana.