5 stvari koje znamo o napadu na Saudijsku Arabiju i zašto bi to moglo promijeniti sukobe s ISIS-om

Saudijska Arabija je pred slomom nakon brutalnog napada

Saudi men gather around debris following a blast inside a mosque, in the mainly Shiite Saudi Gulf coastal town of Qatif, 400 kms east of Riyadh, on May 22, 2015. A suicide bomber targeted a Shiite mosque during Friday prayers in Kudeih in Shiite-majority Qatif district, the interior ministry said, with activists saying at least four worshippers were killed. AFP PHOTO / HUSEIN RADWAN
FOTO: AFP/AFP

U petak je bombaš samoubojica uletio u prepunu džamiju za vrijeme molitve i raznio se. Ubio je 21 čovjeka. Dogodilo se to u šiitskoj džamiji u gradu al-Qadeeh u Saudijskoj Arabiji, zemlji sa sunitskom većinom. Stanovnici tog mjesta razbjesnili su se nakon što su osjetili ravnodušnost vlasti koja je dominantno sunitska.

Iako je ovo drugi napad ISIS-a u tom konzervativnom kraljevstvu, stvari bi se sada mogle drastično promijeniti. Saudijska Arabija, kako navode mnogi mediji, je sada pred krizom. S jedne strane, buni se šiitska manjina, a s druge strane sunitska vlast se mora obračunati s prijetnjom ISIS-a. S obzirom da je Saudisjka Arabija velika i moćna vojna i financijska sila, ovakvi napadi i nemiri u njihovoj zemlji mogli bi ih motivirati da, barem na svom teritoriju, istrijebe ISIS.

Ovo je 5 činjenica koje znamo o napadu na džamiju u al-Qadeehu:

Okupljanje i protest šiita nakon napada na džamiju i mlake reakcije sunitske vlasti
Okupljanje i protest šiita nakon napada na džamiju i mlake reakcije sunitske vlasti AFP/AFP

1. Zna se tko je napadač

Saudijski ministar unutarnjih poslova identificirao je napadača, riječ je o Salehu bin Abdul Rahman Saleh Qashimi, stanovniku Saudijske Arabije koji je otprije poznat kao pripadnik ISIS-a, zbog čega je bio i na tjeralici. Pripadnici militantne skupine identificirali su ga pod ratnim imenom Abu’Ammar al-Najdi. Saudijske vlasti utvrdile su kako je Qashimi bio dio veće militantne ćelije, ministar je objavio kako su do sad uhitili 26 pripadnika iste skupine.

2. Prosvjedi šiitske manjine

Tek nekoliko sati nakon krvavog napada tisuće prosvjednika izašlo je na ulice. Oplakivali su žrtve i tvrdili kako su snage sigurnosti ostavile njihovu zajednicu nezaštićenu. Uznemireni su jer tvrde kako vjerski vođe vehabije sunitskih muslimana potiču netoleranciju prema šiitskoj manjini kod borbenih aktivista iz svojih redova.

3. Saudijske vlasti napadaju Jemen dok u isto vrijeme pozivaju na mir

“Ovo potpuno kriminalno djelo želi podijeliti naše redove i posijati kaos u našoj zemlji no, slava Bogu, ono neće pronaći put. Nacija i društvo su ujedinjeni pod mudrim vodstvom” izjavio je sunitski vjerski vođa veliki muftija Abel Aaziz al-Šeik za Ekhbariya TV.

Već dva mjeseca Saudijci neprestano bombardiraju šiitske pobunjenike u Jemenu. To je do sada najžešći napad posljednjih godina u zaljevu arapskog poluotoka. Napadi su još više zaoštrili tenzije među suprotnim sektama. Iako istovremeno saudijski suniti bombardiraju šiitsku manjinu u susjednom Jemenu, u svojoj zemlji nakon napada na šiitsku džamiju šalju pomirljive poruke. Šeik Muhamed Obeidan pozvao je sljedbenike da se ne prepuste bijesu i zadrže mir.

“Stati ćemo pred svakoga tko misli da je naša vjera uzrok strahu i brizi, masovna molitva, u miru, uredno i suzdržano, to je pravi odgovor na ovu korumpiranu silu i mračnu mržnju” rekao je vrhovni vjerski vođa Šeik Muhamed.

4. Stanovnici u strahu od vlastite policije

Stanovnici al-Qadeeh gnjevni su bez obzira na miroljubive poruke koje dolaze od vlasti. Na internetu se pojavio video u kojem policajac stoji u napadnutoj džamiji, iznad udova samoubojice i navodno govori: “Pokoj mu duši”, na što su stanovnici mjesta poludjeli. U videu se vidi kako oni, još obučeni u bijele haljine uprskane krvlju, viču na policajca.

“Ulicama nam patroliraju naoružana vozila i zbog toga se ljudi boje kako su njihove snage protiv nas. Dan nakon napada rasporedili su ih osam, zašto su slali te proklete stvari, mi smo miroljubiv narod” rekao je lokalni aktivist preko telefona za Reuters.

5. Saudijska vlast već godinama protiv šiita

“Od prvog razreda u školi, u državnom gradivu uči se kako šiiti nisu pravi muslimani. Ja sam saudijski državljanin, zašto me tjerate da to učim?” rekao je neimenoviani aktivist.

Većina Saudijaca pristaše su stroge vehabijske škole sunitskog islama, koji optužuju šiite za herezu, a određen dio sunitske većine boji se kako su šiiti odani regionalnom rivalu Iranu.

Vlasti poriču kako zanemaruju šiitsku manjinu te zahtjevaju od njih da prestanu s optužbama. Većina šiita živi u istočnom dijelu zemlje, gdje se nalazi i najviše naftnih bušotina Saudijske Arabije koja je najveći izvoznik nafte na svijetu.

Glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova Mansour Turki izjavio je za državnu televiziju kako žele iskorijeniti ISIS-ovu prisutnost u svojoj zemlji, posebno nakon napada iz vatrenog oružja u šiitskoj džamiji. Do napada je došlo u studenom 2014. i pritom je poginulo petoro ljudi. Prošlog mjeseca iz ministarstva su priopćili kako su uhitili 93 pripadnika te ekstremističke grupe.