Sedam stvari koje trebate znati o novoj ekonomskoj politici Vlade (i jedna koju je otkrio Telegram)

Lalovac je najavio da će objaviti popis tvrtki s kreditima bez pokrića

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Ministar financija Boris Lalovac danas je zaprijetio bankama koje su davale milijarde kuna tvrtkama bez pokrića, a što je dio problema koji aktualna Vlada pokušava riješiti novim mjerama za smanjenje državnog deficita. Tim povodom donosimo pregled najvažnijih ministrovih izjava vezanih uz promjenu ekonomske politike.

1. Oštro po bankama koje daju novac tvrtkama bez profita (a Telegram je otkrio i koliko je tih tvrtki)

Ministar Lalovac istaknuo je da su tvrtke koje imaju godišnji prihod do sto kuna od banaka dobile više od 10 milijardi kuna kredita, a koliko je tih tvrtki i koliko su novca dobile ekskluzivno smo danas izvijestili. S druge strane, građani kredite teško dobivaju.

2. Građane treba zaštititi zakonima

“Nisam u sukobu s guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem, samo od njega tražim odgovore”, rekao je Lalovac. Građanima nije dovoljno upućivati upozorenja, već ih treba zaštititi zakonima. Rizik valutne stope ne smije ići samo na teret građana.

3. Vlada će opet djelovati po pitanju kredita u švicarcima

Ako banke ne postignu dogovor s korisnicima kredita u švicarskim francima do isteka roka važenja Vladine uredbe kojom je fiksiran tečaj te valute, Vlada će vjerojatno ponovno djelovati, rekao je Lalovac.

4. Trošarine i javna poduzeća

Ministar je priznao da je podizanje trošarina na derivate veliko opterećenje, ali to je Europska komisija prihvatila kao strukturnu reformu. Upitno je tek hoće li Komisija prihvatiti to da se dobit iz javnih poduzeća slije u proračun.

5. Vlada je odbila ukidanje poreznih olakšica

Europska komisija predlagala je ukidanje poreznih olakšica, ali Vlada je to odbila, a Lalovac je rekao i da su tražili proširenje porezne osnovice.

6. Najava novih rezova

Po analizama, ovim se mjerama može uštedjeti pola milijarde kuna, ali ministar je najavio i nove rezove te pregovore sa sindikatima.

7. Privatni sektor trebao bi pokrenuti rast

Javna poduzeća imaju golem utjecaj na visinu deficita pa stoga neće moći biti generatori ekonomskog rasta i tu ulogu trebao bi preuzeti privatni sektor.

8. Javne tvrtke sredstva će morati tražiti u Bruxellesu

Izvore financija javne tvrtke morat će tražiti u Bruxellesu, a ne u ministarstvima, kao dosad, ustvrdio je na koncu ministar Lalovac.