8 stvari za znati o mjerama kontrole kapitala koje upravo uvodi Grčka (a koje smo i sami dugo imali)

Grci će moći dizati 60 eura dnevno, ograničit će se i transakcije tvrtkama

Grčka vlada u subotu navečer je objavila da zatvara banke do 7. srpnja i uvodi mjere kontrole kapitala, što znači da će količina gotovine koju građani mogu dizati sa svojih računa biti drastično ograničena, prema prvim najavama na 60 eura dnevno u idućih 7 dana. Hitna pomoć likvidnosti grčkim bankama koju da je Europska središnja banka, ostat će na razini dogovorenoj u petak prije raspada pregovora. ECB neće pomicati limite kako bi bankama mogla dati veću pomoć.

1. Vlada mora zaustaviti odljev novca

Redovi pred bankama u Grčkoj su veliki ali se još ne smatraju paničnim ponašanjem štediša. Prema najavama grčkog ministarstva financija, banke će ostati zatvorene barem do 7. srpnja. Sve institucije promatraju kako se razvija tempo izvlačenja novca. Od početka pregovora Tsiprasove vlade s EU, iz grčkih je banaka izvučeno više od 30 milijardi eura, u zadnjih tjedan dana kada se sukob zaoštrio, oko 5 milijardi eura. Mjere kontrole kapitala znače da Vlada građanima ograničava slobodu raspolaganja osobnim novcem.

2. Ograničit će se sve novčane transakcije

U grčkoj ovlasti za uvođenje tih mjera imaju guverner središnje banke i ministarstvo financija. Oni mogu narediti bankama da drastično smanje dnevne limite podizanja gotovine i transfere novca u inozemstvo. Mogu nametnuti i druge mjere, poput ograničavanja trgovanja stranim valutama. U tom slučaju euri ne bi mogli otjecati iz grčkih banaka u strane banke ili druge valute, a ne bi se mogli ni “spremati u madrace”.

3. Vlada ne želi ograničenja ali nema izbora

Grčka vlada dosad je nekoliko puta davala naznake da ne želi uvoditi kontrolu kapitala. Ali kako je Hitna pomoć likvidnosti bankama zamrznuta a Grci su nastavili povlačiti novac iz banaka, Vlada nije imala puno izbora.

4. Dosad je samo Cipar imao kontrolu kapitala

Mjere kontrole kapitala 2013 je morao uvesti Cipar kad su mu banke počele propadati. Vlada je ograničila transakcije na kreditnim karticama, dnevne limite podizanja gotovine i transfere novca u inozemstvo. Mjere su ostale na snazi i nakon što su Ciprani postigli sporazum o pomoći s EU i MMF-om.

5. Transakcije će biti ograničene i tvrtkama

Većina mjera kontrole kapitala ljudima ostavlja pristup računima radi njihovih dnevnih potreba i održavanja minimalne aktivnosti ekonomije. Grčko ministarstvo financija upravo je objavilo da će građani smjeti podizati do 60 eura dnevno. Banke su ovih dana dopuštale podizanje najviše 5000 eura dnevno, a na bankomatima 600 eura. Do daljnjeg se zatvara i grčka burza.

Ciprani su smjeli dizati do 300 eura dnevno u gotovini. Kad su putovali u inozemstvo, smjeli su ponijeti najviše 1000 eura a transferi novca u inozemstvo i iz inzemstva preko kreditnih i debitnih kartica bili su ograničeni na 5000 eura mjesečno.

Tvrtke su mogle provoditi transakcij edo 5000 eura dnevno a osnovan je i posebni odbor za kontrolu poslovnih transakcija do 200.000 eura. Taj je odbor pojedinačno odobravao i transakcije iznad tog iznosa. Unovčavanje čekova bilo je zabranjeno

6. Mjere kontrole kapitala moraju trajati što kraće

Grčka ekonomija je jako slaba i mjere kontrole kapitala mogle bi je pogoditi u svim dijelovima. Općenito se smatra da se mjere ukidaju čim prođe najgora opasnost od bankrota i smiri se panika oko povlačenja novca iz banaka. Što su mjere dulje na snazi, više oštećuju ekonomiju, a u Grčkoj bi se loši efekti mogli opasno proširiti kroz turizam i maloprodaju. Na Cipru su ostale na snazi neobično dugo, zadnje mjere ukinute su tek u travnju 2015. nakon dvije godine.

7. Kontrola kapitala faktički je ilegalna u eurozoni

Europska središnja banka mora odlučiti hoće li nastavitii pomagati grčkim bankama. Svi takvi potezi kose se s temeljnim načelima Europske unije i eurozone koja nalažu slobodno kretanje novca i kapitala. Jedna od glavnih stvari koju je euro trebao osigurati je slobodno kretanje novca. Ako Grčka to sada ograniči, formalno se približava se izlasku iz eurozone jer krši njezine temeljne propise. Europska komisija dopustila je Cipru mjere kontrole kapitala samo “da se izbjegne značajan rizik potpune destabilizacije” financijskog sektora.

8. U SFRJ i u Hrvatskoj kontrola kapitala bila je česta

Za vrijeme SFR Jugoslavije, mjere kontrole kapitala bile su neprekidno na snazi. Mnogi se još živo sjećaju, primjerice, kako se za odlazak u shopping u Trst preko granice smjela nositi samo ograničena količina deviza. Prva velika liberalizacija bila je nakon osamostaljenja Hrvatske 1993. a druga osam godina kasnije, 2001. Grci su sada otprilike tamo gdje su Hrvati bili 1991. kad nisu mogli do štednje.