7 važnih stvari o Trumpovom rasističkom skandalu koji trese Ameriku

Demokrati su ga optužili za rasizam i ksenofobiju, a zgroženo djeluju i neki republikanci

Američki predsjednik Donald Trump u nedjelju se ponovo zaigrao na Twitteru, zakuhavši svađu koja Amerikance konsternira posljednja dva dana. U ispadu koji su mnogi proglasili rasističkim, američki predsjednik je poručio skupini demokratskih kongresnica, koje su većinom rođene u SAD-u, “da se vrate i pomognu popraviti uništena i zločinom zahvaćena mjesta iz kojih su i došle”.

Zbog tvita su na noge skočili demokrati i većina medija, redom ga optuživši za rasizam i ksenofobiju. Zanimljivo, četiri napadnute kongresnice pokušale su smiriti situaciju, objašnjavajući ogorčenom dijelu javnosti da Trump pokušava skrenuti pažnju sa svojih problematičnih političkih poteza. Nije im uspjelo, pa su američki mediji i danas preplavljeni reakcijama na ovu aferu, a mi donosimo pregled događaja koji trese Ameriku.

1. Što je izazvalo Trumpovu tiradu?

Tri kongresnice, Alexandria Ocasio-Cortez, demokratkinja iz New Yorka, Ayanna Pressley iz Massachusettsa i Rashida Tlaib iz Michigana, u petak su pred kongresnim Odborom svjedočile o teškim uvjetima u centrima za zadržavanje migranata koje su posjetile. Njihov istup došao je u osjetljivom političkom trenutku, nekoliko dana prije nego što je na snagu stupilo novo pravilo koje je donijela Trumpova administracija, a prema kojem se azil u SAD-u automatski odbija svakom migrantu koji ga nije zatražio u prvoj stranoj zemlji kroz koju je prošao putem do SAD-a. Trump je nakon njihovog svjedočenja izjavio da su uvjeti u centrima za migrante dobili „sjajne ocjene“, nakon čega je počeo tvitati o kongresnicama.

2. Što je točno Trump napisao?

“Zanimljivo je promatrati kako ‘progresivne’ demokratske kongresnice, koje su došle iz zemalja čije su vlasti čista katastrofa … zlobno govore građanima Sjedinjenih Država … kako treba voditi našu državu”, napisao je Trump na Twitteru u tri različita komentara. Istaknuo je da je to skupina koja se stalno žali, i da se radi o osobama “koje mrze našu zemlju”. Ovo je skraćena verzija, ali američki predsjednik je u tvitove ubacio i druge ponižavajuće primjedbe o zemljama iz kojih dotične kongresnice potječu, a nije odolio ni tome da usput bocne Nancy Pelosi, demokratsku predsjednicu Zastupničkog doma i svoju veliku kritičarku.

3. Tko su napadnute kongresnice?

Iako nije naveo imena, Trump se, jasno je, referirao na tri gore spomenute žene, a u njegovom opisu može se prepoznati i Ilhan Omar iz Minnesote. Riječ je o skupini progresivnih zastupnica koje su poznate po kritikama upućenima Trumpu, ali i aktualnom vodstvu Demokratske stranke u Kongresu. Među njima je jedino Omar rođena izvan SAD-a, ali i njezina je obitelj napustila Somaliju i stigla u Minneapolis 1997., kada je bila dijete.

4. Što o svemu kažu kongresnice?

Sve četiri žene koje je napao Trump novinarima su rekle kako žele da se pažnja javnosti vrati na njegovu politiku. Omar i Tlaib pozvale su na Trumpov opoziv, što su tražile i prije izbijanja ove afere, dok je Pressley tvitove nazvala pokušajem da ih se marginalizira i utiša. „ Naša grupa uključuje svaku osobu predanu izgradnju pravednijeg svijeta“, kazala je Pressley, prenosi BBC. Kongresnice su naglasile da su zdravstvena zaštita, zločini počinjeni vatrenim oružjem, i posebno, zadržavanje migranata na granici SAD-a i Meksika, teme koje bi trebale biti u fokusu javnosti.

5. Kako su reagirali demokrati?

Unatoč unutarstranačkim svađama s članicama te grupe, Nancy Pelosi je u nedjelju prozvane kongresnice branila zajedno sa svojim kolegama demokratima. Nazvala je Trumpove komentare “ksenofobnima”. “Kada Donald Trump kaže četirima zastupnicama u Kongresu da se vrate u svoju zemlju, potvrđuje da njegov plan da ‘ponovno učini Ameriku velikom’ zapravo znači da ju ponovno učini bijelom”, napisala je Pelosi na Twitteru.

“Spadam li i ja u predsjednikovu kategoriju?”, upitao se američki senator Dick Durbin u CBS-ovoj emisiji “Face the Nation” spomenuvši da njegova obitelj ima litvansko porijeklo. “Hvala nebesima”, rekao je referirajući se na životni put Omar koja je od izbjeglice postala kongresnica, i jedina je muslimanka u Kongresu uz Tlaib. “To je ono što Amerika smatra snom. Predsjednik ne bi smio umanjivati vrijednost toga”, rekao je Durbin.

6. Kako su reagirali republikanci?

Republikanski zastupnici nisu se tako brzo usprotivili Trumpovim izjavama, premda ih je Pelosi pozvala da se pridruže rezoluciji kojom demokrati planiraju kritizirati njegove „ksenofobne tvitove“. Neki visokopozicionirani republikanci izbjegli su odgovore na pitanja o najnovijem Trumpovom skandalu, dok su drugi šturo tvrdili da ih ne doživljavaju rasističkim. Republikanski senator Lindsey Graham otišao je tako daleko da četiri kongresnice nazove komunisticama, i optuži za antisemitizam i antiamerikanstvo.

Ipak, bilo je i republikanaca koji su osudili Trumpove izjave. Bivši predsjednički kandidat, senator Mitt Romney, kazao je da su Trumpove opaske „destruktivne i ponižavajuće“, ali prekinuo je razgovor kada su ga novinari upitali jesu li tvitovi rasistički. Jedini crni republikanac u Senatu, Tim Scott, bio je puno direktniji, te je Trumpove riječi proglasio „rasno uvredljivima“. Republikanski kongresnik Will Hurd, također crnac, kazao je da su tvitovi „rasistički i ksenofobni“.

7. Je li se Trump naučio pameti?

Američki predsjednik nastavio je bjesomučno tvitati kroz sve faze afere. Rugao se demokratima pišući kako je tužno vidjeti da brane „ljude koji tako loše govore o našoj Državi“, a uz to još i mrze Izrael „istinskom i nesputanom strašću“. Pilu je pokušao okrenuti naopako, pa je kongresnice optužio za rasizam. Proglasio ih je radikalnim ljevičarkama i zatražio da se ispričaju Državi, izraelskom narodu i Uredu predsjednika. Ukratko, nastavio je proizvoditi tvitove, napadati demokrate općenito i četiri kongresnice specifično, te prijetiti kako će ih sve opet pomesti na izborima. Show se nastavlja.