Nekad je nužno odabrati stranu

8 najskandaloznijih stvari u slučaju danas uhićenih sudaca

Zdravko Mamić teško je optužio trojicu osječkih sudaca. I tako je krenulo

U Osijeku su jutros uhićene četiri osobe povezane sa slučajem Zdravka Mamića, koji tvrdi da je podmitio trojicu sudaca osječkog suda. USKOK je, ne navodeći njihova imena, potvrdio da su uhićena tri sudaca i još jedna osoba. Kako su tijekom prijepodneva objavljene fotografije koje pokazuju privođenje sudaca Darka Krušlina, Zvonka Vekića i Antu Kvesića na ispitivanje, sasvim je jasno kako je riječ upravo o njima. Četvrta osoba koju spominje USKOK je poduzetnik Drago Tadić, čije je privođenje potvrđeno Telegramu.

Današnja akcija finalizacija je kriminalističkog istraživanja otvorenog protiv Zdravka Mamića i trojice sudaca koje je bivši šef Dinama optužio da su od njega primili mito kako bi ga oslobodili u sudskom postupku za izvlačenje novca iz zagrebačkog nogometnog kluba. Zdravko Mamić i njegov brat Zoran pravomoćno su osuđeni za izvlačenje 116 milijuna kuna iz Dinama. Oba Mamića pobjegla su iz Hrvatske. Trenutno se nalaze u BiH, čije državljanstvo imaju, zbog čega nisu dostupni hrvatskim vlastima.

I mlađeg Mamića se sumnjiči za davanje mita

Zdravko Mamić, koji je pobjegao u BiH prije dvije godine, i nakon bijega je nastavio pokušavati dokazati nevinost. Temelj Mamićeve strategije su nastojanja da inkriminira suce koji su vodili procese protiv njega. Mamićevi napori kulminirali su prije nešto manje od tri mjeseca, kada je održao konferenciju za medije na kojoj je iznio teške optužbe protiv osječkih sudaca, ali i protiv predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse, te protiv predsjednika županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vrbana.

Bivšeg šefa Dinama u iznošenju optužbi nije omela činjenica da sam priznaje kazneno djelo za koje može biti kažnjen, i to zatvorom do osam godina. Danas je Telegram ekskluzivno doznao da je za podmićivanje sudaca osumnjičen i Zoran Mamić. Još nisu poznati detalji o tome na koji je način mlađi brat bio uključen u navodno korumpiranje sudaca. No, zahvaljujući javnom iskazu Zdravka Mamića, općepoznata je njegova verzija tih događaja.

Navodni susreti u BiH

Sudac Zvonko Vekić odlučivao je o osnovanosti druge optužnice protiv Mamića i suokrivljenih za izvlačenje novca iz Dinama, a, prema kaznenoj prijavi, utjecao je i na suca Darka Krušlina, koji je vodio prvi sudski proces protiv Mamića. “Vekić me reketario, tražio da ga postavim za predsjednika suda u Osijeku. Isplatio sam mu preko 500.000 eura i za to imam dokaze“, kazao je Mamić na presici u ožujku, dodavši kako je Vekić novac trebao podijeliti s Krušlinom i Kvesićem. Bivši šef Dinama u detalje je opisao i to kako je upoznao Vekića, tvrdeći da su on i njegov kolega Darko Krušlin 24. srpnja 2017. došli u ložu maksimirskog stadiona.

To je, prema Mamiću, bio početak odnosa tijekom kojeg se s Vekićem navodno više puta susreo u BiH, gdje je njega i Kvesića podmitio s više 100 tisuća eura kako bi odbacili optužbu protiv njega i uredili da mu bude vraćena jamčevina. Trećem inkriminiranom sucu, Darku Krušlinu, Mamić prema vlastitim riječima novac nikada nije davao direktno. No, tvrdio je kako je od Vekića čuo da ovaj novac dijeli s Krušlinom. Osim novca, Mamić je kazao kako je Vekića mitio i putovanjem u Dubai, na proslavu Nove godine 2018.

Krušlin je dobio sat

Mamić je opisao i detalje druženja s Vekićem i Krušlinom, tvrdeći da je tijekom zabave u loži stadiona u Maksimiru potonjem poklonio skupocjeni sat. “Dugo smo razgovarali i pričali o mom predmetu i budućem suđenju u Osijeku. U jednom trenutku sam skinuo sat s ruke, marke Audemars Piguet, i stavio ga na ruku Darka Krušlina. On je otišao s mojim poklonom na ruci u Osijek. Svemu ovome je prisustvovao osječki poduzetnik Drago Tadić koji se cijelo vrijeme s nama družio i pio”, kazao je Mamić.

Mamić je u svom iskazu naveo i da mu je 27. travnja 2017., kada je došao na suđenje u Osijek, na Županijskom sudu prišao Ljubo Pribić, bivši zamjenik upravitelja zatvora u Osijeku koji ga je upoznao s osječkim sucima. On mu je vratio sat kojeg je poklonio Krušlinu. Sudac se, prema Mamićevim riječima, bojao da bi ga Drago Tadić, koji je vidio primopredaju sata, mogao cinkati i ucjenjivati. Tu scenu vraćanja sata navodno je vidio i zamjenik ravnateljice USKOK-a Sven Mišković koji je zastupao optužbu protiv Mamića.

Suci su pili s Mamićem

U Mamićevom iskazu u oči upadaju problemi s datumima, a sudac Krušlin u svom očitovanju tvrdi kako se s njim prvi put susreo dok još nije bilo određeno da će on voditi postupak zbog izvlačenja novca iz Dinama. Susret se, prema Krušlinovom obrazloženju, dogodio dok je još trajalo optužno vijeće, dakle još prije kraja studenoga 2016. kada je prva optužnica protiv Mamića potvrđena. Krušlin tvrdi da tada još nije bio potvrđen za predsjednika sudskog vijeća koje će voditi proces.

U svom očitovanju priznao je da je bio na utakmici na Dinamovom stadionu, čak i u tzv. Plavom salonu, odnosno stadionskoj VIP loži. U nastavku njegovog očitovanja slijedi scena kada Mamić skida sat sa svoje ruke i daje ga sucu. “Popilo se”, priznaje sudac tvrdeći dalje da je već na povratku prema Osijeku, “kada je postao svjestan da mu je Mamićev sat na ruci odlučio vratiti taj nedopušteni dar”. Predao ga je, tvrdi, još tijekom vožnje Škoriću i zamolio ga da ga odnese natrag Mamiću.

Druženje u vikendici

Iduća Mamićeva optužba koju je sudac Krušlin negirao je druženje u vikendici Željka Dolačkog, bivšeg policijskog šefa koji sada služi kaznu zbog krađe novca i zlata iz službenog sefa. Tamo je, prema Mamićevoj verziji, 27. prosinca 2017. bilo slavlje njegovog odvjetnika Veljka Miljevića. Krušlin je, navodno, došao u društvu s Pribićem, Dragom Tadićem i sucem Zvonkom Vekićem. Pričao je s Mamićem o njegovom predmetu, te mu rekao da ga mora osuditi iako ne vjeruje da je kriv. Mamića je to, kako je sam rekao, toliko razbjesnilo da je umalo došlo do fizičkog obračuna.

Sudac Krušlin potvrdio je da je doista bio u vikendici u Buševcu. Nije se, međutim, mogao sjetiti datuma, “no radilo se o blagdanskom razdoblju”, ustvrdio je. Tvrdi da se samo odazvao pozivu odvjetnika Miljevića jer je, kaže, bio uvjeren da se radi o božićnom domjenku njegovog odvjetničkog ureda. “Nisam”, tvrdi dalje, “uopće znao da će tamo biti i Mamić”. Nikakve sporne komunikacije, prema sučevim riječima, nije bilo.

Krušlin je sve negirao

Kako je doznao Telegram, Krušlin je pregledao i video zapise nastale na slavljima na kojima se navodno družio s Mamićem, no tvrdio je da ih on nije snimao niti je na tim snimljenim zabavama bio. Ne zna, kazao je, ništa o tome. Prema Mamićevoj verziji pak suci su mu osobno slali snimke na kojima se vidi da režu tortu i pjevaju njegovu omiljenu pjesmu “Ne može nam nitko ništa”. Tvrdi da je to bilo nakon izricanja prvostupanjske presude.

Sudac Krušlin očitovao se i o spornoj fotografiji u VIP salonu Dinamovog stadiona na kojoj se nalazi u društvo člana izvršnog odbora kluba Adolfa Kožula. Mamić je u svom iskazu naveo da je Krušlin, zajedno s ostalim sucima često dolazio, čak i tijekom suđenja. Prozvani sudac je uvjeravao da je ta snimka nastala dugo nakon što je izrekao osuđujuću presudu Zdravku Mamiću i suoptuženima.

Za što ih se sumnjiči?

Telegram i Jutarnji list su prije mjesec dana objavljivali detalje o optužbama protiv osječkih sudaca, sadržane u tzv. pouci o pravima, dokumentu u kojem je navedeno što se osumnjičenom stavlja na teret i koja su mu prava u postupku. Suca Kvesića se sumnjiči da je s Vekićem podijelio 100 tisuća eura koje im je Zdravko Mamić poslao kako bi donijeli odluke u njegovu korist.

Sam Vekić, prema pouci o pravima, osumnjičen je da je u više navrata i u Hrvatskoj i u BiH uzeo od Mamiće novac, a počeo ga je, navodi se dalje, davati Krušlinu već u trenutku kada je ovaj zadužio Mamićev spis. Za uzvrat je obećao Mamiću da će urgirati kod Krušlina jer su, kako je navodno tvrdio, “u prijateljskim odnosima”.

Osim novaca, a u pitanju je prema Mamićevim riječima više od 500 tisuća eura, suci su, piše u pouci o pravima, uzimali i brojne karte za utakmice, dresove, te ostale suvenire iz Dinama kao darove od Mamića. Rekonstruirano je da je novac pribavljao Zoran Mamić, a predsjednica Dinama Vlatka Peras ga je prosljeđivala Dragi Tadiću.

Tko je Drago Tadić?

Upravo je poduzetnik Drago Tadić, kako je neslužbeno doznao Telegram, ključni svjedok podmićivanja osječkih sudaca. Da je Tadić bio u društvu s Mamićem i osječkim sucima postalo je jasno nakon prvog Mamićevog istupa poslije objave pravomoćne presude. Tada su se u javnosti pojavile fotografije Mamića i Tadića s druženja na kojem je bio i sudac Vekić.

Tadić je svojevremeno osuđen zbog sudjelovanja u pokušaju podmićivanja sudaca, i to onih Vrhovnog suda RH. Tadiću se na teret stavljalo da je organizirao i osmislio operaciju spašavanja Branimira Glavaša koji je tada u zatvoru u BiH služio kaznu zbog ratnog zločina. S grupom suučesnika namjeravao je utjecati na suce Vrhovnog suda koji će odlučivati o njegovoj žalbi na tu osuđujuću presudu.

Plan je bio da se Glavaševa odluka zaustavi na evidenciji i vrati novom sudskom vijeću koje bi donijelo odluku po volji Glavašu. No, cijela je akcija bila pod nadzorom USKOK-a. Kada je otvorena istraga, suočeni s dokazima ostali sudionici u zavjeri priznali su djela i nagodili se. Tadić je sve od početka negirao, ali na kraju je ipak pravomoćno osuđen. No, pobjegao je iz Hrvatske u BiH gdje mu je kazna umanjena, pa ju je na kraju otkupio. O tome je Telegram detaljno pisao.