Devet najvažnijih činjenica o novoj osobnoj iskaznici koju ćemo dobiti

Novom osobnom moći ćemo brže i do čitavog niza dokumenata

FOTO: MUP

Vlada je danas u saborsku proceduru uputila prijedlog Zakona o osobnoj iskaznici, kojim bi ta identifikacijska isprava trebala doživjeti niz izmjena. Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić istaknuo je da je to nastavak projekta e-građani. Donosimo vam stoga najvažnije informacije o novoj osobnoj iskaznici.

1. Koji će joj biti rok važenja?

Nova osobna iskaznica važit će pet godina, a dosad je (u većini slučajeva) važila dvaput duže. Iznimka su bili mlađi od 21 godinu (za njih je važila pet godina) i oni stariji od 65 (nije imala rok važenja). Potonjima će i nove iskaznice važiti jednako dugo.

2. Nova osobna imat će čip, što to znači?

Na elektroničkom nosaču podataka, kako se čip službeno naziva, bit će pohranjeni podaci koji su ispisani u vizualnoj zoni iskaznice, a uz to će se na čip moći pohraniti jedan ili dva certifikata, i to identifikacijski i potpisni certifikat.

3 . Što su zapravo identifikacijski i potpisni certifikati, koji će biti u čipu?

Identifikacijski certifikat služi za osiguranje elektroničke potvrde identiteta osobe kojoj je izdana osobna iskaznica i autentifikaciju u cilju pristupa elektroničkim uslugama, a potpisni certifikat je elektronički oblik vlastoručnog potpisa i ima jednaku pravnu snagu.

4. Ima li nova osobna prednosti vezane uz program e-građani?

Ona će zapravo služiti umjesto tokena i njome će se građanin koji to želi moći odmah prijaviti u sustav e-građani te tako lakše i brže (a i jeftinije) doći do niza usluga državne uprave: potvrda, dozvola, uvjerenja i sličnog.

5. Tko ima pravo na novu osobnu?

Po prijedlogu zakona, pravo na novu osobnu iskaznicu imat će svi hrvatski državljani, bez obzira na godine života i na to imaju li prebivalište u Hrvatskoj. Bit će obavezna za starije od 18 godina s prijavljenim prebivalištem u Hrvatskoj.

6. Mogu li i oni koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj dobiti novu osobnu iskaznicu?

Hrvatski državljani koji nemaju prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj moći će, ako žele, ishoditi novu osobnu iskaznicu i u nju će im se upisivati podatak o prebivalištu u inozemstvu te im neće služiti kao dokaz prebivališta.

7. Hoće li i mlađi od 18 godina moći imati novu osobnu?

Za njih to nije obavezno, ali moći će je (putem roditelja kao zakonskih zastupnika) ishoditi i njome potvrđivati svoj identitet u raznim postupcima vezanim uz osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Služit će im i kao putna isprava za prijelaz granica država EU i ostalih zemalja koje to dopuštaju.

8. Hoće li građani morati odmah zatražiti nove osobne?

Ne, stare osobne iskaznice vrijedit će do datuma isteka, što znači da nove treba zatražiti tek po isteku datuma do kojeg stare vrijede.

9. Koliko će koštati nove osobne iskaznice?

Ministar Ostojić rekao je da bi njihova cijena trebala biti oko 10 eura. Pribavljanje osobne iskaznice sada košta 48,5 kuna, a procjena je da će cijena nove osobne s čipom biti oko 75 kuna. Za djecu i osobe starije od 65 godina cijena se, pak, neće mijenjati.