Afera s diplomama ide dalje: Hrvatska ih priznala 15, Srbija ih nekima poništila. Tko radi ilegalno?

Donosimo nove detalje afere zbog koje su uhićeni bivši rektor i bivši dekan Fakulteta medicinskih nauka

FOTO: Pixsell/Google Maps

Kako doznaje Telegram, u Republici Hrvatskoj priznato je ukupno 15 diploma medicinskih sestara koje su kvalifikaciju Strukovna medicinska sestra nakon spornog trogodišnjeg studija stekle 2014. godine na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu. Ukupno 13 diploma priznala je Hrvatska komora medicinskih sestara u postupku propisanom Zakonom o reguliranim profesijama, a još je dvije priznala Agencija za znanost i visoko obrazovanje za osobe koje su izjavile da neće raditi u reguliranoj, u ovom slučaju sestrinskoj, profesiji.

Međutim, Univerzitet u Kragujevcu prošle je godine poništio 22 diplome koje je izdao Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu medicinskim sestrama iz Hrvatske. Diplome su poništene jer je dio studenata, s nelegalnog studija u Puli, upisan u treću godinu studija u Kragujevac “bez ikakve nostrifikcije i potvrde o položenim ispitima”. Pa otvorenim ostaje pitanje rade li u Hrvatskoj trenutno medicinske sestre kojima je kragujevačka diploma priznata, a u međuvremenu je tamo poništena.

Osobe prošle dodatne provjere u RH

Kako smo jučer detaljno istražili, cijela ova priča seže u 2013. godinu kada tadašnji ministar obrazovanja Željko Jovanović nalaže da se hitno obustavi nelegalan studij Zdravstvene njege koji su pod okriljem Visoke tehničko-poslovne škole u Puli izvodili Univerzitet u Zenici i organizacija pod nazivom Europski centar za mir i razvoj. Dislocirani studij zeničkog sveučilišta nije bio odobren ni akreditiran od Republike Hrvatske i ovdje je djelovao nelegalno pa Jovanović upravnim nadzorom nalaže njegovo gašenje.

Studenti koji su u tom trenutku bili na drugoj godini, na treću su prebačeni u Kragujevac. Zbog nelegalnog upisa prema srpskim zakonima i propisima, u srijedu su uhićeni bivši rektor Nebojša Arsenijević i bivši dekan Fakulteta medicinskih nauka Predrag Čanović. Nakon završetka višestruko problematičnog studija u kombinaciji Zenica-Pula-Kragujevac, neke su medicinske sestre u Hrvatskoj tražile priznavanje stečene inozemne kvalifikacije. Postupak je to koji, s obzirom da je riječ o tzv. reguliranoj profesiji, u Hrvatskoj provodi Komora medicinskih sestara.

Kako kažu za Telegram, priznali su inozemne kvalifikacije stečene u Kragujevcu za 13 osoba, nakon što su obavile dopunsku mjeru provjere kompetentnosti. “Svih 13 kandidata prethodno je završilo srednje škole za medicinske sestre i položilo stručni ispit kod Ministarstva zdravstva RH slijedom čega su imali Odobrenja za samostalan rad medicinskih sestara/medicinskih tehničara”, pojasnili su o postupku kojeg su proveli.

Dvije diplome priznala Agencija za znanost

Još dvije diplome medicinskih sestara koje su trogodišnji studij u finalu završile u Kragujevcu, priznala je Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). Agencija, inače, provodi postupak priznavanja inozemnih kvalifikacija za pristup hrvatskom tržištu rada, ali ne u slučaju osoba koje žele pružati usluge obavljanjem regulirane profesije. Međutim, Agencija je zaprimila ukupno četiri zahtjeva za priznavanje kvalifikacija stečenih na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu.

“Dvije stranke su povukle zahtjev za priznavanje nakon što im je objašnjeno da se za priznavanje svojih kvalifikacija u svrhu obavljanja reguliranih profesija iz područja sestrinstva moraju obratiti Hrvatskoj komori medicinskih sestara, dok je za preostale dvije kvalifikacije, izdane u rujnu 2014. godine, Agencija provela postupak i izdala rješenje o priznavanju dviju kvalifikacija”, kažu iz AZVO za Telegram. Dodaju kako su dvije priznate kvalifikacije priznate osobama koje su pismeno izjavile da priznavanje inozemne kvalifikacije ne traže radi pristupa reguliranim profesijama.

Kragujevac poništio 22 diplome

Uz diplome koje je priznala Komora medicinskih sestara (13) i one koje je priznala Agencija za znanost i visoko obrazovanje (2), ukupno je to 15 diploma sa studija Strukovna medicinska sestra, stečenih u Kragujevcu. Od toga 13 osoba, kojima je Komora odobrila pristup obavljanju regulirane profesije sestrinstva u Hrvatskoj, vjerojatno egzistira na ovdašnjem tržištu rada. Novi problem za te osobe mogao bi biti postupak poništenja diploma koji je Univerzitet u Kragujevcu proveo prošle godine.

Kako su iz tamošnjeg Rektorata izvijestili u ožujku 2021., poništili su ukupno 22 diplome koje je izdao Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu medicinskim sestrama iz Hrvatske. Rektor Univerziteta Nenad Filipović pojasnio je kako su te diplome poništene sestrama koje su nastavu inicijalno pohađale u Puli, na studijskom programu Europskog centra za mir i razvoj, koji nikada nije bio odobren ni u Hrvatskoj ni u Srbiji. Detaljno o tom nezakonitom studiju možete čitati u našem jučerašnjem tekstu.

Tko radi s poništenom diplomom?

“Hrvatska je zbog toga zabranila izvođenje nastave, a dio studenata upisao je treću godinu u Kragujevcu, bez ikakve nostrifikacije i potvrde o položenim ispitima”, objasnio je prošle godine kragujevački rektor Filipović. Tada je rekao da Univerzitet provjerava još 22 diplome Fakulteta medicinskih nauka izdane za iste studije. Iz Hrvatske komore medicinskih sestara jučer su u Dnevniku Nove TV najavili da su tražili dodatnu provjeru diploma medicinskih sestara stečenih u Kragujevcu, upravo zbog informacije da su 22 diplome prošle godine u Kragujevcu poništene.

To, u praksi, znači kako je moguće da u ovom trenutku u Hrvatskoj rade medicinske sestre kojima su poništene diplome zbog završenog studija nezakonitog u dvije države. Među njima je potencijalno i supruga Peđe Grbina, koji je jučer za N1 izjavio da njegovu suprugu nitko s fakulteta nije kontaktirao oko statusa njene diplome.

“Informacije koje imamo, imamo iz medija, a ona je, kao i njene kolegice u groznoj situaciji da nakon što su pohađale nastavu, polagale ispite, pisale diplomski i diplomirale, njihovu diplomu i obrazovanje nakon osam godina dovode u pitanje jer organizatori studija nisu bili u stanju posao napraviti kako treba”, rekao je šef SDP-a.