Afera sa Zagrebtowerom traje 5 godina. Zašto Ministarstvo okoliša ostaje u tim bijesno skupim uredima?

Zbog preseljenja institucija u Zagrebtower tadašnjeg ministra Zmajlovića žestoko su napadali iz HDZ-a

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ostaju u Zagrebtoweru, luksuznoj zgradi u koju je ministarstvo još 2014. uselio bivši SDP-ov ministar Mihael Zmajlović. Možda se sjećate, nastao je ogroman skandal kad su mediji doznali koliko će novca država izdvajati za taj najam. Neko vrijeme špekulirali se i o Zmajlovićevoj smjeni. No, vijest o tome da je HDZ-ova Vlada odobrila da Ministarstvo okoliša i Fond u toj zgradi ostanu do 2024. godine, što će građane koštati 76,6 milijuna kuna, nikome nije bila ni približno interesantna. Zašto? Napravili smo mali podsjetnik na događaje koji su se odvijali prije pet godina, kao i pregled najnovijih zbivanja koja su dovela do današnje odluke da dvije institucije ostanu na skupoj lokaciji u Radničkoj 80.

1. Zašto se ministarstvo uopće selilo?

Još 2013. godine iz Ministarstva okoliša, koje je tada vodio Zmajlović, počeli su puštati informaciju kako im za ministarstvo treba novi prostor. Govorili su kako im je problem to što su Ministarstvo zaštite okoliša i njegov Zavod, Agencija i Fond raštrkani na 11 različitih lokacija, a dvije državne zgrade u Krajiškoj ulici, koje su se nudile kao opcije, bile su u prelošem stanju. Ubrzo je pronađeno i rješenje – prostor u luksuznom Zagrebtoweru koji su odlučili unajmiti.

2. Počeli su curiti detalji o troškovima

Ubrzo su u medije počeli curiti i detalji o troškovima. Tako su 2014. objavljeni faksimili dvaju ugovora Ministarstva za zaštitu okoliša i Fonda za zaštitu okoliša sa Zagrebtowerom. Pokazalo se da se Ministarstvo obvezalo plaćati mjesečnu najamninu od 39.448,50 eura, što je s popustima iznosilo 2,98 milijuna kuna godišnje, bez PDV-a. Do tada je Ministarstvo za prostor u Ulici Republike Austrije Gradu Zagrebu plaćalo 900 tisuća kuna godišnje. I kad su se tom iznosu pridodali troškovi najamnine za prostore Agencije za zaštitu okoliša (292 tisuće kuna) i Državnog zavoda za zaštitu prirode (139 tisuća kuna), dolazilo se do iznosa znatno manjeg nego što je bio onaj u Zagrebtoweru.

Kasnije su objavljeni i kompletni troškovi najma: 9,396 četvornih metara u Zagrebtoweru koštat će 7,1 milijuna kuna godišnje, što se s troškovima održavanja penjalo na 10,7 milijuna kuna, a s uračunatim PDV-om na 13,4 milijuna kuna godišnje. Do tada su Ministarstvo, Fond, Agencija za zaštitu okoliša i Državni zavod za zaštitu prirode za najamninu, sve režije, čišćenje ureda i zaštitarske usluge ukupno plaćali 9,6 milijuna kuna.

3. I revizija pokazala da nije bilo razloga za preseljenje

Iako je ministar Zmajlović uporno branio preseljenje, pravdajući ga navodnom isplativošću, u rujnu 2015. godine Državni ured za reviziju objavio je izvješće o financijskoj reviziji Fonda za zaštitu okoliša za 2014. godinu u kojem je zaključeno da Zmajlović nije imao nikakav opravdan financijski razlog za preseljenje Fonda u Zagrebtower. Najam tamošnjih prostora koštao je 30 posto više no što je Fond plaćao za državne prostore na zagrebačkom Ksaveru. U preuređenje ureda na Ksaveru Fond je od 2007. već uložio 24,2 milijuna kuna, a na novoj lokaciji nema mjesta ni za arhiv Fonda, proizašlo je iz revizije. Osim toga, država je samo u kompleksu na Ksaveru u tom trenutku imala 778 državnih kvadrata koje nitko nije koristio, a koji su mogli zadovoljiti potrebe Fonda.

4. HDZ mjesecima nije puštao Zagrebtower

OK, bilo je to sada već davne 2014. ali zgodno se prisjetiti kolika je svojevremeno afera nastala zbog preseljenja u Zagrebtower. Tu činjenicu možda najbolje ilustrira podatak da je i skoro godinu dana kasnije tu odluku na aktualnom satu morao braniti tadašnji premijer Zoran Milanović. HDZ-ovci su tada mahali rezultatima državne revizije prema kojima Zmajlović „za svoje dvore mjesečno plaća 72 tisuće eura”. Čak ni Milanović nije mogao tvrditi da je sve kako treba. Na kraju je posegnuo za argumentom da barem ništa nije protuzakonito, rekavši kako se može razgovarati o tome je li prostor unajmljen povoljno, ali da je “ključno da tu nitko ništa nije ukrao”.

HDZ-ov Jasen Mesić u jednom je trenutku sazvao i konferenciju za medije kako bi rekao da je “ministar Zmajlović istaknuo ozbiljnu kandidaturu u ‘natječaju’ sadašnje nesposobne Vlade za mjesto najnesposobnijeg, najrastrošnijeg ministra koji je u stanju zaposliti i uhljebiti najviše SDP-ovih kadrova u Vladi”. Pričao je i o nalazu Državne revizije koji je, rekao je, potvrdio HDZ-ove tvrdnje kako je preseljenjem Fonda za zaštitu okoliša sa Ksavera te unajmljivanje prostora u Zagrebtower napravljena ogromna financijska šteta za državni proračun.

5. Zmajlović je na kraju mandat odradio do kraja

U studenom 2014. godine počelo se pričati i da je premijer Zoran Milanović vrlo blizu odluke o smjeni Mihaela Zmajlovića. Ministar je ipak preživio, ali to nije zaustavilo interes medija za slučaj Zagrebtower. U proljeće 2015. godine Slobodna Dalmacija je pisala da je preseljenje Ministarstva zaštite okoliša i srodnih institucija nije završeno ni pola godine nakon što je započelo. Građani RH u tom su razdoblju platili pola milijuna kuna najma za prostore koje nitko nije koristio.

Ništa pametnije nisu iskorišteni ni prostori iz kojih je Fond za zaštitu okoliša iselio. Iako se selidbu u skupi privatni prostor pravdalo time što će u državne prostore koje su do tada koristile institucije za zaštitu okoliša doći drugi korisnici državnog proračuna, pokazalo se da gotovo tri tisuće metara četvornih na zagrebačkom Ksaveru mjesecima zjape prazni.

U to je vrijeme izbio i skandal s Agencijom za zaštitu okoliša. Njezini djelatnici izjasnili su se protiv preseljenja u Zagrebtower, jer bi u njemu Agencija trebala plaćati 678 tisuća kuna godišnje više nego do tada, i to za neznatno veći prostor. Situacija je okončana neobičnom situacijom nekoliko dana kasnije: ravnatelj Agencije Neven Voća podnio je ostavku, dok ga je Zmajlović istodobno smijenio po hitnom postupku. Voća se ipak snašao s dolaskom nove Vlade pa je u svibnju 2018. godine postao član Upravnog odbora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

6. Pet godina kasnije, golemi troškovi najma nisu problem

Ministarstvo zaštite okoliša i srodne institucije na kraju su se ipak kompletno preselile u Zagrebtower. Ugovor o najmu sklopljen 2014. ističe ove godine pa su Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Ministarstvo državne imovine još 2018. počele tražiti rješenje. No, tvrde, država naprosto nema odgovarajući prostor od pet tisuća kvadrata, što Ministarstvu treba. Na kraju je ipak zaključeno da je najbolje nastaviti zakup. Vlada je zato na današnjoj sjednici donijela odluku da će se zakup prostora u Zagrebtoweru produljiti na još 60 mjeseci.

7. Troškovi veći nego u prethodnih pet godina

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić danas je izašao s detaljima novog ugovora. Ministarstvo će zakupiti uredski prostor bruto površine 5.439,25 m2 zajedno s 51 parkirnim mjestom, za razdoblje od listopada 2019. do listopada 2024. godina. To će državu koštati 45,6 milijuna kuna s PDV-om. Uz to, na pet godina je produljen i zakup prostora za Fond za zaštitu okoliša, a radi se o 4.668 metara četvornih i 49 parkirnih mjesta. “Obveza za petogodišnje razdoblje iznosi 38,7 milijuna kuna s PDV-om”, rekao je Ćorić.

Novinari su ministra danas pitali i je li bilo moguće unajmiti jeftiniji prostor, no on im nije znao odgovoriti. Imao je i zgodno objašnjenje, kaže, ministar se ne bavi ni najmom prostora i opreme ni ugovaranjem čišćenja niti bilo čime sličnim. “Obratite se glavnom tajništvu Ministarstva zaštite okoliša i energetike, ondje su se bavili tim pitanjima”, rekao je danas.

U priopćenju koje smo dobili iz Ministarstva zaštite okoliša objašnjeno je zašto su troškovi porasli. Kažu da je došlo do „promjena u djelokrugu i ustrojstvu Ministarstva u odnosu na stanje 2014. godine”, što zapravo znači da su Ministarstvu od tada pripojene nove institucije. Tako je 2016. godine Ministarstvu pripojena Uprava za energetiku i Uprava vodnoga gospodarstva, 2018. godine Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija te 2019. godine Hrvatska agencija za okoliš i prirodu.

8. Selidba bi mogla biti stresna

Danas je Jutarnji list objavio još jedan zgodan detaljčić. Iz dokumentacije do koje su došli vidljivo je da bi odluka o daljnjem ostanku u Zagrebtoweru mogla biti bazirana, među ostalim, i na nalazu stalnog sudskog vještaka od kojeg je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost naručio nalaz i mišljenje o opravdanosti postupka preseljenja iz Zagrebtowera. Sudski vještak je nakon analize cijena najma na drugim lokacijama zaključio da je najam u Radničkoj 80 treća najpovoljnija ponuda, a zanimljivo je i da kao argument protiv preseljenja navodi da bi ono moglo biti “stresno za zaposlenike”.