Agencija za lijekove se nada da će cjepiva za nove varijante covida biti odobrena do rujna

Nova procjena WHO-a pokazuje da je pandemija covida-19 do kraja 2021. odnijela 13 do 17 milijuna života

Female Doctor giving a vaccine to a pregnant woman against Covid 19 or flu or whooping cough. COVID 19 coronavirus vaccine.,Image: 580419584, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no

Europska agencija za lijekove objavila je kako se nada da će cjepiva, prilagođena za određene varijante koronavirusa poput omikrona, biti odobrena do rujna. “Naš je prioritet osigurati da prilagođena cjepiva budu potencijalno odobrena najkasnije do rujna kako bi bila spremna za nove kampanje imunizacije u EU-u na jesen”, rekao je Marco Cavaleri, voditelj odjela za biološke zdravstvene prijetnje i strategije cjepiva pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA).

“To bi omogućilo proizvođačima da u skladu s time prilagode svoje proizvodne linije.” Cjepiva na bazi mRNA, koja su proizveli Pfizer-BioNTech i Moderna, najdalje su dogurala, a klinička ispitivanja su u tijeku.

Ne zna se još hoće li cjepiva ciljati na jednu ili dvije varijante u jednoj dozi, dodao je Cavaleri. Po njemu, oko polovice građana EU-a je u potpunosti cijepljeno i dobilo je booster dozu, dok 15 posto onih iznad 18 godina nije uopće cijepljeno.

WHO danas objavio nove procjene o broju preminulih od covida

Pandemija covida-19 odnijela je do kraja 2021. 13 do 17 milijuna ljudskih života u svijetu, daleko više od službenih podataka, po novoj procjeni Svjetske zdravstvene organizacije (WHO. Ti željno očekivani podaci daju realniju sliku o posljedicama, uključujući neizravne, najgore pandemije u stotinu godina koja i dalje odnosi tisuće ljudskih života svaki tjedan.

“Nove procjene Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je ukupna bilanca izravno ili neizravno povezana s pandemijom covida-19 od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2021. oko 14,9 milijuna umrlih (raspon od 13,3 do 16,5 milijuna)”, priopćio je WHO.

Šef WHO-a: ‘Podaci koji potiču na razmišljanje’

Od početka pandemije, podaci država članica koje je prikupio WHO pokazuju da je u istom tom razdoblju umrlo 5,4 milijuna ljudi, ali WHO već dugo upozorava da su ti podaci podcijenjeni.

“Ti podaci, koji potiču na razmišljanje, naglašavaju ne samo utjecaj pandemije, nego i potrebu da sve zemlje ulažu u otpornije zdravstvene sustave koji mogu podržavati zdravstvene usluge, nužne u krizama, uključujući solidnije sustave zdravstvenih informacija”, rekao je glavni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

U pandemiji je preminulo više muškaraca nego žena

Podaci WHO-a uključuju smrtne slučajeve izravno povezane s bolešću kao i one koji su neizravno povezani zbog utjecaja pandemije na zdravstvene sustave i društvo općenito. Neizravni razlozi mogu biti na primjer posljedica preopterećenosti zdravstvenih sustava zbog čega su morali biti odgođeni kirurški zahvati ili kemoterapije.

Većina viška smrtnih slučajeva (84 posto) zabilježena je u jugoistočnoj Aziji, Europi i Americi. Šezdeset i osam posto od tog viška smrtnosti smrtnosti otpada na desetak zemalja, dodaje WHO. U pandemiji je umrlo više muškaraca od žena – 57 posto u odnosu prema 43 posto.