Agrokor ide u roll-up kredit koji im je zadnja šansa za opstanak, Rusi su ljuti. Pojednostavili smo slučaj

Kompanija će u 15 mjeseci morati vratiti milijardu i 60 milijuna eura

5.6.2017., Zagreb - U Konzumu Sopot odrzana je skupstina drustva Konzum d.o.o. nakon koje je izvanredni povjerenik Ante Ramljak dao izjavu za medije.  Photo: Petar Glebov/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas je vjerovničko vijeće Agrokora dalo suglasnost izvanrednoj Upravi kompanije za ugovaranje novog kredita u iznosu od 480 milijuna eura. Sberbanka je bila protiv tog kredita, a ranije je sudski, bezuspješno, pokušala zaustaviti primjenu roll-up modela. Novi kredit Agrokoru osigurat će institucije koje su vlasnici Agrokorovih obveznica, predvođeni fondom Knighthead Capital Management, a tranša financiranja na domaćem tržištu bit će angažirana od strane Zagrebačke banke

“Mislim da je to zadnji kredit koji će Agrokor dobiti za normaliziranje poslovanja. Ako kompanija ni nakon ovoga financiranja ne bude imala mogućnost da sama opstane na tržištu, morat će nakon toga ići u likvidaciju”, rekao je izvanredni povjerenik Ante Ramljak. Dodao je kako je za ovaj kredit založeno sve što se založiti da. Očekuje se kako će prvi iznos sredstava od 100 milijuna eura sjesti početkom sljedećeg tjedna i biti upotrebljen za financiranje zaliha i pripreme za sezonu. Izvukli smo sve što treba znati o ovom slučaju.

1. Agrokor će u 15 mjeseci morati vratiti milijardu i 60 milijuna eura

Uz spomenuti iznos od 480 milijuna eura predviđeno je i dodatnih 50 milijuna eura potencijalnog robnog kredita s refinanciranjem. Kredit je odobren na 15 mjeseci uz kamatu od 4 posto, odnosno 3,8 posto ako će kredit biti vraćen jednokratno u gotovini. No, Agrokor u tom razdoblju neće morati vratiti 530 milijuna eura (480+50), nego dupli iznos – milijardu i 60 milijuna eura. Naime radi se o roll-up modelu – za svaki euro novog kredita, jedan euro starog kredita dobiva senioritet pri naplati.

2. Sberbank je tražio sudsku zabranu tog modela…

Suglasnost za ovaj kredit dali su predstavnici velikih i malih dobavljača, osiguranih vjerovnika i imatelja obveznica, a protiv su bili takozvani “neosigurani vjerovnici” – odnosno Sberbanka koja je najveći kreditor Agrokora. Oni su srijedu na Trgovačkom sudu u Zagrebu podnijeli prijedlog za izricanje zabrane Agrokoru i izvanrednom povjereniku sklapanja novih ugovora o financiranju koji uključuju roll-up model. Iz Sberbanka kažu kako taj model “nije podržan hrvatskim propisima i u suprotnosti je s Lex Agrokorom” te kako bi njegova provedba išla na štetu ostalih vjerovnika i dionika, uključujući i Republiku Hrvatsku.

3. …no, sud je to odbio

Sberbanka nije uspjela zaustaviti ovaj kredit. Trgovački sud u Zagrebu odbio je zahtjev Sberbanke.

4. Što je uopće roll-up kredit?

Roll-up kredit predviđa da banka novim kreditom dobiva i prelazak određenog iznosa starog kredita u senioritet naplate. Konkretno, financijske institucije koje su Agrokoru sada dale 530 milijuna eura, imaju prvenstvo naplate ne samo tih 530 milijuna, nego i 530 milijuna eura ranijih kredita Agrokoru. Omjeri u roll-upu mogu biti i drugačiji, ali u ovom se slučaju radi od modelu 1:1.

5. Okej, i što je problem?

U slučaju Agrokora postojat će značajni otpisi potraživanja i gotovo je sigurno kako se svi kreditori neće moći u potpunosti naplatiti. Sberbanka je Agrokoru dala više od milijardu eura kredita, a primjenom roll-up modela neke su druge banke, koje su ranije u znatno manjoj mjeri kreditirale Agrokor, osigurale ne samo svoja nova, nego i stara potraživanja.

5. Zašto Agrokor ide na taj model?

Razlog zašto se Agrokor odlučio na ovaj model je vrlo jednostavan – kao prezadužena kompanija u dubokoj krizi, drugačiji kreditni aranžman uz ovakvu kamatu nisu mogli niti dobiti.

6. Što će Agrokoru kredit?

Kako je objasnio Ramljak, od 480 milijuna eura, oko 150 će ići dobavljačima za stari dug. 160 milijuna eura je potrebno kako bi se popunile zalihe i spremili za sezonu, a 80 milijuna eura će ostati na izdvojenom računu, pa će se poslije vidjeti hoće li taj novac trebati ili ne. “Ako ne bude trebao, mi ćemo taj novac vratiti. Ne znam još koliko će nam novca trebati da bi obrtni kapital prebacili na pozitivnu stranu”, rekao je Ramljak.

7. Ramljak na sudu pobija Agramov ugovor

Povjerenik Ante Ramljak danas je rekao kako je na Trgovačkom sudu u Zagrebu pokrenuo pobijanje ugovora kojim je Agram za 296 milijuna kuna putem REPO ugovora stekao 21,45 posto dionica Konzuma, 51 posto dionica Agrolagune te manje udjele u Belju, Vupiku i PIK-u Vinkovci. Agram koji vodi Dubravko Grgić sada od Agrokora potražuje tih 296 milijuna kuna. Radi se o ugovoru kojim je Agrokor od Agrama posudio novac i toj kompaniji predao dionice Konzuma.

S obzirom na to da taj novac ni kamate nisu vraćene u ugovorenom roku, Agram je zadržao udjele u tim tvrtkama. Na nedavnim skupštinama dioničara Konzuma, Agrolagune i Belja, Grgić je odbijao promjene u nadzornim odborima tih društava. Ugovori su sklapani neposredno prije nego što je Ivica Todorić zatražio aktiviranje Lex Agrokora. Iz Agrokora su upozoravali kako Agram blokira rad povjerenika i kako preko Grgićevog Agrama Ivica Todorić i dalje ostvaruje svoj utjecaj u kompaniji.

8. Tko uopće Agrokoru daje ovaj kredit?

Novi kredit Agrokoru osigurat će institucije koje su vlasnici Agrokorovih obveznica predvođeni fondom Knighthead Capital Management Predstavnik tog američkog fonda ušao je prije par mjeseci u privremeno vjerovničko vijeće Agrokora. Telegramov kolumnist, bivši ministar gospodarstva i poduzetnik Goranko Fižulić tada je upozoravao kako je spomenuti fond ove godine kupio obveznice Agrokora.

Podsjetio je kako su oni sudjelovali u grčkom i argentinskom dugu, a još uvijek sudski utjeruju dio duga od Argentine. Takvi fondovi na kraju obično posežu za sudskim sporovima kako bi se naplatili. U ovom bi slučaju mogli tužiti državu jer je, kada je donijela Lex Agrokor, promijenila pravila po kojima su oni kupili obveznice Agrokora.

Fižulić je, inače, na ovaj problem prvi upozorio još 25. travnja. Cijeli članak možete pročitati ovdje.