Možda djeluje kao da nas se Brexit ne tiče, ali ako Britanci izlete bez sporazuma, 2200 ljudi u Hrvatskoj bi moglo ostati bez posla

Tvrdi Brexit najviše bi utjecao na Njemačku, ali bi okrznuo i Hrvatsku

FOTO: Profimedia, Zuma Press - Archives

Ako Velika Britanija izađe iz Europske unije bez sporazuma, bila bi ugrožena i radna mjesta u Hrvatskoj. Pokazala je to studija njemačkih istraživača koji su se pozabavili mogućim posljedicama tzv. tvrdog Brexita na zaposlenost u 43 države. Prema njihovoj analizi, izlazak Britanije iz EU-a bez sporazuma najviše bi utjecao na Njemačku, gdje bi u opasnosti moglo biti oko sto tisuća radnih mjesta, dok bi u Hrvatskoj tvrdi Brexit utjecao na 2200 radnih mjesta.

Studiju, čije je rezultate prvi objavio list Welt am Sonntag, izradili su stručnjaci s Instituta za ekonomska istraživanja Halle i sveučilišta Martin Luther Halle-Wittenberg. Ekonomisti Hans-Ulrich Brautzsch i Oliver Holtemöller detaljnije su analizirali potencijalne učinke Brexita bez sporazuma na njemačko gospodarstvo, no procijenili su i moguće efekte na druge države, uključujući Hrvatsku. Prema njihovoj procjeni, u Hrvatskoj bi neuređeni britanski izlazak iz EU-a izravno utjecao na 1.100 radnih mjesta, a još bi toliko radnih mjesta osjetilo neizravne učinke tvrdog Brexita.

Hrvatska među zaštićenijim EU članicama

Studija je uzela u obzir samo rizike za gubitak radnih mjesta koji proizlaze iz pada izvoza u Britaniju zbog novih carina. Njihova je pretpostavka da bi, u slučaju nereguliranog izlaska, britanski uvoz iz Unije pao za 25 posto. To bi bila posljedica novih carina, zbog čega bi europski proizvodi poskupili pa bi potražnja za njima na britanskom tržištu bila manja, ali i mogućih problema i zastoja na granicama između EU-a i Britanije.

Autori procjenjuju da bi najsnažnije učinke osjetile najveće članice EU-a, poput Njemačke i Francuske, koje imaju intenzivne trgovinske odnose s Britanijom. S druge strane, snažno bi bile pogođene i Irska i Malta, kojima britansko tržište čini velik udio u ukupnom izvozu, pa bi u Irskoj to utjecalo na jedan posto ukupnih radnih mjesta, a na Malti čak na 1,7 posto. Hrvatska je, prema ovoj analizi, znatno zaštićenija od posljedica nereguliranog Brexita i spada među članice koje bi bile daleko manje pogođene takvim scenarijem.

Utjecaj na njemačku autoindustriju

Studija procjenjuje da bi neuređeni izlazak Britanije iz EU-a najviše utjecao na njemačku automobilsku industriju, a u skladu s time, i na dijelove zemlje, poput Donje Saske, gdje su smještene tvornice automobila. U Bugarskoj bi, primjerice, najviše bila pogođena poljoprivreda, a u Belgiji trgovina. U Hrvatskoj se predviđa najjači učinak na uslužne aktivnosti.

Brexit bez dogovora, iako ga – barem javno – gotovo nitko ne priželjkuje, postao je sve izvjesniji nakon što su britanski parlamentarci odbili sporazum koji je premijerka Theresa May dogovorila s EU-om. Premijerka May zadnjih dana pokušava ishoditi dodatne ustupke s europske strane, nadajući se da bi sporazum, u nešto izmijenjenom obliku, na kraju ipak mogao dobiti potporu britanskog parlamenta. Britanija bi iz EU-a trebala izaći 29. ožujka, dakle za manje od 50 dana.