Ako odluku o ukidanju ćirilice u Vukovaru smatra neustavnom, Ministarstvo uprave može je obustaviti

Iz Vijeća srpske nacionalne manjine u Vukovaru već će sutra zatražiti očitovanje

 Goran Ferbezar/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon jučerašnje odluke Gradskog vijeća Grada Vukovara o ukidanju ćirilice, odluka o tome je li takvo rješenje u skladu s Ustavom ili pak zadiranje u ljudska prava, donijet će Ministarstvo uprave.

Kako su najavili iz Vijeća srpske nacionalne manjine u Vukovaru, oni će već sutra zatražiti očitovanje Ministarstva uprave o ustavnosti ovakve izmjene Statuta.

Ministarstvo bi zatim po zakonu u roku od 8 dana trebalo dati svoje mišljenje. Ukoliko zaključi da je akt protivan Ustavu ili zakonima, obustavit će njegovu primjenu na 30 dana, a Vladi proslijediti odluku o obustavi i prijedlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti akta. Vlada će potom u roku od 30 dana pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom, koji za ocjenu ustavnosti nema određeni rok.

Oglasili se iz MVEP-a

Reakcije na odluku vukovarskog Gradskog vijeća ne jenjavaju, a najžešće su one koje dolaze od srpskih dužnosnika. Srpski ministar rada otišao je tako daleko da je čak pozvao hrvatsku vladu da smijeni vukovarsko Gradsko vijeće koje je, kako kaže, donijelo odluku koja je jasan primjer rasizma.

Na Vulinove izjave stigla je reakcija iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova koji ovu problematiku smatraju unutarnjim pitanjem Hrvatske. “Cijenili bismo da susjedna zemlja pričeka da se problemi riješe, ne da se svaka situacija iskorištava za zaoštravanje odnosa. Pritom, uloga političara je da svojim izjavama smanjuju, a ne potpiruju tenzije”, naglašavaju iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.

Odrazit će se i na izvješće o ljudskim pravima

Potpredsjednik Srpske demokratske samostalne stranke (SDSS) Dragan Crnogorac izjavio je kako će se odluka o ćirilici manifestirati i na izvješću o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj. “Grad Vukovar i gradonačelnik Vukovara nije ispoštovao odluku, prekršio sve ove sporazume te smatramo da je ovo apsolutno neprihvatljivo jer je statut koji u gradu Vukovaru ne izražava apsoultno nikakvu toleranciju,” rekao je Crnogorac.

Da podsjetimo, nakon burne sjednice Gradskog vijeća, jučer je u Vukovaru većinom usvojena izmjena Statuta grada kojom se ukidaju dvojezične table na na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru.

Izmjenama Statuta trebala bi se ispoštovati prošlogodišnja odluka Ustavnog suda da vukovarsko Gradsko vijeće u roku godine dana riješi pitanje dvojezičnosti u tome gradu.