Ako se do izbora ne dogodi Brexit, hoćemo li za EU parlament birati 11 ili 12 zastupnika? Pokušali smo istražiti

Dvanaesti eurozastupnik iz Hrvatske mogao bi ostati kod kuće i do daljnjega čekati rasplet Brexita

Odluče li Britanci na dulje vrijeme odgoditi izlazak iz Europske unije, to će imati konkretne političke posljedice i u Hrvatskoj. Ako Britanija bude članica EU-a i 26. svibnja, u Hrvatskoj ćemo te nedjelje birati 11 eurozastupnika koji će odmah moći u Europski parlament i jednog koji će neko vrijeme umjesto u klupama u Strasbourgu sjediti na klupi za rezerve kod kuće.

Velika Britanija trebala bi EU napustiti 29. ožujka. No, s obzirom da još nisu prihvatili sporazum o razlazu s Unijom, a da Brexit bez sporazuma malotko priželjkuje, sve se glasnije nagađa da će britanski izlazak iz EU-a biti odgođen. Britanski mediji procjenjuju da će se Brexit, umjesto krajem ožujka, dogoditi dva mjeseca kasnije, što znači nekoliko dana nakon europskih izbora.

Dvanaesti zastupnik tek nakon Brexita

U tom slučaju, Britanija bi bila dužna održati izbore za Europski parlament, a na dan europskih izbora na snazi bi bila postojeća raspodjela mandata u tom tijelu. Hrvatska bi, dakle, imala 11 eurozastupnika. Tek kada se Brexit dogodi, Hrvatskoj bi pripao dvanaesti zastupnik.

To je rezultat nove raspodjele mandata dogovorene za razdoblje kada EU parlament napuste zastupnici iz Britanije. Ukupan broj eurozastupnika bit će smanjen sa 751 na 705, a Hrvatska i još 13 država članica imat će veći broj parlamentaraca nego dosad.

U rezervi dok Britanci doista ne odu

Dodatni hrvatski eurozastupnik birat će se istovremeno sa svima ostalima. Ali, ako se Brexit dotad ne dogodi, za početak mandata u Strasbourgu morat će pričekati dok Britanci formalno ne napuste EU. “Dvanaesti zastupnik će se birati istovremeno s drugim zastupnicima na izborima za Europski parlament u svibnju ove godine. Dvanaesti zastupnik će preuzeti dužnost kada povlačenje Ujedinjenog Kraljevstva iz EU bude efektivno, tj. kada počne proizvoditi pravne učinke”, pojasnili su iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova za Telegram.

Da se slična situacija događala na prošlim izborima za Europski parlament, 2014. godine, taj dvanaesti zastupnik bio bi aktualni ministar zdravstva Milan Kujundžić. Tadašnji kandidat Saveza za Hrvatsku morao bi, dakle, neko vrijeme provesti na klupi za rezerve.

Beskrajna saga o Brexitu

Hoće li i koliko dugo dodatni, dvanaesti zastupnik iz Hrvatske čekati da mu se “oslobodi” mjesto u Strasbourgu, međutim, teško je procijeniti. Mjesec dana uoči planiranog izlaska iz EU-a, Veliku Britaniju i dalje trese politički kaos u koji se pretvorila priča o Brexitu.

Situaciju je dodatno zakomplicirala najava oporbenih Laburista da će ipak biti spremni podržati drugi referendum, ako njihov prijedlog o Brexitu, koji predviđa i carinsku uniju s EU-om, ne dobije podršku britanskog parlamenta. Laburisti smatraju i da bi sporazum koji je britanska premijerka Theresa May dogovorila s EU-om trebalo dati na potvrdu biračima, ako sredinom ožujka nekim čudom dobije podršku parlamenta.

I jedna i druga opcija nužno bi produljile sagu o Brexitu. Zato će se možda dvanaesti hrvatski zastupnik, koji bude biran u svibnju, morati naoružati strpljenjem.