Ako tobožnja seks-afera presudi na splitskim izborima, slične gadarije mogle bi postati standard u političkim obračunima

Na izbore se ide zbog složene situacije u Gradskom vijeću. Sad bi mogla biti još i složenija

Nije potpuno nemoguće (mada nije, sudeći po anketama, ni pretjerano izgledno), da se Splićani vrate “stabilnosti”. Odnosno, koaliciji Keruma i HDZ-a, sa svim onim što je ona podrazumijevala. Bila bi to golema pobjeda prije svega premijera Andreja Plenkovića koji bi ju koristio kao ultimativni dokaz da su “nove snage” na političkoj sceni, prije svega u Splitu i Zagrebu, nesposobne za ozbiljno obnašanje vlasti

Kad je prije mjesec i po dana obljetnica osnivanja Četvrte gardijske brigade iskorištena da se pošalju poruke o tome kako je Vlada fenomenalna, a splitska vlast nikako ne surađuje s braniteljima, nije bilo teško naslutiti da slijedi izrazito mučna predizborna kampanja. Prljavština koja je, međutim, bačena pred javnost u tobožnjoj seks-aferi Puljkovih suradnika, u kojoj uglavnom nije bilo ni seksa, ni afere – barem dok policija ne otkrije tko je privatnu prepisku s aplikacije za dejtanje pustio u javnost – nadmašila je i najgora očekivanja.

Kopanje po seksualnim fantazijama političkih protivnika, naime, dosad baš i nije bio alat kojim bi se pokušalo doći do vlasti u ovoj zemlji. Optimisti će cinično zaključiti da je Split, eto, opet bio avangarda, no realno je da očekivati da će – pogotovo ako se taktika pokaže uspješnom nakon otvaranja biračkih kutija – ovo biti tek početak rovanja po novom dnu domaće politike. Odnosno, da će intimni razgovori, snimke i slične gadarije postati standardni instrumentarij obračuna s političkim protivnicima.

Drugi krug – manje bitan?

Hoće li se, međutim, poznatom nekom (prije svih HDZ-u i Kerumu) isplatiti “sačekuša” na Tinderu koju su organizirale “Aleksandra” i “Milica”, odnosno nepoznat netko? Hoće li birači doista zgroženo klimati glavom na izjavu Andreja Plenkovića o tome da “ove afere sramote grad”; Andreja Plenkovića čiji je HDZ četiri godine vladao Splitom u koaliciji sa – Željkom Kerumom?

Ili će prevladati narativ kojeg žustro gura dosadašnji splitski gradonačelnik – da se radi o ultimativnom dokazu kako su u samo deset mjeseci gadno nagazili kriminalno-političke lobije koji su dugo držali Split u svojoj šaci? Odgovor će biti poznat u večernjim satima nedjelje, 26. lipnja. Eventualni drugi krug izbora za gradonačelnika, koji bi se trebao održati dva tjedna kasnije će, lako moguće, biti mnogo manje bitan.

Većina dosad: pet lista i šest stranaka

Naime, čini se da je, unatoč svemu, Puljak i dalje prvi favorit. Tako barem pokazuju dosadašnje anketne brojke. Njegov srpanjski poraz bi stoga bio prilično iznenađenje. Samo, Puljkov problem je što on može izgubiti čak i ako – pobijedi.

Radi se, jasno, o najneizvjesnijoj bitci splitskih izbora, onoj za Gradsko vijeće. Nakon lanjskih, redovnih izbora, većinu su tvorili vijećnici s pet lista i iz šest stranaka – od Nove ljevice do Mosta na desnici. Ništa čudno, stoga, da je deset mjeseci Puljkovog gradonačelnikovanja bilo obilježeno dramatičnim natezanjima u Gradskom vijeću i stalnim zazivanjem novih izbora do kojih je došlo kad je dio partnera u većini tražio ostavku dogradonačelnika Bojana Ivoševića zbog navodnih prijetnji novinarki.

Lame duck ili skok u ambis

Puljkova procjena u tom trenutku je bila logična – iako je on sam imao sigurne tri godine mandata, odricanje od prvog suradnika bi ga na neki način pretvorilo samo u figuru na čelu grada. Izbori su bili bolji izbor. Samo, svaki izbori su i skok u ambis, jer rezultati znaju iznenaditi i one koji se natječu, i javnost, i anketare. Kako sad stoje stvari, sasvim je moguće da se dogodi da situacija u Gradskom vijeću bude jednako komplicirana kao i prije, ako ne i kompliciranija, u odnosu na dosadašnju. Dakle, da ova mučna i stresna kampanja ne donese nikakvu razliku.

Stvari, međutim, za Puljka – i ako pobijedi na izborima – mogu biti još gore nego prije tri mjeseca. Naime, dosadašnji gradonačelnik je bez ozbiljne potrebe nagazio svoje dosadašnje i potencijalne koalicijske partnere iz Mosta uvođenjem u priču nepostojeće ljubavne afere Bože Petrova. Izmijenjene su teške riječi nakon kojih će eventualna buduća suradnja biti još složenija nego dosad.

A to – da Centar nakon ovih izbora većinu u Vijeću sklopi s Mostom i još jednom-dvije stranke nakon ovih izbora je do samo neki dan djelovalo kao najbolja realno zamisliva opcija za Puljka i njegovu ekipu. Sasvim je moguće da će se, međutim, sad neizvjesnost produžiti i nakon izbora, duboko u splitsko ljeto u scenariju kakvog se moglo gledati i prije proljetnih ostavki. S tom razlikom da je joker izvanrednih izbora sada vjerojatno nepovratno potrošen.

Povratak “stabilnosti”?

Nije, naravno, potpuno nemoguće (mada nije, sudeći po anketama, ni pretjerano izgledno), da se Splićani vrate “stabilnosti”. Odnosno, koaliciji Keruma i HDZ-a, sa svim onim što je ona u prethodne četiri godine (a i onda kad je gradonačelnik bio Kerum) podrazumijevala. Bila bi to golema pobjeda prije svega premijera Andreja Plenkovića koji bi ju koristio kao ultimativni dokaz da su “nove snage” na političkoj sceni, prije svega u Splitu i Zagrebu, nesposobne za ozbiljno obnašanje vlasti.

Da je nada opozicije u to da će baš Split i Zagreb (i Pula u kojoj se vlast itekako trese) biti sjeme promjena u Hrvatskoj – promašena. A takozvana seks-afera, odnosno oni koji su je aranžirali, zaboravljena pod motom “neka institucije rade svoj posao”. “Aleksandra” i “Milica” se vrlo vjerojatno protiv takvog raspleta ne bi previše bunile.