Američka mornarica dosta ozbiljno tvrdi da ima nove dronove koji lete samostalno i paze na civile

Jedan lanser će moći lansirati čak 30 letjelica odjednom

FOTO: prtscr/YouTube

NATIONAL HARBOR – Ured za mornarička istraživanja jučer je objavio rezultate višegodišnjeg razvoja jeftinijih bespilotnih letjelica. Low-Cost UAV Swarming Technology (LOCUST, ili skakavac) je nova generacija bespilotnih letjelica za koje tvrde da će američkoj vojsci i mornarici dati još veću prednost nad neprijateljem.

Kako su izjavili u Uredu, za 2016. pripremaju demonstraciju mehanizma koji će moći lansirati 30 takvih letjelica. Letjelice će potom bežičnim putem dijeliti informacije i moći će djelovati ofenzivno ili defenzivno i to potpuno samostalno.

Letjelicame će biti samostalne, ali naglašavaju da će u svakom trenutku netko biti zadužen za kontrolu i moći će prekinuti njihovo djelovanje. Američka vojska trenutno koristi letjelica pod nazivom Reaper koje koštaju oko 16 milijuna dolara po komadu.

Human Rights Watch koji se bavi ljudskim pravima naglašava da ovakve samostalne letjelice stvaraju mnoge probleme. Prvenstveno, ne postoji ljudski kontrolor kojem bi se moglo suditi u situaciji da letjelica napadne civile. Dok se koriste trenutne bespilotne letjelice, potreban je pilot za daljinskim upravljačem. Takav kontrolor će više paziti da ne pogriješi metu i napadne civile.

Na svu sreću, Locust neće ući u upotrebu još 10 ili 15 godina i do tad bismo mogli riješiti problem ljudskih prava.