Američka vlada je u blokadi jer nema dogovora oko proračuna. Izvukli smo ključne činjenice

Senat nije odobrio proračun, pa je nastupila djelomična paraliza saveznih službi

FOTO: AFP

Djelomična paraliza američkih saveznih službi, odnosno obustava rada vlade, nastupila je u ponoć po lokalnom vremenu u noći na subotu. Ovo se dogodilo nakon što demokrati i republikanci, koji su podijeljeni oko pitanja imigracije i sigurnosti granica, u Senatu nisu uspjeli postići dogovor o financiranju. Najprije je američki Zastupnički dom u četvrtak kasno navečer donio prijedlog zakona o privremenom financiranju savezne vlade do 16. veljače, s 230 glasova za i 197 protiv. Taj prijedlog je potom propao u Senatu koji je rok imao do ponoći kako bi se izbjegla paraliza saveznih službi.

Za prolazak prijedloga zakona o privremenom financiranju savezne vlade bilo je potrebno prikupiti glasove 60 senatora. Održani su pregovori između lidera republikanaca Mitcha McConnella i demokrata Chucka Schumera, ali su bili bezuspešni, pa je američka vlada ostala bez financiranja. Republikanci i demokrati sada se međusobno optužuju za neuspjeh u postizanju dogovora, a kritikama na račun demokrata pridružio se i američki predsjednik Donald Trump. Donosimo četiri ključne informacije.

1. Što znači paraliza rada vlade?

Paraliza rada vlade događa se kada Kongres ne odobri proračun za nadolazeću fiskalnu godinu. U tom trenutku obustavljaju se svi postupci vlade, koji nisu od presudne važnosti za funkcioniranje države. Takvo stanje traje sve dok se zastupnici ne dogovore oko novog proračuna.

2. Što se događa kada vlada prestane s radom?

U tom trenutku prekidaju se sve savezne operacije koje se smatraju nebitnima. Svi oni djelatnici, koji ne obavljaju funkcije od presudne važnosti, šalju se kući i za vrijeme paralize vlade ne primaju plaću. Međutim, u trenutku kada vlada ponovno profunkcionira, oni mogu retroaktivno biti plaćeni za svoj rad.

U takve djelatnike spadaju, primjerice, osobe koje rade u nacionalnim parkovima ili na održavanju spomenika, zatim na obradi putovnica ili rješavaju zahtjeve za vize. Ključne službe će raditi. One uključuju nacionalnu sigurnost, poštu, kontrolu leta, neophodne i hitne liječničke službe, pomoć u slučaju katastrofa, zatvore, porezne službe i proizvodnju električne energije.

3. Koliko su takve blokade često?

Posljednja obustava vlade dogodila se 2013. godine i trajala je 16 dana. Od 1981. godine rad vlade obustavljen je 12 puta. Najkraća obustava trajala je jedan dan, a najduža 21.

4. Što kaže Trump?

Američki predsjednik Donald Trump na Twitteru je kritizirao demokrate. Napisao je kako demokrati drće vojsku taocem i ćele nekontroliranu ilegalnu imigraciju te kako on ne može dopustiti da se to dogodi.