Američka vojska priznala da je u napadu dronom pogođeno pogrešno vozilo. Ubijeno je sedmero djece

Vojna istraga Sjedinjenih država o smrtonosnome napadu dronom u Kabulu u kolovozu pokazala je da je bespilotna letjelica ubila deset civila koji vjerojatno nisu bili prijetnja povezana s terorističkom skupinom ISIS-K, ogrankom Islamske države u afganistanskoj provinciji Provinciju Horasan, objavio je Frank McKenzie, glavni general američkog Središnjeg zapovjedništva, u petak u Pentagonu. Svi ubijeni bili su civili.

McKenzie je rekao novinarima da je udar koji je ubio sedmero djece bio pogreška i ponudio ispriku. “Ovaj napad je izveden s ozbiljnim uvjerenjem da će spriječiti neposrednu prijetnju protiv naših snaga i evakuiranih osoba na aerodromu, ali to je bila pogreška i ja se iskreno ispričavam”, kazao je. McKenzie je izjavio da je u potpunosti odgovoran za ovaj napad i tragični ishod.

Pokušaj kažnjavanja organizatora samoubilačkog napada

Objava Pentagona vjerojatno će potaknuti nove kritike zbog kaotičnog povlačenja iz Afganistana i evakuacije iz Kabula. Iako je McKenzie naglasio da će budući napadi biti izvođeni po ”višim standardima”, potvrda da su stradali civili nudi uvid u to kakve prepreke stoje pred vojnim i obavještajnim službenicima zaduženim da ispune obećanje predsjednika Bidena kako će teroristička skupina platiti za smrtonosni samoubilački napad u Kabulu u kojem su stradali američki vojnici.

Prije udara operateri bespilotnih letjelica nadzirali su dvorište četiri do pet minuta. Za to vrijeme iz vozila je izašao muški vozač. Jedino je dijete parkiralo vozilo, a druga su djeca bila u automobilu i dvorištu, kazala je CNN-u obitelj Ahmadi. “Na žalost, radilo se o pogrešnome vozilu” rekao je američki vojni dužnosnik. Na pitanje novinara kako je moglo doći do takvog potpunog neuspjeha, McKenzie je rekao da ne kvalificira cijelu operaciju kao neuspjeh.

U autu nije bilo eksploziva

Ranije je Središnje zapovjedništvo SAD ukazalo na značajne sekundarne eksplozije kao na dokaz znatne količine eksplozivnog materijala u automobilu. Nakon pregleda snimaka infracrvenom kamerom, zaključili su da se ipak radi samo o rasplamsavanju požara vozila. “Da smo surađivali s bilo kojim lokalnim partnerom nikada ne bi ispalili raketu na vozilo, već bi pokušali doći do vozača prije ulaska u automobil” rekao je CNN-u jedan bivši obavještajac.

Biden je jučer ujutro upoznat s detaljima istrage. U govoru prošlog mjeseca Biden je pozdravio napad kao primjer američke sposobnosti ciljanja ISISK-a. Bijela kuća još nije komentirala nalaze istrage.

AI traži da SAD plati odštetu

Ministar obrane Lloyd Austin također se ispričao za napad te izrazio sućut obitelji Zamarai Ahmadija, vozača automobila. “Sada znamo da su njegove aktivnosti toga dana bile potpuno bezazlene i nepovezane s neposrednom prijetnjom s kojom smo vjerovali da smo suočeni. Gospodin Ahmadi je nevina žrtva kao i ostali koji su stradali”, riječi su ministra obrane.

Grupa za ljudska prava Amnesty International nazvala je jučerašnje priopćenje važnim korakom prema prihvaćanju odgovornosti, ali da Washington mora poduzeti više, uključujući i plaćanje odštete članovima obitelji poginulih. Predsjedavajući obavještajne službe Predstavničkog doma, demokrat Adam Schiff, kazao je da se mora istražiti što je pošlo po zlu u satima i minutama koje su prethodile napadu, da bi spriječili slične tragedije u budućnosti.