Američki admiral upozorio Washington: nakon rata u Ukrajini, nova globalna prijetnja mogla bi doći prije nego je itko mislio

Ranije pretpostavke navodile su 2027. godinu kao vremenski okvir napada

This photo taken on January 4, 2021 shows Chinese People's Liberation Army (PLA) soldiers taking part in military training at Pamir Mountains in Kashgar, northwestern China's Xinjiang region. (Photo by AFP) / China OUT
FOTO: AFP

Šef američke mornarice, admiral Mike Gilday, upozorio je da američka vojska “mora biti spremna na mogućnost kineske invazije na Tajvan prije 2024.”, dok Washington postaje sve zabrinutiji zbog prijetnje otoku. Gilday, načelnik mornaričkih operacija, rekao je da SAD moraju uzeti u obzir da bi Kina mogla poduzeti akciju protiv Tajvana puno prije čak i od pesimističnijih upozorenja, piše Financial Times.

Rasprava u SAD-u o tome kada bi Kina mogla napasti Tajvan intenzivirala se otkako je admiral Philip Davidson, tadašnji šef Indo-pacifičkog zapovjedništva, rekao Kongresu prošle godine da bi kineska vojska mogla poduzeti akciju protiv Tajvana prije 2027. godine. Davidsonovo upozorenje djelomično je odbačeno u to vrijeme, ali dužnosnici su pojačali svoja upozorenja tijekom prošle godine.

“Kada govorimo o vremenskom okviru do 2027. godine, po mom mišljenju, ustvari bi trebali razgovarati o vremenskom okviru između 2022. i 2023. godine. Ne želim biti alarmist, ali tu situaciju ne možemo zanemariti”, rekao je Gilday Atlantic Councilu, američkom think tanku, u srijedu.

Blinken: ‘Kini status quo više nije prihvatljiv’

Komentari admirala Gildaya stižu dva dana nakon što je američki državni tajnik Antony Blinken rekao da je Kina “odlučna nastaviti s ponovnim ujedinjenjem u puno bržem roku”, nakon što je odlučila da status quo “više nije prihvatljiv”. Kina tvrdi da ima suverenitet nad Tajvanom i upozorila je Washington da ne potiče snage koje se zalažu za neovisnost u zemlji.

Na otvaranju 20. kongresa Komunističke partije Kine u nedjelju, kineski predsjednik Xi Jinping opomenuo je SAD zbog njihove potpore Tajvanu, a istovremeno je optužio “vanjske sile” za pogoršanje napetosti i sugerirao da će vanjski akteri snositi krivnju ako se Kina osjeti primoranom napasti tu zemlju.

Washington bi mogao financirati Taipei

Naglašavajući sve veću zabrinutost zbog kineske vojne aktivnosti u blizini Tajvana, koja je porasla nakon posjeta predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Taipeiju u kolovozu, predsjednik Joe Biden je u četiri navrata upozorio Kinu da će SAD intervenirati kako bi obranio Tajvan od ničim izazvanog napada. Bonnie Glaser, stručnjakinja za Kinu u German Marshall Fundu, rekla je da je vremenski okvir za 2027. godinu “urezan u američko razmišljanje”, posebno u Pentagonu i obavještajnoj zajednici.

No rekla je da se čini da se to temelji na procjeni kada će Kina imati sposobnost za invaziju na Tajvan, a ne na obavještajnim podacima. “Ne možemo ništa isključiti, ali izjava da vremenski okvir 2022. ili 2023. godine je čista spekulacija. Mislim da je to neodgovorno”, rekla je Glaser, koja je bila skeptičan prema stajalištu da je Kina uopće postavila cilj izvršiti invaziju do 2027.

Međutim, dok američki dužnosnici pristupaju s oprezom, Kongres će uskoro glasovati o zakonu koji bi financirao raspodjelu oružja za Taipei. Prijedlog zakona o obrambenoj potrošnji odobrava deset milijardi dolara tijekom pet godina, što bi bio prvi slučaj da SAD financira prodaju oružja Tajvanu. Taipei je ranije plaćao američko oružje koje je Washington odobrio za prodaju.