Američki BDP doživio je najveći kvartalni pad od recesije prije 12 godina. Analitičari tvrde da najgore tek slijedi

U prvom tromjesečju američki BDP je pao 4,8 posto

People attend "Moving America Forward: A Presidential Candidate Forum on Infrastructure, Jobs and Building a Better America" on February 16, 2020, in Las Vegas. (Photo by Ronda CHURCHILL / AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo has been modified in AFP systems in the following manner: byline  [Ronda CHURCHILL] instead of [Rhonda CHURCHILL]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
FOTO: AFP

Američka ekonomija i dalje tone u jednu od najvećih recesija u modernoj povijesti. Sudeći prema najnovijim podacima američkog ministarstva gospodarstva, pad BDP-a u prvom tromjesečju ove godine iznosi 4,8 posto. U tom je periodu, od siječnja do ožujka, krenulo širenje pandemije koronavirusa pa su uvedene brojne gospodarske restrikcije s ciljem sprječavanja njegova širenja.

To je prvi pad američkog gospodarstva u šest godina, te ujedno i najveći kvartalni pad još od velike recesije prije 12 godina. Najdugotrajniji rast američkog gospodarstva u povijesti je time okončan, a analitičari tvrde da će podaci za drugi kvartal koji stižu u srpnju biti još gori, piše Wall Street Journal.

Neki analitičari se nadaju naglom oporavku

Analitičari tvrde da je pad u prvom kvartalu samo nagovještaj još goreg pada BDP-a za period od travnja, mjeseca u kojem je bilo još više zatvaranja i zabrana rada poduzećima, pa do lipnja. U tom periodu počeo je i veliki val otkaza u Americi. Američki ured za proračune procjenjuje da bi BDP u ovom kvartalu mogao pasti za čak 40 posto na godišnjoj razini.

Taj pad bi bio i rekordan pad BDP-a otkad su se ti podaci počeli bilježiti 1947. godine. Takav pad bi ujedno bio i četiri puta veći od dosadašnjeg rekordnog pada koji se dogodio 1958. godine. U periodu od samo par tjedana, brojna poduzeća u Americi prestala su s radom, a bez posla je ostalo na desetke milijuna ljudi. Tvornice i trgovine su zatvorene, a prodaja nekretnina je stala. Kućanstva režu sve moguće troškove, a ljudi općenito sve manje troše.

Međutim, neki analitičari se nadaju da će se ekonomija brzo oporaviti, te da će kada jednom prođe kriza s koronavirusom, rast biti u obliku slova V. Dakle, nadaju se jednako strelovitom rastu nakon strmoglavog pada gospodarstva.