Američki demokrati okrenuli su se socijalizmu. To je grozna vijest

Kako je nepoznata Alexandria Ocasio-Cortez ostvarila jedno od najvećih političkih iznenađenja

Latinoamerikanka Alexandria Ocasio-Cortez ostvarila je jedno od najvećih političkih iznenađenja 2018.; toliko nepoznata da nije imala ni vlastitu stranicu na Wikipediji, bez ikakvih realnih šansi u anketama, u predizborima američkih demokrata porazila je desetogodišnjeg kongresmena Joea Crowleyja. Apsolutni favorit Crowley stajao je u redu za rukovodeće mjesto demokrata u sljedećem sazivu Zastupničkog doma.

Ne treba imati previše sumnje, 28-godišnja Ocasio-Cortez, pripadnica udruženja Demokratskih socijalista Amerike, pobjedu je ostvarila na valu širokog građanskog otpora Trumpovom nasrtaju na manjine i doseljenike. Tijekom kampanje zalagala se za ukidanje agencije ICE, odjela američkog ministarstva Domovinske sigurnosti zaduženog za useljavanja i granice. Njen protukandidat Crowley pokušao je zaigrati na istu kartu, pa je djelovanje ICE-a nazvao “fašistoidnim”.

Može djelovati simpatično da je usred histeričnog divljanja protiv manjina, neočekivanu izbornu pobjedu ostvarila mlada i neposredna latinoamerikanka. Reakcija na organiziranu državnu otmicu maloljetne djece doseljenika autentična je i moralno ispravna, jer riječ je o najtežoj povredi američkih načela još od koncentracijskih kampova za stanovnike japanskog podrijetla tijekom Drugog svjetskog rata. Svejedno, pobjeda Alexandrije Ocasio-Cortez mogla bi ukazivati na zabrinjavajuć zaokret američkih demokrata.

Rezultate takvih eksperimenata možemo promatrati kod nas

Uoči histerije oko imigranata, jedna od istaknutijih politika mlade socijalistkinje bila je djelomična nacionalizacija tržišta rada u Americi. Radi se o prijedlogu zvanom “federalno garantirani posao”, iznimno popularnom među obožavateljima Bernija Sandersa, po kojem bi američka federalna vlada svakom građaninu garantirala siguran državni posao i plaću, kao i niz beneficija i dodataka.

Rezultate takvih državnih eksperimenata u Hrvatskoj možemo svakodnevno promatrati, a posebno je nejasno zašto bi se četvrtina poslova u Americi de facto nacionalizirala u trenutku kada je nezaposlenost na rekordno niskim razinama, najnižim u 18 godina. Alexandria Ocasio-Cortez iznosila je takve populističke i ekstremno lijeve prijedloge, dio kao nadogradnja Sandersove platforme iz 2016., a dio kao pragmatična reakcija na Trumpovo ludovanje.

Ako se lijevi centar radikalizira, očekuju nas velike turbulencije

Više od dvije godine demokrati ne uspijevaju pronaći adekvatan odgovor na fenomen Donalda Trumpa i sustavno rušenje liberalnog poretka – za Ameriku i ostatak svijeta, nema veće neprilike od toga da odgovor potraže u vlastitom populizmu i ekonomskoj radikalizaciji.

No, stvar je kompliciranija od reagiranja na Trumpovu pojavu. Okruženje u kojem se nalazimo, u kojem radi digitalne revolucije padaju barijere starog svijeta, omogućuje neobičnim i radikalnim kandidatima da znatno efikasnije, jeftinije i neposrednije dopiru do svojih krajnjih korisnika – birača – bez posredovanja stranačkih struktura, interesnih skupina i partijskih starosjedioca. Dovoljno je otvoriti Twitter i YouTube kanal, i na njima širiti svoje poruke. Što radikalnije i zanimljivije poruke, manje zastupljene na srednjostrujaškim kanalima, to je odaziv snažniji.

Konsenzualni, nekonfliktni establišmentarijat sve slabije prolazi. Pad komunikacijskih barijera, plus gospodarsko-nacionalne anksioznosti kao posljedica Velike recesije i ubrzanog razvoja, dovode do združenog napada na liberalni poredak. Posljedice ovih promjena promatramo na desnici u gotovo svim zapadnim zemljama. Ukoliko se snage lijevog centra odluče za vlastitu radikalizaciju, čeka nas turbulentnih nekoliko godina.