Američki mediji pišu da je otkriven identitet autora kompromitirajućeg dosjea o Donaldu Trumpu

Bivši špijun direktor je britanske firme Orbis Intelligence

Republican presidential candidate Donald Trump reacts to a reporter's question in the spin room following the Republican Presidential Debate hosted by Fox Business and The Wall Street Journal November 10, 2015 in Milwaukee, Wisconsin.     AFP PHOTO / JOSHUA LOTT / AFP PHOTO / Joshua LOTT
FOTO: AFP/AFP

Christopher Steele, bivši britanski obavještajac, identificiran je u izvješćima kao autor dosjea koji tvrdi da Rusija posjeduje kompromitirajuće informacije o Donaldu Trumpu.

52-godišnji Steele, bivši pripadnik MI6-a, navodno je sastavio dosje koji sadrži neprovjerene tvrdnje da ruski sigurnosni dužnosnici posjeduju materijale o Trumpu, koji uključuju i snimku seksa, a koje bi mogli iskorisiti za ucjenu, piše Wall Street Journal.

Pet godina u kontaktu s Rusima

Vjeruje se da Steele, koji trenutno vodi londonski Orbis Business Intelligence Ltd, te dokumente pripremio za Trumpove demokratske i republikanske protivnike tijekom predsjedničkih izbora. Američki obavještajni dužnosnici kasnije u izvješće dodali strogo povjerljivi sažetak na dvije stranice o navodnim ruskom hakiranju za vrijeme izbora. Taj sažetak je dostavljen predsjedniku Baracku Obami i Trumpu.

U sažetku piše da su ljudi iz Trumpove kampanje kontinuirano tijekom izbora razmjenjivali informacije s ruskim posrednicima. Također se navodi da su ruski čelnici pet godina bili u kontaktu s Trumpom i njegovim suradnicima.

Steele je jedan od dvojice direktora koji vode firmu Orbis. Wall Street Journal pokušao je s njim stupiti u kontakt, no bezuspješno. Drugi direktor firme, Christopher Burrows, je izjavio da neće ni “potvrditi ni zanijekati” da je Orbis pripremio dokumente o Trumpu.

Savjetnik ministarstva vanjskih poslova

Prema informacijama na LinkedIn profilu, Burrows je bio savjetnik u britanskom ministarstvu vanjskih poslova, a diplomatske dužnosti obavljao je u Bruxellesu i New Delhiju. Ministarstvo vanjskih poslova odbilo je komentirati. LinkedIn profil Christopera Steelea ne otkriva detalje o njegovoj karijeri, no WSJ napominje da obavještajci često koriste diplomatska radna mjesta za prikrivanje špijunskih aktivnosti.

Na stranici firme piše da su Orbis Business Intelligence osnovali 2009. britanski obavještajci. Kompanija se oslanja na “globalnu mrežu stručnjaka i poslovnih ljudi” i svojim klijentima nude “strateške savjete, provode operacije prikupljanja informacija i kompleksne, često prekogranične, istrage”, navodi se na internetskoj stranici.

Istražuje se kredibilitet izvješća

Kredilibilitet objavljenog izvješća o Trumpovim kontaktima s Rusima još se utvrđuje. U izvješću postoji dosta navoda koji su šokantni, ali i teško dokazivi. Primjerice, FBI nije pronašao dokaze koji bi potkrijepili tvrdnju da je Trumpov odvjetnik otišao u Češku i sastao se s dužnosnicima Kremlja.

Trump je reagirao tvitom “Lažne vijesti – totalni politički lov na vještice”. Rusija kaže kako nema kompromitirajućih materijala o Trumpu, nazivajući ovo “apsolutnom fabrikacijom”, prema Interfax New Agency, prenosi WSJ.