Američki ministar obrane poslao je dosta ozbiljno upozorenje zemljama koje misle koristiti nuklearno oružje

Mattis je bio u posjetu Južnoj Koreji i Japanu kojima je obećao zaštitu

US Defense Secretary James Mattis attends an honour guard ceremony with his South Korean counterpart Han Min-Koo (R) at the Defense Ministry in Seoul on February 3, 2017.
Mattis was in the South Korean capital before going on to Tokyo, on the first overseas tour by a senior Trump administration official as concerns rise about the direction of US policy in the region under the protectionist and fiery leader. / AFP PHOTO / Ed JONES
FOTO: AFP

Američki ministar obrane James Mattis upozorio je kako će svaka upotreba nuklearnog oružja od strane Sjeverne Koreje naići na “učinkovit i snažan odgovor”.

Gospodin Mattis rekao je to u Južnoj Koreji gdje je potvrdio da ta zemlja uživa podršku Sjedinjenih Država. Nakon toga otputovao je u Tokio, javlja BBC.

Strah diljem regije

Mattis je potvrdio planove za implementaciju američkog raketnog obrambenog sustava u Južnoj Koreji krajem ove godine. Raketni i nuklearni pokusi i agresivne izjave koje dolaze iz Sjeverne Koreje izazivaju bijes i strah diljem regije.

Sjedinjene Države imaju značajnu vojnu pokrivenost u Južnoj Koreji i Japanu. Prema podacima, nešto je manje od 28.500 američkih vojnika u Južnoj Koreji, za koje Seul izdvaja 710 milijuna eura na godišnjoj razini. Američki predsjednik Donald Trump ranije je rekao kako želi da Južna Koreja i Japan izdvajaju veće iznose nego što je to sada slučaj.

Upozorenje Sjevernoj Koreji

Mattis je iskoristio svoj posjet kako bi uvjerio Južnu Koreju da je Trumpova administracija i dalje stabilna u svojim obvezama obrane u regiji, izvijestio je Pentagon. Nakon sastanka sa svojim kolegom iz Južne Koreje, Mattis je rekao novinarima kako će svaki napad na Sjedinjene Države, ili nekoga od njihovih saveznika, biti poražen, a svaka uporaba nuklearnog oružja naići će na snažan odgovor.

Sjeverna Koreja prošle je godine provela svoj peti nuklearni test, ali i potvrdila da je spremna izvršiti nuklearni napad na Sjedinjene Države. No stručnjaci ipak dvoje po pitanju toga je li njihova tehnologija toliko napredovala. U posljednjih nekoliko tjedana iz Sjeverne Koreje stigle su vijesti kako imaju interkontinentalnu balističku raketu, koja može doseći američko kopno, a spremna je za testiranje u bilo kojem trenutku.

Proturaketna zaštita u Južnoj Koreji

Pod Obaminom administracijom, Sjedinjene Države i Južna Koreja su
dogovorile da ove godine postave američki protubalistički raketni sustav THAAD na korejski poluotok. Njegovi zagovaratelji kažu da je usmjeren isključivo na obranu od sjevernokorejskih prijetnji. No, Kina i Rusija smatraju da je to nepotrebno i provokativno.

Peking smatra da THAAD seže daleko izvan obrambenih potreba korejskog poluotoka. No, i neki građani Južne Koreje smatraju da bi raketna baza mogla postati meta napada i ugroziti ljude koji žive u blizini.

Mattisov posjet upozorenje

Govoreći u četvrtak, Mattis je pokušao uvjeriti Kinu kako se nitko ne mora pribojavati THAAD-a, osim Sjeverne Koreje. Južnokorejski ministar obrane Han Min-koo kaže kako je Mattisov posjet najveće upozorenje Sjevernoj Koreji.

Nakon susreta u Seulu, Mattis je odletio u Japan, gdje se nalazi 50.000 američkih vojnika te njihovi članovi obitelji i pomoćno osoblje. Američka je izdvojila oko 5,5 milijardi američkih dolara za svoje japanske baze u 2016., dok Japan plaća još 4 milijarde.