Američki veleposlanik ne mijenja priču oko aviona. Mjesecima govori isto, Vlada je morala znati kako će završiti

U javnom se prostoru pojavljuju teze da su istupi gospodina Kohorsta kontradiktorni; izvukli smo slijed događaja i njegove istupe

Nakon raznih interpretacija njegovih istupa, potencijalno ostaje dojam kako je američki veleposlanik Robert Kohorst davao kontradiktorne izjave oko prodaje F-16 Hrvatskoj, odnosno kako je nejasno kojim je sve instrumentima administracija SAD-a upozoravala Izrael i našu Vladu na probleme koji će nastati ako odlučimo kupiti nadograđene, a ne gole avione. U javnom se prostoru, na primjer, pojavila teza kako je gospodin Kohorst jučer “demantirao sam sebe” i tako dalje.

Telegram je napravio kronologiju događaja i njegovih istupa.

‘Izrael je bio svjestan, Hrvatska je bila svjesna’

Da nešto definitivno nije kako treba s hrvatskim pokušajem nabave aviona doznalo se 6. prosinca 2018. godine, kada je portal Axios objavio, pozivajući se na izraelske dužnosnike, da američka administracija blokira prodaju izraelskih borbenih aviona Hrvatskoj. Uslijedili su izljevi nevjerice hrvatskih dužnosnika, koji naizgled nisu mogli shvatiti kako su se sad, odjednom, pojavili nekakvi problemi.

Usred te drame javio se Robert Kohorst, i jasno rekao da Izrael mora prihvatiti zadane tehničke uvjete kako bi američka strana pristala na prodaju borbenih aviona. Prema njegovim riječima, SAD je Izraelu dvije godine ponavljao o kojim se tehničkim zahtjevima radi, a zastoj koji je nastao ga je „pomalo iznenadio”. Spomenuti tehnički zahtjevi bili su da se iz aviona izvadi tehnologija koju su Izraelci u njih naknadno ugradili, i da se Hrvatskoj prodaju goli.

Tjedana dana kasnije, dok su nas hrvatski dužnosnici još uvijek uvjeravali kako će sve biti OK, Kohorst je ponovio da su Amerikanci Izraelu objašnjavali što treba učiniti, i dodao da je Hrvatska za to znala: “Ne znam baš jesmo li ih ‘upozoravali’, objašnjavali smo im proces zadnje dvije godine. Izrael je bio svjestan toga, Hrvatska je bila svjesna toga.”

Nitko, kao, nije znao za probleme

Dok se afera s nabavom izraelskih aviona kotrljala hrvatskom medijskom scenom kroz ostatak prosinca i prvu polovicu siječnja, Robert Kohorst bio je tih. Rekao je što je imao na tu temu, i nije se ponovo javno oglašavao ni kada se u medijima pojavila priča o non-paperu, dokumentu u kojem je američka strana vrlo jasno naznačila koje sve prepreke stoje za kupnju aviona. Premijer, predsjednica, i ministar obrane brzo su objavili da o non-papru ne znaju ništa. Te priče su se držali i kada su objavljeni dijelovi non-papera, zajedno s tvrdnjama kako je taj dokument adresiran na sve najviše hrvatske institucije.

Ništa se nije promijenilo ni kada je Index objavio mail iz kojeg je bilo jasno kako su Amerikanci uporno i redovito izvještavali Hrvatsku o problemima koji postoje oko izraelskih aviona. Veleposlanik Kohorst ponovo se oglasio tek kada je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u nedjelju zamutila vodu objašnjavajući kako joj je Kohorst rekao da postoji dokument s tehničkim uputama SAD-a o tome koja bi pitanja trebalo postaviti prilikom dogovora o nabavi aviona.

Predsjedničin white paper ili non-paper

Predsjednica je ostala pri tome da nikada nije vidjela non-paper niti da je znala da postoji neki problem. “Ja nisam komunicirala na toj razini mailovima. Razgovarala sam, naravno, s veleposlanikom Kohorstom, s kojim i dalje nastojim razgovarati i razgovarala sam s ministrom obrane Mattisom i podtajnicom koja je tada bila zadužena za zrakoplovstvo u ministarstvu obrane, Heidi Grant. Oni mi nisu nikada dali do znanja da postoje bilo kakvi problemi, štoviše govorili su da podržavaju taj naš izbor…

Pitala sam veleposlanika Kohorsta vrlo izravno, kad smo se susreli, ima tome možda dva tjedna, postoji li taj non paper, o kojem se govori u hrvatskoj javnosti, a koji ukazuje na probleme s izraelskom ponudom. Veleposlanik mi je doslovno rekao da se zapravo upute tehničke od SAD-a, s pitanjima koja treba postaviti, da se to reinterpretira, odnosno interpretira kao non paper koji ukazuje na problematiku”. Predsjednica je temeljem tog razgovora zaključila da ne postoji non-paper, nego white paper, u kojem postoje pitanja koja je trebalo postaviti kada se dogovarala kupnja aviona F16, i ustrajala u stavu da propali posao nije blamaža za Hrvatsku, i da nitko nije mogao znati da će to tako završiti.

‘Informirali smo ih kako proces funkcionira’

Američki veleposlanik jučer ujutro izašao je pred kameru N1 i objasnio da je iz spomenutog dokumenta hrvatski državni vrh morao shvatiti kako kupnja američkih aviona od treće strane funkcionira. Usput je otkrio da je Plenkoviću odavno dao papir ne temelju kojeg mu je sve oko aviona trebalo biti jasno.

“Mislim da je predsjednica govorila o dokumentu koji sam dao premijeru i koji definira proceduru za dobivanje dozvole za prodaju F16. Nije to bio white paper ili kritika pregovora, već informacija. Ne znam što su svi znali, ali mi smo ih informirali kako proces funkcionira”, kazao je veleposlanik.

U istoj izjavi gospodin Kohorst ponovio je da je hrvatskom državnom vrhu sve oko mogućih problema s kupnjom aviona trebalo biti jasno. “Postoji pravilo prodaje trećoj strani koja mora uključivati američko odobrenje. Bili su svjesni kako proces funkcionira, ne znam jesu li znali sve detalje, ali generalnu informaciju su imali”, rekao je. Koliko je ta tema još uvijek vruća, pokazuje i činjenica da je veleposlanik isto popodne osjetio potrebu dodatno objasniti svoju izjavu.

Objašnjenje objašnjenja

Medijima je poslao priopćenje u kojem je diplomatski ustvrdio kako Hrvatska nije kriva zbog propasti ovog deala, zatim da je SAD snažno podupirao volju Hrvatske za nabavkom borbenih aviona, te da su po tom pitanju napravili sve da se ona ostvari. Dodao je kako dokument o kojem je govorio nema važnost kakva je prezentirana u nekim medijima. Rekao je i kako SAD ni u jednom trenutku nije savjetovao hrvatskoj Vladi da odustane od kupnje izraelskih F-16.

Nitko, uostalom, nije ni tvrdio da su Amerikanci ikada bili protiv toga da Hrvatska kupi izraelske avione. Kako je novinar Tportala Vanja Moskaljov nedavno ispravno poentirao, “iz Ministarstva obrane i Vlade, a i nekih njima sklonih medija, ta se neistina plasira kako bi se zatim mogla demantirati izjavama ili službenim dopisima kojima bi se onda diskreditiralo objektivne medije i krivicu svalilo na SAD koji se, prema tim tvrdnjama, iznenada predomislio iako je do zadnjeg časa podržavao hrvatsku nabavu aviona F-16”.

Na kraju, američki veleposlanik jučer je još jednom ponovio kako ne zna zašto je proces nabave aviona propao, s obzirom na to da je američka vlada odobrila transfer, ali izraelska i hrvatska strana nisu mogle prihvatiti uvjete. “Tražili smo da avioni budu vraćeni na NATO konfiguraciju”, objasnio je ono što u javnosti ponavlja već najmanje mjesec i pola dana.