Američko-iranski sukob noćas je eskalirao; donosimo sve što dosad znamo o napadu na vojne baze

Iran je priznao napad na američku bazu i nazvao ga odmazdom za atentat na generala Sulejmanija. Čeka se odgovor SAD-a

Iran je noćas raketirao baze američke vojske u Iraku, u napadu koji je iranska državna televizija proglasila osvetom za ubojstvo generala Kasema Sulejmanija. Prema američkim i iračkim izvorima na koje se poziva CNN, u napadu na dvije baze nije bilo žrtava. Iranski ministar vanjskih poslova raketiranje je proglasio proporcionalnom samoobrambenom mjerom u skladu s propisima Ujedinjenih naroda. Sa zebnjom se očekuje odgovor američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji se zasad oglasio samo na Twitteru, gdje je napisao da je „sve dobro”. Prikupili smo sve dosad poznate činjenice o napadu koji je dodatno narušio odnose između SAD-a i Irana.

1. Noćni udar na dvije baze

BBC piše da su prve rakete na bazu Ain al Assad pale u 1:30 po lokalnom vremenu, odnosno sinoć oko 23:30 po našem vremenu. Riječ je o zračnoj bazi na zapadu Iraka u kojoj su stacionirani američki vojnici. Drugi pogođeni cilj je baza Erbil na sjeveru Iraka.

2. Iran bez oklijevanja priznaje napad

Iranski Čuvari revolucije “potvrđuju da su bazu u Iraku pogodili s desetak raketa” i najavljuju “još snažniji odgovor” u slučaju američkog protunapada, objavio je na Twitteru PressTV, iranska informativna mreža na engleskom jeziku. Iranska državna televizija objavila je da je Iran u srijedu ispalio 15 raketa na američke ciljeve u Iraku. Televizija je dodala da je ubijeno 80 “američkih terorista” i da su oštećeni američki helikopteri i vojna oprema.

3. Iranski vođa traži odlazak Amerikanaca

Javnosti se jutros obratio iranski vrhovni vođa Ali Hamnei. U govoru koji je izravno prenosila iranska državna televizija, Hamnei je slavio ubijenog zapovjednika elitnih snaga Sulejmanija i zatražio da SAD napusti regiju. Sulejmani je bio heroj bez straha, kazao je vrhovni vođa, na vidno oduševljenje okupljenih u prepunoj dvorani, a njegova smrt znači „da je revolucija živa.”

Dodao je kako „regija ne prihvaća prisutnost SAD-a”, a noćašnji je napad nazvao „pljuskom” Americi. Retorika vrhovnog vođe potom je postala ratoborna. „Vojna akcija na ovakav način nije dovoljna. Važno je da prisutnost Amerike, koja je izvor pokvarenosti u regiji, završi”, kazao je. Okupljeni su njegove riječi pozdravili povicima „smrt Americi!”

4. Američki i irački izvori javljaju da nema žrtava

Izvori iz američke vojske medijima su kazali da su vojnici na vrijeme upozoreni zbog čega su se stigli skloniti prije nego što su projektili pogodili ciljeve. Iračka vojska tvrdi da nema žrtva ni među njezinim pripadnicima. Prema iračkim izvorima, na dvije baze su ispaljena ukupno 22 projektila. Njih 17 pogodilo je bazu Ain al Assad, uključujući i dva koja nisu detonirala. Prema Iračanima, pet projektila pogodilo je bazu Erbil.

5. Odgovor na ubojstvo iranskog generala

Iranski dužnosnici rekli su da Teheran nije htio rat i da su napadi odgovor na ubojstvo Kasema Sulejmanija, moćnog generala koji je pokopan nakon nekoliko dana žalosti. Dužnosnik iz ureda vrhovnog vođe Ali Hamneija rekao je da su raketni napadi “najslabiji” od nekoliko scenarija odmazde. Tvrdi da Iran ima stotinu drugih potencijalnih meta u vidu, objavila je iranska televizija.

6. Trump se zasad javio samo na Twitteru

Još se očekuje službeno obraćanje američkog predsjednika, koji se zasad, po svom običaju, oglasio samo na Twitteru. “Sve je dobro”, napisao je, dodavši da se vrši procjena štete i žrtava. Trump je istaknuo da SAD ima daleko najmoćniju i najbolje opremljenu vojsku na svijetu, te da će službenu izjavu objaviti ujutro.

7. Svijet u strahu od nove eskalacije

Nekoliko sati nakon napada na baze Američka Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo (FAA) zabranila je u utorak navečer američkim civilnim zrakoplovima da lete u zračnom prostoru Iraka, Irana i Perzijskog zaljeva. Brojne druge države, uključujući Japan, Indiju i Pakistan svoje su građane pozvale da ne putuju u Irak. Japan je objavio da će se zbog situacije na Bliskom istoku danas sastati nacionalno vijeće za sigurnost. Velik broj svjetskih državnika pozvao je na smirivanje napetosti.

8. Optimisti smatraju da neće doći do otvorenog rata

Suhail al-Mazrouei, ministar energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata, tvrdi da rata neće biti. Čini se da situaciju pokušava smiriti i iranski ministar vanjskih poslova Javad Zarif, koji je na Twitteru napisao da je napad bio „proporcionalna samoobrambena mjera” u skladu s Člankom 51 Povelje UN-a. Dodao je da Iran ne želi eskalaciju rata, ali je spreman braniti se od svake agresije.

9. Iran je pažljivo birao vrijeme i mjesto da ne bude žrtava?

Nadu da će se situacija smiriti daju i prve geostrateške analize objavljene u američkim medijima. Tako CNN piše kako se čini da je Iran pažljivo birao vrijeme i mjesto napada da bi maksimalno smanjio ili potpuno izbjegao američke žrtve. To sugerira da je noćašnji napad bio simbolična osvetnička mjera za atentat na generala Sulejmanija, i možda ukazuje na to da Iran ne želi otvoreni sukob sa SAD-om.

10. Irak je upozoren uoči napada

Irak je od iranskih vlasti malo prije napada dobio „službeno usmeno upozorenje”, objavio je irački premijer Adil Abdul Mahdi danas oko podneva. Prema izjavi iz premijerovog ureda, upozorenje je stiglo malo prije ponoći. „Iranski odgovor na asasinaciju mučenika Sulejmanija je počelo ili će uskoro početi”, poručili su iz Irana, dodavši da će „udar biti ograničen na mjesta gdje se nalaze američke vojne snage u Iraku”, bez odavanja točne lokacije. Premijer je kazao da je iračka vojska upozorena da poduzme potrebne mjere predostrožnosti.