Američkom investitoru moramo platiti 297 milijuna kn odštete. Zbog sličnih grešaka političara mogli bi ostati bez milijardi

Golemu odštetu traži i investitor u projekt golfa na Srđu, Ivica Todorić, nekoliko velikih banaka...

Greške političara uvijek i bez iznimke plaćaju građani, koji će tako američkom ulagaču, vlasniku investicijskog fonda, uskoro platiti gotovo 300 milijuna kuna zbog greške od prije dvadesetak godina.

Naime, vlada je u srijedu dala suglasnost za sklapanje nagodbe između RH i američke kompanije Colgate/McCallum. U sklopu nagodbe Amerikancima će biti isplaćeno 297 milijuna kuna, dok se oni obvezuju u narednih pet godina najmanje 100 milijuna uložiti u Hrvatsku. Inače, Colgate/McCallum je vlasnički povezan s hrvatskom kompanijom Proficio, koja je pak sljednik bivšeg privatizacijsko – investicijskog fonda Expandia, a u svom portfelju imaju više turističkih objekata na Jadranu.

Naime, spor je nastao prije dvadesetak godina, jer je nekoliko fondova koji su nastali u kuponskoj privatizaciji, zaključilo da su oštećeni u podijeli dionica. Smatrali su da im je država, odnosno tadašnji Hrvatski fond za privatizaciju, uz kvalitetne dionice, dodijelio i one potpuno bezvrijedne. Američki ulagači koji su kroz PIF Expandia u tome sudjelovali sad su se uspjeli nagoditi, a Vlada tvrdi da je potencijalna šteta za državu mogla biti i daleko veća – 1,25 milijarde kuna u slučaju gubitka arbitraže i sudskih sporova koji su mogli biti pokrenuti u SAD-u.

Investitor u projekt golfa na Srđu traži ukupno 223 milijuna eura

Hrvatskoj, na žalost, prijeti još niz ovakvih situacija u kojima bi građani, umjesto investicija i poslova, mogli od ulagača dobiti račun na više stotina milijuna kuna. Prema izvješću Državnog odvjetništva, tijekom 2020. godine pred Međunarodnim centrom za rješavanje ulagačkih sporova protiv RH vođeno je 11 sporova, dok se još dva spora vode prema arbitražnim pravilima UN-a.

Vjerojatno najpoznatiji slučaj odnosi se na gradnju golf terena na Srđu iznad Dubrovnika. Izraelski investitor Aaron Frenkel kroz svoje dvije tvrtke tužio je RH za naknadu štete u iznosu od 123 milijuna eura jer smatra da su mu povrijeđena prava. Od kupnje zemljišta i ishođenja dijela dokumentacije prošlo je već više od deset godina. Nakon svega, nije uspio dobiti sve potrebne dozvole za realizaciju projekta, za što krivi određene političare i lokalne aktiviste, za koje smatra da su (negativno) utjecali na sudove i upravna tijela koja ga u konačnici nisu odobrila.

Također, Frenkel je prošle godine i osobno, sa sličnim obrazloženjem, pokrenuo još jedan arbitražni postupak u kojem traži 100 milijuna eura. Ako se u postupcima ustanovi da je država pogriješila i u ovim slučajevima, ceh će opet, naravno, platiti građani.

Todorić traži više milijardi eura

Arbitražu protiv RH pokrenuo je i Ivica Todorić, odnosno njegove nizozemske tvrtke Adria Group i Adria Group Holding, preko kojih je ranije kontrolirao Agrokor. Smatraju da je RH donošenjem Zakona o postupku izvanredne uprave, odnosno lex Agrokorom, povrijeđen ugovor između Nizozemske i Hrvatske o promociji i zaštiti ulaganja. Stupanjem na snagu tog zakona, Todorić je upravljanje kompanijom prepustio povjereniku kojeg je imenovala Vlada RH. Todorićeve nizozemske tvrtke traže odštetu u visini od nekoliko milijardi eura.

Od poznatijih slučajeva tu su i arbitraže kojima banke traže odštetu zbog toga što im je izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama nametnuta obveza da kredite u švicarskim francima preračunaju u eure i to po tečaju koji je bio na snazi u vrijeme sklapanja kredita. Iako je država s nekoliko banaka postigla dogovor, te su one odustale od svojih zahtjeva, dogovor nije postignut s Addiko bankom i Societe Generale. Addiko banka traži naknadu štete u iznosu od 160 milijuna eura.