Američko veleposlanstvo razjasnilo je spekulacije; odobrenje za avione nije ni blizu

Nitko još ne zna kakve avione će Amerika odobriti niti hoće li ih Hrvatska uopće dobiti

Što dosad znamo o potencijalnom odobrenju hrvatsko-izrealskog deala o kojem su danas, pozivajući se na izvore iz State Departmenta, izvještavali mediji? Ne puno. Prvo je HRT objavio kako je “State Department poslao obavijest Kongresu o transferu trećoj strani”. Zatim je Jutarnji, također se pozivajući na izvore iz State Departmenta, objavio kako “to znači da je State Department odobrio Izraelu prodaju aviona Hrvatskoj, ali je pitanje pod kojim uvjetima i s kojom opremom”.

No Hina piše kako se, zapravo, radi o uobičajenoj proceduri u američkoj prodaji oružja. Američki State Department je, dakle, formalno obavijestio Kongres o izraelskoj prodaji borbenih zrakoplova F-16 Hrvatskoj, a to tijelo sad ima 15 dana da se o tome izjasni. Sjedinjene Američke Države mogu, ali i ne moraju odobriti prodaju aviona s nadograđenom izraelskom tehnologijom.

Izrael mora tražiti dopuštenje za promjene na avionima

SAD vojnu opremu koju proizvede prenosi partnerima putem sustava Inozemne prodaje oružja (FMS) u sklopu koje se kupac obvezuje da će tražiti pismeno odobrenje Washingtona prije promjene krajnje upotrebe, modificiranja ili daljnje prodaje, regulirane putem takozvanog sustava Transfera trećoj strani (TPT), objavilo je američko veleposlanstvo.

Iz veleposlanstva kažu kako je SAD proteklih desetljeća odobrio tisuće TPT-a, od prodaje municije do kompleksnih obrambenih sustava. Napominju kako se te prodaje “provode transparentno, u cilju američkih vanjskopolitičkih interesa, zaštite integriteta oružanog sustava i osjetljivih obrambenih tehnologija”.

Nije neizgledno da će natječaj ipak biti poništen

SAD obično pri odobravanju TPT-a traži od svih partnera da oružje američkog podrijetla vrati u originalno stanje ili ukloni dijelove specifične za državu prije prodaje, često surađujući s zemljom koja ih je originalno kupila kako bi osigurala da je oružje nadograđeno na primjeren način. TPT stavlja odgovornost na državu koja prodaje američki sustav da poštuje te obaveze i upozna kupca s tim uvjetima.

To, dakle, u konkretnom slučaju znači da bi Izrael avione morao vratiti u prvotno stanje prije nego što ih proda Hrvatskoj. Premijer Andrej Plenković i ministar Damir Krstičević posljednjih dana ponavljaju kako Hrvatska na to neće pristati te da očekuju da će dobiti onakve avione kakve su naručili. Dakle, s nadograđenom izraelskom tehnologijom. U suprotnom, najavljuju kako će natječaj naprosto biti poništen.