Amerika je još uvijek u blagoj nevjerici zbog smjene direktora FBI-ja, izvukli smo par stvari o slučaju

Zašto je Comey smijenjen, kako je reagirao i tko bi ga mogao zamijeniti

Federal Bureau of Investigation Director James Comey testifies during a hearing of the Senate Judiciary Committee on Capitol Hill May 21, 2014 in Washington, DC. FBI Director James Comey appeared before the oversight hearing for the first time as director. AFP PHOTO/Brendan SMIALOWSKI / AFP PHOTO / BRENDAN SMIALOWSKI
FOTO: AFP

Američki predsjednik Donald Trump, na preporuku glavnog državnog odvjetnika Jeffa Sessionsa i zamjenika glavnog državnog odvjetnika Roda Rosensteina, smijenio je direktora FBI-ja Jamesa Comeya. Direktora FBI-ja na dužnost je 2013. godine imenovao Barack Obama, a njegov mandat trebao je trajati 10 godine.

Nakon što je u srpnju prošle godine održao tiskovnu konferenciju na kojoj je objavio da nisu pronađeni nikakvi dokazi protiv Hillary Clinton, Comey je izazvao opću konsternaciju 28. listopada, kada je u pismu Kongresu istaknuo da su pronađeni novi emailovi važni za istragu protiv nje.

Svojim istupom drastično smanjio prednost Clinton

Prednost Hillary Clinton u anketama drastično se smanjila. Kasnije je otkriveno da je bilo riječ o porukama koje je Huma Abedin, članica njezina stožera, slala svom suprugu Anthonyju Weineru. Samo tri dana prije izbora, 5. studenog, Comey ponovno oslobađa Hillary krivnje za bilo kakva kriminalna djela. Veliki dio javnosti uvjeren je da je Hilarry Clinton zbog njega izgubila izbore.

Sada je aktualni američki predsjednik zaključio je kako Comey više ne može učinkovito voditi FBI, a odluka o uklanjanju s dužnosti stupila je na snagu odmah. Ovo je šest osnovnih stvari koje morate znati o ovom slučaju.

1. Kako je Comey smijenjen?

Glasnogovornik Bijele kuće Sean Spicer objasnio je kako su Comeyjevu smjenu predložili Rod Rosenstein i Jeff Sessions. CNN donosi dopise koje su poslali američkom predsjedniku. Nakon toga Donald Trump sastavio je otkazno pismo u kojem se sada već bivšem predsjedniku FBI-ja zahvaljuje na suradnji. “Premda sam jako zahvalan što ste me u tri navrata obavijestili kako nisam pod istragom, podržavam stajalište Ministarstva pravosuđa prema kojemu niste u stanju učinkovito voditi FBI”, poručio je Trump u pismu.

2. Zašto?

Zamjenik glavnog državnog odvjetnika Rod Rosenstein u svom pismu američkom predsjedniku piše kako bi direktora FBI-ja trebalo smijeniti ponajprije zbog njegovog istupa iz srpnja prošle godine. Comey je u jeku predsjedničke kampanje dao izjavu za javnost u kojoj je kritizirao Clinton. “U tom je slučaju smio reći da je dovršio istragu i predao dokaze saveznom tužiteljstvu, a on se ponio kao da daje završnu riječ na suđenju”, napisao je Rosenstein.

FBI također tvrdi da je Comey iznosio netočne podatke u svojem prošlotjednom svjedočenju pred Senatom. Tada je tvrdio da je pomoćnica Hillary Clinton, Huma Abedin, svojem tadašnjem suprugu proslijeđivala stotine i tisuće povjerljivih e-mailova. FBI je kasnije utvrdio kako je brojka bila znatno manja. Neslužbeno, smatra se da veliku ulogu u njegovoj smjeni ima činjenica da je 20. ožujka potvrdio da FBI istražuje veze između Rusije i Trumpovih suradnika te je li postojala koordinacija između Trumpove kampanje i ruskih upletanja u izborni proces.

3. Kako je reagirao na otkaz?

Odluka o smjeni zatekla ga je na službenom putu u Los Angelesu, tako da pismo nije osobno primio. ABC News donosi da je za smjenu saznao preko TV-a, nedugo nakon što se obraćao tamošnjim zaposlenicima FBI-ja. U početku je, navodno, mislio da se agenti s njime zafrkavaju, a onda je uslijedio šok. Prekinuo je govor i otišao u drugu sobu. Kasnije je otkazao sve svoje aktivnosti u Las Angelesu i vratio se u Washington.

4. Kako je reagirala američka javnost?

Ovaj je Trumpov potez izazvao zabrinutost među jednim dijelom republikanaca i ogorčene kritike demokrata. Demokrati su nekoliko sati prije smjene pozivali Comeyja da istupi zbog nepravilnosti tijekom vođenja istrage oko Hilary Clinton. Comey je povjerenje demokrata izgubio kada se pokazalo da je netočno informirao javnost o nekim pojedinostima iz istrage njezine elektroničke pošte. Pojedini američki mediji, kao što su CNN i New York Times, ovaj potez uspoređuju s otkazom specijalnom tužitelju Archibaldu Coxu, kojega je Richard Nixon smijenio nakon afere Watergate. Taj događaj naziva se Masakr subotnje večeri.

5. Koje su okolnosti ove smjene?

CNN piše kako je Trump smijenio direktora FBI-ja zbog afere koja se odnosi na kontakte Trumpove administracije s Rusima tijekom posljednje predizborne kampanje. Naime, savjetnici bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost, Michaela Flynna, nedavno su primili pozive na sud kako bi iznijeli svoja saznanja o odnosima s Moskvom. Bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost smijenjen je zbog svojih kontakata s ruskim ambasadorom u Americi Sergejem Kisljakom. Krajem ožujka Flynn je FBI-ju kazao da je spreman svjedočiti o vezama Trumpovog izbornog stožera s Rusima. U zamjenu je tražio imunitet od kaznenog progona.

6. Tko bi mogao biti njegov nasljednik?

Njegov posao do daljnjega obavljat će Andrew McCabe, koji je bio zamjenik direktora FBI-ja. Javnost još nije upoznata s potencijalnim kandidatima za budućeg čelnika FBI-ja. “Ja svakako nisam kandidat za direktora FBI-ja. Predsjednik me neće kontaktirati niti ću ja takav posao prihvatiti”, izjavio je Rudy Giuliani za NYMag, za kojeg mnogi ipak tvrde da je jedna od osoba o kojima Trump razmišlja.