Amerika je vodila dosta ratova kroz povijest, a ovo je deset najskupljih

Drugi svjetski rat koštao je SAD više od trećine ukupnog BDP-a

FOTO: wikipedia

Sjedinjene Američke Države imaju dugu (i skupu) povijest ratovanja. Pregled deset najskupljih američkih ratova u povijesti donosi medijska korporacija Wall St. 24/7. Mnogi faktori utječu na cijenu ratovanja, a ova je analiza napravljena na temelju izvješća američkog Kongresa. Neki od ratova s liste, koštali su tek nešto više od jedan posto bruto društvenog proizvoda, dok su neki činili više od trećine BDP-a.

Mnogi ratovi vođeni u ranoj američkoj povijesti vođeni su zbog teritorija, te su rezultirali povećanjem Sjedinjenih država. Taj se trend uvelike promijenio na početku Hladnog rata. Stalna prijetnja vojnog sukoba držala je američku vojsku stalno spremnom. Utrka u naoružanju uzrokovala je visoke troškove, a stvarnog sukoba na terenu nije bilo. U ovom je izvješću uračunata inflacija, kako bi dobili cijenu u današnjoj vrijednosti koja se može komparirati. Deset najskupljih američkih ratova donosimo vam u nastavku, na temelju izvješća Kongresa “Troškovi velikih američkih ratova”. Ovi troškovi ne uključuju beneficije veterana, kamate na kredite koji se koriste za financiranje rata i pomoć saveznicima.

10. Meksičko-američki rat, 2.4 milijarde dolara

Opsada Veracruza u Meksičkom ratu
Opsada Veracruza u Meksičkom ratu wikipedia

Poznat još i kao Meksički rat, deseti je najskuplji rat u američkoj povijesti i koštao je 2.4 milijarde dolara. Vođen je od 1846 do 1848. Godinu dana prije početka rata, Teksas je proglasio neovisnost, ali još uvijek nije postao dio SAD-a. Rat je završio sporazumom Guadalupe-Hidalgo, koji je uspostavio Rio Grande kao južnu granicu Teksasa i omogućio SAD-u neke teritorijalne dobitke.

9. Američki rat za neovisnost, nešto više od 2.4 milijarde dolara

lr5023163
Američki rat za neovisnost trajao je gotovo devet godina leemage

U posljednjem kvartalu 18. stoljeća, od 1775. do 1783 vođen je američki rat za neovisnost, poznat i kao Američka revolucija. Gotovo devet godine borbe za neovisnost koštalo je nešto više od 2.4 milijarde dolara. Rat je počeo kao pobuna protiv nepravednog oporezivanja, a završio je tako da su Amerikanci odbili biti kolonija Europe. Sporazum u Parizu 1783., službeno je priznao SAD kao suverenu državu priznajući njene granice.

8. Španjolsko-američki rat, 9 milijardi dolara

Lijesovi poginulih vojnika iz španjolsko-američkog rata
Lijesovi poginulih vojnika iz španjolsko-američkog rata Library of Congress

Ovaj se rat često naziva i prvim medijskim ratom u povijesti zbog senzacionalističkog novinarstva koje je tada pridonijelo da SAD podrži kubanski zahtjev za neovisnošću od Španjolske. Ovaj je konflikt vođen 1898., kada je SAD poslao vojnike u Havanu da zaštite američke interese. Amerikanci su španjolske snage slomili u manje od devet mjeseci, a to ih je koštalo nešto više od devet milijardi američkih dolara, uračunamo li inflaciju.

7. Američki građanski rat, 80 milijardi dolara

Vojnici Unije prije bitke
Vojnici Unije prije bitke wikipedia

U američkom građanskom ratu stradalo je 750 tisuća ljudi, više nego u svim drugim američkim ratovima zajedno. Sukob koji je počeo nakon što se Južna Karolina odcijepila od Unije. Rat je vođen između Unije i Konfederacije, a trajao je od 1861. do 1865., što je koštalo 80 milijardi dolara.

6. Zaljevski rat, 102 milijarde dolara

Operacija "Pustinjska oluja" trajala je 42 dana
Operacija “Pustinjska oluja” trajala je 42 dana

Zaljevski rat vođen 1991. koštao je 0.3 posto američkog BDP-a odnosno 102 milijarde dolara. Ovo je bio jedan od najkraćih ratova u američkoj povijesti, ali nije bio nimalo jeftin. Rat je počeo kada je irački diktator Sadam Husein napao Kuvajt, a nekoliko mjeseci kasnije SAD je reagirao s operacijom “Pustinjska oluja”, koja je trajala 42 dana.

5. Prvi svjetski rat, 334 milijarde dolara

Dva američka vojnika trče prema bunkeru
Dva američka vojnika trče prema bunkeru Library of Congress

Prvi svjetski rat počeo je u Europi 1914. godine, a SAD je bio neutralan sve do 2. travnja 1917. kada je Kongres proglasio ulazak SAD-a u rat. 19 mjeseci ratovanja Sjedinjene je Države koštalo 334 milijarde dolara, što je iznosilo gotovo 14 posto američkog BDP-a iz 1919. godine. Rat je završen 19 mjeseci nakon ulaska SAD-a u rat.

4. Korejski rat, 341 milijarda dolara

Bombardiranje Wonsana u Sjevernoj Koreji
Bombardiranje Wonsana u Sjevernoj Koreji wikipedia

Kada je 1950. Sjeverna Koreja podržala prelazak vojske Sjeverne Koreje preko 38. paralele koja dijeli Sjevernu i Južnu Koreju, američki predsjednik Harry Truman obećao je podršku svojim saveznicima, Južnoj Koreji. Ovaj je rat trajao do 1953., a završio je uz vrlo male promjene granice uz 38. paralelu. SAD je Korejski rat koštao 341 milijardu dolara.

3. Vijetnamski rat, 738 milijardi dolara

Američki marinci u operaciji "Allen Brook" u Vijetnamu
Američki marinci u operaciji “Allen Brook” u Vijetnamu wikipedia

Vijetnamski rat u Vijetnamu je poznat pod nazivom Američki rat, a odvijao se na prostorima Vijetnama, Laosa i Kambodže od 1. studenog 1955. do 30. travnja 1975. Američke trupe službeno su se povukle iz Vijetnama 1973. godine. Saveznici Sjevernog Vijetnama bili su Sovjetski Savez, Kina i ostale komunističke zemlje, dok je glavni saveznik Južnog Vijetnama bio SAD. Rat je završio pobjedom Sjevernog Vijetnama.

2. Rat protiv terorizma, 1.6 bilijuna dolara

Američki vojnici u Afganistanu
Američki vojnici u Afganistanu U.S. Army/wikipedia

Rat protiv terorizma, odnosno vojni sukobi u Iraku i Afganistanu nakon 11. rujna 2011. samo do 2010. koštali su SAD-a 1600 milijardi dolara, odnosno 1.6 bilijuna dolara. Brojke nisu konačne, i zasigurno su sada i mnogo veće. Američki vojnici su, unatoč najavama o povlačenju, još uvijek u Afganistanu. U Iraku je pak, trenutno u tijeku nova intervencija, ovog puta samo zračna, protiv takozvane Islamske države.

1. Drugi svjetski rat, 4 bilijuna dolara

Američki marinci u bitci za Okinawu
Američki marinci u bitci za Okinawu wikipedia

Drugi svjetski rat SAD je koštao 4 tisuće milijardi dolara, odnosno 4 bilijuna američkih dolara. U tom živote je izgubilo više od 400 tisuća američkih trupa. SAD je u rat ušla krajem 1941., nakon japanskog napada na Pearl Harbor. Nekoliko dana nakon toga SAD je službeno objavila rat Njamačkoj i Italiji. Predsjednik Harry Truman naredio je bacanje nuklearne bombe na Hirošimu i Nagasaki u kolovozu 1945., čime je završila američka uključenost u ovaj globalni sukob. Ovaj rat koštao je SAD oko 36 posto ukupnog BDP-a 1945. godine.