Amerika podigla optužnice protiv sjevernokorejskih hakera; po svijetu su mažnjavali novac za Kim Jong-una

Trojica tajnih agenata optužena su da su opljačkali burze digitalnih valuta u Sloveniji i Indoneziji te njujoršku burzu

FOTO: Screenshot/ABC News

Američko Ministarstvo pravosuđa optužilo je na saveznom sudu u Los Angelesu trojicu sjevernokorejskih hakera, pripadnika odjela kibernetičke sigurnosti Lazarus Group, ili APT 38, sjevernokorejske vojne obavještajne službe, da su organizirali kibernetičke napade po svijetu. Cilj im je bio da od banaka i drugih financijskih institucija ukradu 1,3 milijarde dolara u kripto valutama te u nacionalnim valutama.

Izbjegavajući sankcije UN-a njih trojica ilegalno su pribavljali novac kako bi “unapređivali strateške i financijske interese vladara Kim Jong-una”, stoji u priopćenju Ministarstva pravosuđa. Oni su tijekom najmanje sedam godina stvorili aplikacije za kriptovalute koje su im dale mogućnost da upadaju u tvrtke koje se bave marketingom i trgovinom digitalnim valutama poput bitcoina. Također su razvili blockchain platformu za izbjegavanje sankcija i potajno prikupljanje novca, stoji u optužnici.

Pljačkali burze u Sloveniji, Indoneziji i New Yorku

Trojica tajnih agenata optužena su da su opljačkali burze digitalnih valuta u Sloveniji i Indoneziji te da su njujorškoj burzi ukrali 11,8 milijuna dolara. Kao vođa te skupine identificiran je Park Jin-hyok, poznat po tome što je 2014. hakirao Sonyjeve filmove, stvorio ozloglašeni ransomware WannaCry te preko njega 2016. opljačkao 81 milijuna dolara iz središnje banke Bangladeša.

Druga dvojica članova zločinačke organizacije su Jon Chang-hyok i Kim Il i za njima su također raspisane potjernice. Njih trojica, tvrdi američko Ministarstvo pravosuđa, nisu operirali samo iz Sjeverne Koreje, nego i iz Rusije i Kine. Pomoćnik državnog odvjetnika John Demers izjavio je da su “sjevernokorejski operativci, koji koriste tipkovnice, a ne puške, kradući digitalne novčanike kriptovaluta umjesto vreća gotovine, vodeći pljačkaši banaka u svijetu.”

Priznanje krađe novca s bankomata

Istodobno u Kanadi se vodi sudski postupka protiv Ghaleba Alaumarya iz Mississauge koji je priznao da je prao novac za Sjevernu Koreju. Alaumary je organizirao krađu novca s bankomata koje je hakirala sjevernokorejska tajna služba. Priznao je također da je pomogao i drugim hakerima da sudjeluju u izvlačenja novca iz bankomata, krađama banaka putem interneta i shemama prijevara na temelju elektroničke pošte.

To je prva takva optužnica koja je podignuta protiv sjevernokorejskih hakera s imenom i prezimenom te prva javna akcija administracije novog američkog predsjednika Joe Bidena protiv Sjeverne Koreje. Ovih dana glasnogovornik State Departmenta Ned Price objavio je da SAD preispituje politiku prema Sjevernoj Koreji te da će se pri tome uzeti u obzir “cjelokupna zloćudna aktivnost i prijetnje koje dolaze iz Pjongjanga.” Price je zaključio kako “najčešće govorimo o nuklearnom i balističkom raketnom programu Pjongjanga, ali naravno, njegova zlonamjerna cyber aktivnost nešto je što pažljivo procjenjujemo i promatramo.”