Nekad je nužno odabrati stranu

Amerikaci Japanu ovaj mjesec vraćaju teritorij na Okinawi koji je pod njihovom kontrolom od Drugog svjetskog rata

Ovo je najveći povratak teritorija pod američkom kontorlom u 70 godina

US troops arrive in Subic Bay, a former US naval base in the northern Philippines, 17 April 2003 from their base in Okinawa, Japan, to take part in joint military exercises with Filipino troops.  The war games would be held from April 25 to May 09. The exercise will involve cross-training between the Philippine and US armed forces as well as humanitarian civil assistance exercises including medical, dental, veterinarian and engineering civil assistance programs.          AFP PHOTO / AFP PHOTO / HO / STR
FOTO: AFP

Američka vojska ovog će mjeseca japanskoj vladi vratiti 9,800 jutara zemlje koje je držala od Drugog svjetskog rata. Zemlja se nalazi na otoku Okinawi, dijelu teritorija koji se često naziva “sjevernim vježbalištem” i dio je velikog američkog vojnog kompleksa, piše CNN.

SAD su veći dio Okinawe vratile Japanu još1972. , a otok je pod američkom kontrolom bio od kraja rata 1945. godine. Ovo je najveći povratak teritorija pod američkom okupacijom od tada.

Vojska će i dalje koristiti teritorij

Kako bi olakšala povrat, japanska je vlada pristala izgraditi šest zona za spuštanje helikoptera i pristupne ceste kako bi američki vojnici mogli trenirati na tom području. Američka će vojska i dalje koristiti teritorij za vježbe koje simuliraju ratovanje u džungli.

SAD i Japan pregovaraju o predaji teritorija još od 90-ih. Formalna predaja trebala bi se dogoditi 21. i 22. prosinca, na događaju će prisustvovati američka ambasadorica Caroline Kennedy i zapovjednik američkih snaga u Japanu Jerry Martinez.

Tenzije s domaćim stanovništvom

U Japanu se trenutno nalazi 52,000 američkih vojnika. Dodaju li se toj brojci civilno osoblje i drugi zaposlenici, brojka raste i do 100,000. Ta se prisutnost najviše osjeti na Okinawi, gdje je smješteno pola američkih snaga u Japanu.

Odnosi između domaćeg stanovništva i američke vojske pogoršali su se nakon nekoliko nasilnih incidenata povezanih s Amerikancima na otoku. Na prosvjedu prošlog lipnja u najvećeg gradu na otoku Nahi okupilo se čak 60.000 građana koji su zahtjevali odlazak američkih vojnih baza s Oklnawe.