Amerikanci pritišću Zelenskog da pokaže Rusiji da je otvoren za pregovore. 'On će na kraju ipak pristati i na ustupke'

Dužnosnici Bidenove administracije vjeruju da bi se mogao otvoriti prozor za diplomaciju

FOTO: Screenshot Twitter

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena privatno potiče ukrajinske čelnike na čelu s predsjednikom Volodimirom Zelenskim da signaliziraju otvorenost za pregovore s Rusijom i odustanu od javnog odbijanja sudjelovanja u mirovnim pregovorima osim ako Vladimir Putin ne bude uklonjen s vlasti, izvijestio je Washington Post u subotu.

List je citirao neimenovane informirane ljude koji su rekli da zahtjev američkih dužnosnika nije bio usmjeren na guranje Ukrajine za pregovarački stol, već kao proračunati pokušaj da se osigura da Kijev zadrži potporu drugih nacija koje su oprezne zbog potpirivanja rata za “mnoge godine koje dolaze”.

Rečeno je da su rasprave ilustrirale složenost stajališta Bidenove administracije o Ukrajini, dok su američki dužnosnici javno obećali podržati Kijev golemim iznosima pomoći “koliko god bude potrebno”, dok se nadaju rješenju osmomjesečnog sukoba koji je ostavio veliki danak na svjetsko gospodarstvo i potaknuo strah od nuklearnog rata.

Umor od Ukrajine

List navodi da američki dužnosnici dijele procjenu svojih ukrajinskih kolega da Putin za sada nije ozbiljan u pregovorima, ali su priznali da je zabrana pregovora dok god je on na vlasti, a koju je izdao Zelenski, izazvala zabrinutost u dijelovima Europe, Afrike i Latinske Amerike, gdje se najoštrije osjećaju učinci rata na troškove hrane i goriva.

“Umor od Ukrajine stvarna je stvar za neke od naših partnera”, citirao je Post neimenovanog američkog dužnosnika.

Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće i State Department nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentarom tog napisa baš kao ni glasnogovornik Zelenskog Serhij Nikiforov.

‘Moramo biti pažljivi’

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je tijekom posjeta Kijevu u petak da će potpora Washingtona Ukrajini ostati “nepokolebljiva” nakon izbora za Kongres na sredini mandata sljedećeg utorka iako ankete pokazuju da su republikanci sve manje skloni nastavku financiranja ukrajinske obrane na trenutnim razinama. “Mi u potpunosti namjeravamo osigurati dovoljno sredstava, ali i glasove s obiju strana Kongresa”, rekao je Sullivan.

Veteran američke diplomacije, nekadašnji veleposlanik SAD-a u Rusiji i bivši zamjenik glavnog tajnika NATO-a Alexander Vershbow, za Washington Post kaže da se Amerika ne može priuštiti “agnostičku” poziciju u pogledu okončanja borbi s obzirom da su joj europska sigurnost i obuzdavanje Kremlja od daljnjih agresivnih poteza u nacionalnom interesu. “Budu li prilike povoljnije za pregovore, ne mislim da će američka administracija ostati pasivna. Ali, u konačnici, Ukrajinci su ti koji se bore tako da moramo biti pažljivi”, izjavio je.

Prozor za diplomaciju

Iako se ukrajinsko vodstvo žestoko opire pregovorima s Putinom i posljedično bilo kakvim ustupcima ruskoj strani te se gotovo pa zavjetuju da će osloboditi cijelu Ukrajinu, uključujući i anektirani poluotok Krim, američki dužnosnici vjeruju, kako piše Washington Post, da će Zelenski u nekom trenutku vjerojatno pristati na pregovore, a možda čak i na ustupke kao što je sugerirao na samom početku sukoba.

Oni smatraju da je strategija Kijeva napraviti što je više moguće pobjeda na bojištu prije najsnažnijeg udara zime, a onda bi se mogao otvoriti prozor za diplomaciju.