Amerikanci razotkrivaju užasnu sliku zapadnog Balkana: 'Stižu nam žene koje su toliko pretučene da ne mogu hodati'

Područje je konzervativno, sa stoljetnom tradicijom muške dominacije, ali problem je narastao nakon rata u 90-ima

FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Diljem zapadnog Balkana žene su maltretirane, silovane, premlaćuje ih se i ubija. Nasilnici su često njihovi partneri, a nasilje su u više navrata prijavljivale vlastima. Područje je konzervativno, sa stoljetnom tradicijom muške dominacije, ali problem je narastao nakon rata u devedesetima i političke, ekonomske i društvene krize koje su nastupile nakon sukoba. Tako reporterke Associated Pressa (AP) započinju tekst o užasnoj slici zapadnog Balkana koji je objavljen na internetskoj stranici američke novinske agencije.

Muškarac u Bosni i Hercegovini ubio je svoju ženu, a sve je uživo prenosio na Instagramu. “Ubojstvo je bilo toliko jezivo i tragično da je otvorilo oči mnogima”, izjavila je Jadranka Miličević iz Fondacije CURE.

U susjednoj Srbiji ove je godine ubijeno 27 žena, unatoč naporima da se podigne svijest o spolnoj ravnopravnosti. Aktivistice na Kosovu zahtijevaju da se nasilje nad ženama proglasi “nacionalnim izvanrednim stanjem”.

Prosvjedovale i zahtijevale akciju, ali…

Žene na području zemalja zapadnog Balkana organizirale su se u grupe i prosvjedovale kako bi privukle pažnju javnosti i zahtijevale akciju. Uspostavile su linije za pomoć i skloništa za žene. Optužuju vlasti što nisu odlučnije djelovale u zaštiti žena i kažnjavanju nasilnika.

Većina zemalja donijela je zakone i propise za borbu protiv nasilja nad ženama, ali njihova provedba je i dalje nedosljedna.

Obiteljsko nasilje privatni problem

“BiH je bila među prvim zemljama koje su ratificirale Istanbulsku konvenciju Vijeća Europe o nasilju nad ženama, ali problem je od tada samo rastao”, navodi Miličević.

“Nasilje nad ženama i obiteljsko nasilje su globalni fenomen. Ima ih posvuda, ali tu je ključan odgovor države”, objasnila je Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra u Srbiji. “Nažalost, ono što vidimo ovdje na Balkanu jest da se odobrava nasilje. To je model ponašanja koji se u javnosti nedovoljno osuđuje”, dodala je.

“Potpisali smo sve relevantne međunarodne deklaracije, rezolucije i konvencije, ali njihova je primjena upitna”, kazala je Miličević. “Previše ljudi još uvijek doživljava obiteljsko nasilje kao privatni problem između dvoje ljudi. Ne razumiju da je to društveni problem”, ističe.

Blage kazne za nasilnike

Promatrači kao jedan od ključnih problema navode blage kazne u BiH za nasilje i ubojstva žena. U izvješću GREVIO-a, stručnog tijela koje prati provedbu Istanbulske konvencije, navodi se da takve sudske prakse potiču osjećaj da nasilnici neće biti kažnjeni.

“Samo je jednom ubojica osuđen na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina u slučaju kad je žrtva bila žena”, navodi Miličević.

Ukupno 65 žena ubijeno je u posljednjih 10 godina, a pet ih je preživjelo pokušaje ubojstva u zemlji s 3,3 milijuna stanovnika, pokazuju lokalni podaci.

Slična situacija i na Kosovu

Slična je situacija i na Kosovu, zemlji izrazito patrijarhalnog društva. Prošle godine petorica muškaraca silovala su 11-godišnjakinju. Izbili su prosvjedi kojima je tražena zaštita žena, a posljedica je bila ostavka šefa policije.

Prosvjednici su ponovno izašli na ulice mjesecima nakon toga, gnjevni zbog dva ubojstva u Prištini: 63-godišnju profesoricu geografije sjekirom je ubio njezin suprug, a drugo ubojstvo dogodilo se ispred bolnice, gdje je trudnicu koja je čekala porod zatukao njezin suprug.

Ukupno 66 žena ubili su partneri ili muževi od 2000. godine na Kosovu, području s dva milijuna stanovnika, dok je samo jedan počinitelj osuđen na doživotni zatvor, pokazuju službene statistike.

Ključni problem su institucije

Macanović smatra da je problem u institucijama “koje se ne smatraju odgovornima” pa nema nikakvih posljedica za nasilnike, što obeshrabruje žene da zaštitu od nasilnika potraže od države.

“Nemamo dobro strukturiran sustav odgovornosti stručnjaka za pogrešno djelovanje, odnosno nepostupanje”, rekla je i dodala kako se rijetko događa da policajci, socijalne službe, tužitelji ili sudski službenici budu pozvani na odgovornost ako su počinjene pogreške i žena je kasnije ubijena.

‘Nasilja je bilo i bit će ga i dalje’

“Nasilja je bilo i bit će ga i dalje”, smatra Vesna Stanojević, voditeljica lanca sigurnih ženskih kuća u Srbiji. “Ponekad primamo žene koje su toliko pretučene da ne mogu hodati ni micati glavom, koje su došle nakon što su bile u bolnici, koje su pred porodom, a imaju ozljede trbuha”, rekla je. Trenutačno više od 40 žena i djece boravi u skloništima koja vodi njezina organizacija, navodi Stanojević.

U jednom od skloništa, 26-godišnjakinja je rekla da je odlučila napustiti svog partnera kada je primijetila modrice i na njihovom djetetu. Žena navodi da ju je njezin partner više puta silovao, tukao i davio te držao nju i bebu zaključane u stanu satima.

Završila je u bolnici s ozljedama prsnog koša i višestrukim podljevima, a muškarac je u pritvoru. “Zadnje premlaćivanje je bilo užasno. Znala sam da, ako se ponovi, ni ja ni beba nećemo ostati živi”, zaključila je.