Nekadašnji američki neprijatelj sad je glavni saveznik protiv ISIS-a, a ovo je 7 njegovih ključnih akcija

Kasem Sulejmani najmoćniji je operativac Bliskog istoka

FOTO: Wikipedia

Trenutno najmoćniji operativac na Bliskom istoku iranski general Kasem Sulejmani u mnogim je svojim akcijama preoblikovao ovu regiju, piše Businessinsider. Sulejmani je zapovjednik iranske garde, trupa Quds, dijela Iranske revolucionarne garde.

Njegove se postrojbe nešto su između tajne službe i specijalnih snaga. Upravo zato, često je nemoguće znati jesu li Sulejmani i njegovi vojnici bili uključeni u pojedinu akciju.

Često se sukobljavao sa SAD-om, a danas je noćna mora zloglasnog ISIS-a. Sjedinjene Države ne mogu se odlučiti je li im Sulejmani saveznik ili neprijatelj ili možda oboje, ovisno o situaciji.

U nastavku vam donosimo sedam najvažnijih operacija u kojima je sudjelovao ovaj iranski general.

1. Vođenje pobune protiv SAD-a u Iraku (2003-2011.)

Američki vojnici u Iraku
Američki vojnici u Iraku wikipedia.org

Od samih početaka rata u Iraku, Sulejmani je, sa svojim Quds trupama, bio prisutan u toj zemlji. Organizirao je, financirao i obučavao šijitske milicije koje su se borile protiv Sadama Husseina. U jednom trenutku, procjene su govorile kako je u Irako 30 tisuća ljudi pod Sulejmanijevom kontrolom.

U početku je Sulejmani sa Sjedinjenim Državama dijelio neprijatelja. Međutim, nakon što je Sadam poražen SAD i Iran su se počeli sukobljavati. Procjenjuje se kako je smrt svakog petog američkog vojnika u Iraku, direktno ili indirektno, uzrokovana od strane Sulejmanijevih Quds trupa.

2. Likvidacija libanonskog premijera Haririja 2005.

Sprovod ubijenog libanonskog premijera wikipedia.org

Bivši libanonski premijer Rafik Hariri ubijen je 14. veljače 2005. kada je bomba s više od 900 kila eksplodirala blizu povorke automobila. Ubijeno je 22 ljudi.Posebni sud UN-a za Libanon još uvijek istražuje taj napad, a 2011. je optužio četvoricu članova Hezbollaha za napad. Sva četvorica su poslije toga nestala, a jedan od njih ponovno se pojavio u Siriji, ratujući na strani Bašara al-Asada. Mnogi na tom sudu vjeruju kako je Hezbollah proveo napade uz potporu Sirije i Irana. Istražitelji su otkrili kako su teroristi neposredno prije i poslije napada kontaktirali s Iranom.

“Ako je Iran zaista bio uključen u ovaj napad, Sulejmani je nedvojbeno bio u centru toga”, kaže Robert Baer, bivši djelatnik CIA-e.

3. Hezbollahovi teroristički napadi na Izrael 2006.

Nouri al-Maliki
Haifa nakon napada Hezbollaha wikipedia.org

12. srpnja 2006. borci Hezbollaha prešli su granicu s Izraelom i napali dva izraelska vojna vozila, ubivši tri vojnika. Taj je događaj bio povod za Libanonski rat koji je trajao 34 dana. Izraelska je avijacija tom sukobu izvršila zračne napade na vojne ciljeve Hezbollaha i civilnu infrastrukturu u Libanonu.

Ovaj je sukob jedan od mnogih koji se smatraju dijelom izraelsko-iranskog sukoba koji se ne vodi direktno, nego preko paramilitarnih postrojbi. Prema nekim navodima Iranska revolucionarna garda pomogla je Hezbollahu u tim napadima. Sigurnosni dužnosnici s Bliskom istoka smatraju da je u odlukama oko ovog napada sudjelovao i sam Sulejmani.

4. Dogovor oko al-Malikija za mjesto premijera 2006.

Nouri al-Maliki
Nouria al-Malikja na vlast je doveo Sulejmanii wikipedia.org

Izbor Nourija al-Malikija za iračkog premijera činilo se kao dobro rješenje za SAD. On je bio predstavljen kao netko tko je neovisan o Iranu. No, kako je odmicalo vrijeme, sve je manje bilo onih u američkoj administraciji koji su vjerovali da se Maliki u svojim odlukama ne konzultira s Teheranom.

Magazin New Yorker pisao je kako je postavljanje Malikija na mjesto iračkog premijera bio dogovor koji je organizirao upravo Sulejmani. Irački bankovni sustav proteklih je godina često bio način na koji je Iran zaobilazio međunarodne sankcije.

5. Napad na vojnu bazu i ubojstvo petoro Amerikanaca u iračkoj pokrajini Karbala, 2007.

Muškaraci, prerušeni u američke vojnike, izveli su 20. siječnja 2007 napad na bazu u Iraku. U bazi su se američki vojnici sastajali s lokalnim dužnosnicima. Kada su ušli u bazu, 12 prerušenih napadača, ubili su petoricu američkih vojnika. Nakon istrage, američki vojni dužnosnici zaključili su kako su Quds postrojbe znale, podržavale i pomogle u izvršenju tog napada. Sulejmani je navodno pisao američkom ambasadoru u Iraku i opovrgnuo optužbe za napad. Kako bilo, Amerikanci mu ne vjeruju.

6. Organiziranje atentata na ambasadora Saudijske Arabije u Washingtonu

U listopadu 2011. SAD je uhitio prodavača rabljenih automobila, Iranca Mansoura J. Arbabsiara, te istaknutog člana Quds snaga Gholama Shakuria za pripremanje ubojstva ambasadora Saudijske Arabije u Washingtonu.

Arbabsiar je pokušao unajmiti plaćenog ubojicu od narko kartela Los Zetas za 1.5 milijuna dolara. Taj je plaćeni ubojica trebao baciti bombu na restoran koji je saudijski ambasador Adel al-Jubeir često posjećivao. Napad nikada nije izvršen jer je čovjek, koji se predstavljao kao član Los Zetasa, bio doušnik američke agencije DEA-e.

Brojni američki dužnosnici tvrde kako je Sulejmani znao za ovaj pokušaj, a istraga FBI-a pokazala je da je novac Quds snaga prebačen na račun Arbabsiara.

7. Pomoć al-Asadu u Siriji vrijedna milijarde dolara

Slika zaslona 2015-04-12 u 17.09.33
Bašar al-Asad, sirijski diktator, Instagram

Sulejmani je dobrim dijelom zaslužan što je sirijski predsjednik Bašar al-Asad još uvijek na vlasti. Prema američkim dužnosnicima, Sulejmani često putuje u Damask gdje koordinira sirijsku vojsku, zapovjednike Hezbollaha i iračke šijitske milicije. Sulejmani je organizirao i proveo ključnu bitku za al-Qusayr, nakon koje je postalo jasno da bi se Assad mogao oduprijeti pobunjenicima.