Amerikanci su ozbiljno shvatili lansiranje rakete, njihov idući potez prilično će razljutiti Sjevernu Koreju

Kina i Rusija protive se postavljanju takvog sustava zaštite

This picture taken from North Korean TV and released by South Korean news agency Yonhap on February 7, 2016 shows North Korea's locket launch of earth observation satellite Kwangmyong 4.  North Korea said on February 7, it had successfully put a satellite into orbit, with a rocket launch widely condemned as a ballistic missile test for a weapons delivery system to strike the US mainland. REPUBLIC OF KOREA OUT -- RESTRICTED TO SUBSCRIPTION USE  --  AFP PHOTO / North Korean TV via YONHAP 
-- NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
-- THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP. / AFP / NORTH KOREAN TV / YONHAP
FOTO: AFP

Sjevernokorejsko lansiranje dalekometne rakete podiglo je tenzije na Korejskom poluotoku, a moglo bi rezultirati zajedničkim američkim i južnokorejskim sustavom proturaketne obrane, piše britanski Independent.

Najava pregovora o sustavu proturaketne obrane (THAAD), kojem se Kina i Rusija protive, došla je samo nekoliko sati nakon što je Sjeverna Koreja objavila da je uspješno lansirala satelit u zemljinu orbitu. Protivnici Sjeverne Koreje smatraju da je pravi razlog lansiranja bilo testiranje balističkih projektila i to samo mjesec dana nakon njihovog četvrtog nuklearnog testa.

Hitan sastanak Vijeća sigurnosti

Nakon hitnog sastanka u nedjelju, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda osudilo je lansiranje rakete te je ustvrdilo da će uskoro donijeti novu rezoluciju o sankcijama kao odgovor. U objavi za medije zaključili su da korištenje balističkih projektila, čak i u svrhu lansiranja satelita, doprinosi sjevernokorejskom razvoju sustava za bacanje nuklearnih bombi. Dodali su da korištenje balističkih projektila izravno krši četiri rezolucije Vijeća sigurnosti.

Lansiranje rakete osudili su brojni svjetski dužnosnici, uključujući i britanskog ministra vanjskih poslova Phillipa Hammonda. On je izjavio da sjevernokorejski postupci kontinuirano predstavljaju prijetnju regionalnoj i međunarodnoj sigurnosti. Međutim, Kina i Rusija naglašavaju važnost pronalaženja diplomatskog rješenja.

Visine iznad 150 kilometara

Južna Koreja dugo vremena bila je poprilično nezainteresirana za prijedloge UN-a o postavljanju proturaketnog sustava što bi koštalo više milijardi dolara. Jednom postavljen, THAAD bi mogao rušiti projektile na visinama iznad 150 kilometara nadmorske visine.

Jedan od sjevernokorejskih prigovora je zabrinutost o povredi diplomatskih odnosa s Kinom koja je u više navrata izrazila zabrinutost zbog tog sustava i njegove potencijalne upotrebe protiv Kine.

S druge strane, blagi kineski odgovor na sjevernokorejsko nuklearno testiranje početkom siječnja ove godine i lansiranje rakete tijekom vikenda, uvjerio je predsjednicu Južne Koreje Park Geun-hye na potrebu za snažnijim mjerama. Južna Koreja i SAD zajednički su izjavili da će pokušati osposobiti proturaketni sustav što je ranije moguće.

Raketa koju je lansirala Sjeverna Koreja
Raketa koju je lansirala Sjeverna Koreja AFP

Rasprava koja ne ide nikamo

Kina je izrazila negodovanje zbog lansiranja rakete, te su zaključili da je Sjeverna Koreja ignorirala protivljenje međunarodne zajednice. Službeni kineski odgovor kaže da Sjeverna Koreja treba imati pravo na mirnodopsko korištenje svemira, ali to pravo je ograničeno rezolucijama Vijeća sigurnosti.

Analitičari kažu da tako blagi kineski odgovor daje naslutiti kako će se razvijati rasprava u Ujedinjenim narodima. Smatraju da Kina neće podržati jačanje trenutačnih sankcija pa čak niti provođenje sadašnjih. “Ništa se neće dogoditi. Rasprava u Ujedinjenim narodima neće ništa postići i nitko neće ništa napraviti”, rekao je Tom Coyner, poslovni savjetnik iz Seoula.