Analitičar: 'Putin je potpuno očajan, zato traži pomoć od Kim Jong Una. Ali to može biti strahovito opasno'

Kakvu kod pogodbu da sklope, malo je vjerojatno da će se Kim Jong-un jeftino prodati, smatra Guardianov analitičar

Izvješća da bi sjevernokorejski diktator Kim Jong-un mogao uskoro posjetiti Rusiju kako bi se sastao s Vladimirom Putinom – vjerojatno kako bi razgovarali o opskrbi sjevernokorejskim oružjem za Putinov rat u Ukrajini – ukazuju na prilično značajnu transformaciju odnosa dviju zemalja.

Putinov angažman oko Sjeverne Koreje star je koliko i njegovo predsjedništvo, ali pravi partner Rusije bila je Južna Koreja, koja se konstantno nalazila među njenih 10 najvećih trgovinskih partnera. “Prijavljeni susret dvojice diktatora otkriva promjenu ravnoteže moći i prijetnju povratka staroj, hladnoratovskoj politici”, piše za The Guardian Sergey Radchenko, profesor sa Sveučilišta Johns Hopkins.

Sjeverna Koreja nikada nije bila privlačan partner. Bila je podvrgnuta vrlo restriktivnim sankcijama u čijem je oblikovanju Rusija, kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, pomogla. Dok nije napala Ukrajinu, Rusija se tih sankcija pokušavala pridržavati slovom i duhom.

Ponižavajući potez

Sve se promijenilo s invazijom. U svibnju 2022. Rusija (i Kina) stavile su veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom bi se Pjongjang kaznio za još jednu rundu raketnih testiranja. U srpnju prošle godine Pjongjang je priznao marionetske republike Donjeck i Lugansk pod ruskom okupacijom, a ovoga ljeta ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua u Pjongjangu dočekala je dobrodošlica bez presedana.

Kim je viđen kako mu ponosno pokazuje najnovije modele sjevernokorejskog oružja. “Kroz smijeh i druženje rađala se nova veza”, piše Guardianov analitičar.

Ruska potraga za sjevernokorejskim oružjem i streljivom ukazuje na visok stupanj očaja u Kremlju, dodaje. Budući da su Ukrajinci dokazali da je ruski hvaljeni vojni stroj nešto poput papirnatog tigra, postoji implicitno poniženje u kupovanju oružja na mjestima poput Sjeverne Koreje.

Što sve muči Putina

Postoje i važna praktična razmatranja koja Putin mora odvagnuti prije nego što prigrli Kim Jong Una. Kršenje režima sankcija koji je Rusija pomogla izgraditi tijekom godina – vjerojatno je najmanja Putinova prepreka. Naposljetku, i Rusija je sada država izopćenica.

Drugi faktor koji Putin mora razmotriti je rizik da potkopa svoj odnos s Južnom Korejom. Doduše, rat u Ukrajini već je uzeo danak u ovom odnosu, jer se Seul pridružio zapadnim sankcijama protiv Rusije. Međutim, Putin bi mogao zaključiti da bi stvaranjem novih odnosa s Pjongjangom mogao povećati svoj utjecaj na Južnu Koreju.

Možda vjeruje da – što je on bliži s Kimom – to će južnokorejski kreatori politike biti željniji održavati dijalog s Rusijom. Treće pitanje koje bi moglo opteretiti Putina jest je li Sjeverna Koreja partner od povjerenja. Jer sasvim sigurno nije. Pjongjang je proveo hladni rat iskorištavajući nesuglasice među svojim saveznicima i huškajući ih jedne protiv drugih.

Kim se neće jeftino prodati

Osim što se kroz povijest pokazala nepredvidljivom, Sjeverna Koreja također je dobro poznata po tome što je postala ekonomski teret za svoje suzdržane prijatelje i partnere. Kakvu će pogodbu Kim pokušati sklopiti s Rusijom još je nepoznato, ali malo je vjerojatno da će se jeftino prodati.

Unatoč svemu navedenom, Putin je možda već napravio strateški izbor da se približi Sjevernoj Koreji. To je dijelom posljedica nove situacije u kojoj se nalazi Rusija. Doduše, tu je i “slon u sobi”, u obliku dugogodišnjeg sponzora Pjongjanga – Kine. Poznato je da se i Kina približava Rusiji, vodeći se logikom sve dubljeg sukoba sa SAD-om.

Rusija sve sličnija Sjevernoj Koreji

Posljednji put kada su ove tri zemlje bile na istoj valnoj duljini bilo je kasnih 1940-ih do ranih 1950-ih, što se ne može opisati kao sretno vrijeme za sjeveroistočnu Aziju. U svakom slučaju, odnos između njihovih zemalja očito se mijenja – i to zato što se mijenja Rusija. Postaje sve sličnija Sjevernoj Koreji.

“Neovisno o tome hoće li i sjevernokorejsko naoružanje pronaći put do prvih linija u Ukrajini ili ne, sunovrat Rusije u dubine tiranije – izmamit će osmijeh zadovoljstva na Kimovo lice”, zaključuje Guardianov analitičar.