Stručnjaci analizirali Putinov govor: 'Njegov nastup mogao bi biti znak da ratu u Ukrajini ipak dolazi kraj'

Putin u govoru za Dan pobjede nije, kako su neki strepili, najavio sveobuhvatan rat Ukrajini

Russian President Vladimir Putin gives a speech during the Victory Day military parade at Red Square in central Moscow on May 9, 2022. - Russia celebrates the 77th anniversary of the victory over Nazi Germany during World War II. (Photo by Mikhail METZEL / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Iako je cijeli svijet strepio od proslave Dana pobjede u Rusiji i onoga što bi Vladimir Putin mogao poručiti s moskovskog Crvenog trga, velikih najava u njegovu govoru nije bilo. Naime, zapadni dužnosnici i neki vojni analitičari govorili su da postoji mogućnost da će Putin, umjesto “specijalne vojne operacije”, danas objaviti sveobuhvatni rat Ukrajini. No, on rat riječju nije spomenuo.

Ruski predsjednik jutros je ponovno iznosio teze o opravdanosti invazije na Ukrajinu, govoreći kako je NATO stvorio “egzistencijalnu prijetnju na njihovim granicama” te da je ruski otpor “bio jedino ispravno rješenje”.

Da bi Putinov jutrošnji nastup mogao biti znak da će ratu u Ukrajini ipak doći kraj, smatra bivši britanski veleposlanik u Rusiji Tony Brenton. Iako je Putin u posljednje vrijeme odašiljao “uznemirujuće znakove da se gubi”, njegov današnji govor bio je “koherentan” i “vrlo profesionalan”, ocijenio je Brenton za Sky News. Smatra da je napadom na NATO Putin “pritisnuo sve prave domoljubne gumbe” u ruskoj političkoj atmosferi.

‘Jutros izgleda poprilično zdravo’

Ohrabrujuće je to što je današnji govor ostavio dojam da se radi o “racionalnom pojedincu”, smatra Brenton. “Možemo se nadati da će s vremenom biti moguće s njim postići razuman dogovor kako bi se ovaj nered okončao”, dodao je.

Da je Putinova racionalnost iznimno važan faktor, smatra i obrambeni analitičar Sky Newsa Lord Dannatt. “Iracionalnost potencijalnog Putinovog ludila je prava briga, posebno ako on nije dobro. No, jutros on meni izgleda poprilično zdravo”.

Dijelove govora u kojima ruski predsjednik NATO naziva agresorom smatra “predvidljivima”.

Rusija u ulozi žrtve

Vojna stručnjakinja za Rusiju Katarzina Zisk ističe kako je Putin, govoreći o NATO prijetnjama, postavio Rusiju u ulogu žrtve. “Sve je to dio plana da se Rusiju predstavi kao tvrđavu pod opsadom i da se za bilo kakav ruski neuspjeh od 90-ih okrivi Zapad”, tvrdi.

“Nije čudno da je u svom govoru iskoristio sovjetsku nostalgiju i veličao Sovjetski savez”, rekla je, dodavši da je “čudi što nije spomenuo prozapadne izdajice u Rusiji”.

Nema pobjede u govoru

Da je u Putinovu jutrošnjem nastupu izostalo spominjanje “pobjede”, primijetio je novinar Financial Timesa, Max Seddon. “Kazao je da se ruske trupe herojski bore u Donbasu, ali nije spomenuo Mariupolj niti neki drugi teritorij koji je Rusija zauzela”, istaknuo je. “Niti je bilo ikakvog znaka kada bi invazija zapravo mogla završiti”, dodao je Seddon.

Novinar Sky Newsa Mark Austin najzanimljivijim smatra to što je Putin priznao da ruski vojnici trpe gubitke u Ukrajini. Naime, ruski predsjednik je rekao sljedeće: “Pogibija svakog našeg vojnika i časnika je velika tragedija za sve nas i velika bol za rodbinu. Posebnu podršku ćemo pružati djeci poginulih i ranjenih vojnika”.