Analitičari tumače zašto je Putin zabranio juriš na Azovstal: 'Treba vojnike za ofenzivu u Donbasu'

Razlog je i tvrdogalv otpor ukrajinskih branitelja

Ukrainian soldiers walk through a tunnel of a trench on the front line with Russian troops in Lugansk region on April 11, 2022. (Photo by Anatolii STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Nakon što je ruski ministar obrane Sergej Šojgu obavijestio predsjednika Vladimira Putina da je “Mariupolj oslobođen”, ali da je u čeličani Azovstal još uvijek “2000 militanata”, novi preokret u tom gradu analiziraju ugledni svjetski mediji.

Putin je na sastanku Šojguu rekao da odustane od planiranog juriša na Azovstal, i umjesto toga naredio blokadu čeličane tako čvrstu “da ni muha” iz nje ne može izaći. Poručio je da “moraju misliti na očuvanje života i zdravlja ruskih vojnika” te da garantira da će se Ukrajincima koji napuste čeličanu poštedjeti život.

Čeličana Azovstal, podsjetimo, posljednje je uporište ukrajinskih branitelja u Mariupolju.

‘Orkestriran sastanak’

Da je današnji sastanak Putina i šefa ruske obrane bio neka vrsta predstave za javnost, smatra novinar Guardiana Andrew Roth. “Čini se da je sastanak bio orkestriran kako bi se ruske snage povukle s područja čeličane, budući da su zaustavljene žestokim otporom Ukrajinaca”, kazao je. Međutim, dodaje, ostavljanje čeličane u rukama Ukrajinaca oduzima Rusiji mogućnost da proglasi potpunu pobjedu u Mariupolju. “Zauzimanje tog grada ima stratešku i simboličku važnost”, rekao je.

“Putinova odluka da otkaže planirani juriš na čeličanu Azovstal znači da Mariupolj nije potpuno pao u ruske ruke, no, ako se ne dogodi čudo, to ostaje samo pitanje vremena”, smatra Deborah Haynes, urednica Sky Newsa za sigurnost i obranu. Dodala je kako bi “naizgled neizbježan pad” Mariupolja predstavljao “najznačajnije zauzimanje nekog ukrajinskog grada od početka ruske invazije”. Smatra da Rusija želi osigurati siguran uspjeh uoči Dana pobjede, ruskog državnog praznika koji se obilježava 9. svibnja.

Zašto promjena plana?

Diplomatski dopisnik BBC-a Paul Adams postavlja pitanje “zašto je Rusija promijenila plan” kada je u pitanju napad na Azovstal. On smatra da ruski predsjednik Putin “nestrpljivo želi nastaviti” s ofenzivom u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbas. “Borba za Mariupolj iscrpila je vitalne ruske resurse i okupirala vojne snage koje bi se mogle boriti za neke šire ciljeve”, dodao je Adams.

“Međutim, ako Putin želi da Azovstal bude blokiran tako da ni muha ne može izaći, trebat će ondje ostaviti značajan broj ruskih snaga”, smatra. Isto tako, smatra da Putin odustankom od jurišanja na Azovstal možda želi diplomatski proces, ili bar njegov privid, ostaviti živim. Suradnik BBC-a napominje kako je u igri vjerojatno i ekonomski faktor, budući da je riječ o jednoj od najvećih europskih čeličana.

U međuvremenu, potpredsjednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk zatražila je od Rusije hitno otvaranje humanitarnog koridora iz mariupoljske čeličan. “U njoj je oko 1000 civila i 500 ozlijeđenih vojnika. Oni moraju danas napustiti Azovstal”, poručila je.