Analitičari o ponudi Mosta: Tomislav Karamarko je napravio nekoliko velikih pogrešaka, SDP je bio mudriji

Karamarko je dao netalentirani odgovor na ponudu Mosta, kaže Lalić

FOTO: HRT

Analitičari Dražen Lalić s Fakulteta političkih znanosti i njegov kolega s Pravnog fakulteta Ivan Rimac komentirali su jučer u HRT-ovoj emisiji ‘Otvoreno’ razvoj postizbornih pregovora čak troje relativnih pobjednika izbora. Lalić ističe da u Mostu dominira struja koja smatra da su problemi veliki, da je proces složen te da građani moraju imati razumijavanja za njihove postupke, jer je važno da se formira stabilna i meritorna vlast.

“Reforme u ovoj zemlji su posao za mnogo ruku. Most je mala stranka, tek je osnovan i trebat će pomoć stručnjaka”, kazao je Lalić. Ističe i da bismo trebali biti zadovoljni činjenicom da konačno imamo treću političku snagu, a budu li izbori ipak ponovljeni, uvjeren je da će Most ostvariti još bolji rezultat. “Most je ponudio srce na dlanu, a Karamarko je dao tako netalentirani odgovor. SDP je ispao mudriji, oni će barem prespavati prije odluke”, rekao je Lalić.

Lalić: Mostu je opće dobro možda važnije od interesa

Da nema Mosta, trebalo bi ga izmisliti, rekao je Dražen Lalić, dodavši kako je važno pružiti šansu toj opciji – dok god je kohezivna. Članovi Mosta su ideološki različiti, ali se i dalje drže zajedno, a između ostalog "moramo prihvatiti okolnost da možda postoji jedan akter kojem je više stalo do općeg dobra nego svojeg interesa", smatra Lalić. Više: https://bit.ly/1MKDHTV#Otvoreno

Gepostet von HRT Otvoreno am Mittwoch, 11. November 2015

Niz Karamarkovih velikih grešaka

“Karamarko je u posljednjih nekoliko dana napravio nekoliko velikih grešaka. Slično kao što je Josipović odbacio Živi zid kao potencijalni generator glasova, i Karamarko je u izbornoj noći umanjio značaj Mosta”, kaže pak Rimac. Ističe i veliki Karamarkov animozitet prema bivšem potpredsjedniku HDZ-a Dragi Prgometu, što može stvarati ozbiljne poteškoće u pregovorima i argumentaciji. Također, navodi da “delegiranje lokalne samouprave nije nešto od čega su glavne stranke spremne odustati, ono ih hrani”.

U Dnevniku Nove TV gostovao je pak na istu temu politički analitičar Davor Gjenero. Naveo je da se koncentracijske vlade, kakvu traži Most, ne formiraju u mirnom razdoblju, već za vrijeme rata ili nekih posebno stresnih situacija u kojima je važno nacinalno jedinstvo, jer se njima zapravo prikriva demokratski politički život. “Kad bi bilo moguće formirati veliku koaliciju, ni Most niti itko drugi ne bi bio potreban u toj Vladi”, kaže on i dodaje da je razlog takvom prijedlogu strah Mosta od podjele svog biračkog tijela.

Iracionalno je misliti da bi država funkcionirala bez opozicije

“Ovako su otvorili pregovore na način da su nudili koncentracijsku vladu, a kada se vidi da to ne može, mogu ići u pregovore s jednima ili s drugima. No, iracionalno je misliti da bi država doista mogla funkcionirati bez opozicije. Građani ne žele ponavljanje izbora, nego da političari iskoriste mandat koji su dobili”, ističe Gjenero.

Komentirajući raspad Mosta, o čemu su se nagađanja pojavila nakon što je smijenjena glasnogovornica liste, bliska Prgometova suradnica, a on sam više neće davati izjave u ime liste, Gjenero kaže da je još nemoguće ocijeniti događa li se to te je li riječ o izvana potpomognutom procesu jer Most nije politička stranka u pravom smislu riječi.

Posebno je naglasio da ne bi bilo dobro da Prgomet sam sklapa bilo kakve dogovore, jer je izuzetno pridonio rastu Mosta, ima vrlo dobar rejting u javnosti i “s time se na taj način ne treba igrati”. Također, na ponovljenim izborima birači bi vjerojatno kaznili upravo Most, jer bi ga doživjeli kao krivca za takvu situaciju, kazao je Gjenero.